Zmiana opatrunku w zespole stopy cukrzycowej
Zmiana opatrunku w zespole stopy cukrzycowej powinna być łagodna i bezbolesna dla pacjenta, nie może uszkadzać narastającego świeżego naskórka. Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli zminimalizować ryzyko zakażenia rany.
Zasady zmiany opatrunku w zespole stopy cukrzycowej
Zmiana opatrunku w zespole stopy cukrzycowej:
- Przygotuj stanowisko pracy. Miej wszystkie preparaty i opatrunki w jednym miejscu.
- Umyj ręce i zdezynfekuj płynem dezynfekcyjnym, np. Desderman (dostępny w sklepach medycznych).
- Załóż jednorazowe rękawiczki.
- Zwilż płynem przylegający do rany opatrunek (np. Octeniseptem lub fizjologicznym roztworem soli NaCl), aby zapobiec uszkodzeniu naskórka.
- Usuń brudny opatrunek i włóż do worka przeznaczonego na odpady.
- Zdejmij i wyrzuć brudne rękawiczki.
- Załóż nowe, czyste rękawiczki. Spryskaj powierzchnię rany Octeniseptem lub innym preparatem zleconym przez specjalistę.
- Delikatnym ruchem usuń włóknik i osusz z nadmiernie nagromadzonej wydzieliny. Kierunek mycia – od środka rany na zewnątrz – nie odwrotnie, aby nie zabrudzić rany zanieczyszczeniami ze stopy.
- Przytnij opatrunek do rozmiaru odpowiadającego wielkości rany*.
- Na opatrunek połóż jałowy gazik delikatnie zwilżony Octeniseptem (lub innym specjalistycznym preparatem) i zabezpiecz go bandażem.
- Na końcówkę bandaża naklej przylepiec tak, by nie dotykał skóry. Nie należy wiązać bandaża, ani przyklejać plastra do skóry – może spowodować ponowną ranę.
- Zdejmij, wyrzuć rękawiczki i zdezynfekuj ponownie ręce.
* Pamiętaj o usunięciu papierowej osłony z opatrunków Bactigras, Atrauman Ag, Grassolind, Jelonet, Hydrotul. Nożyczki powinny być przeznaczone tylko do wykonywania opatrunku.
Przed ich użyciem obowiązuje ponowna dezynfekcja.
Jak dbać o skórę stóp?
O skórę stóp i podudzi należy dbać codziennie. Jednym z elementów pielęgnacji jest używanie pianek i kremów, które zawierają mocznik:
- stopa niedokrwienna – 5% mocznika
- stopa neuropatyczna – 10–30% mocznika.
Preparatu nigdy nie wolno nakładać bezpośrednio na ranę. Ważne jest także, aby stopy myć wyłącznie pod letnią, bieżącą wodą. Moczenie ich sprzyja maceracji naskórka. Po kąpieli trzeba dokładnie osuszyć skórę – zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych. Zabronione jest energiczne pocieranie ręcznikiem. W sytuacjach awaryjnych dopuszcza się mycie stóp przy pomocy nawilżanych chusteczek higienicznych.