
Plastyka wałów okołopaznokciowych Poznań
Ich przerost jest wywołany przez czynniki genetyczne, biomechaniczne lub nawracające stany zapalne. Sprzyja on wrastaniu paznokci. Schorzenie można leczyć zachowawczo. Jednak gdy jest ono nieskuteczne, stosujemy leczenie operacyjne – plastykę wałów okołopaznokciowych.
Zabieg polega na wycięciu przerośniętych wałów paznokciowych i podprowadzeniu wału pod paznokieć, aby zminimalizować ryzyko nawrotu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod leczenia wrastających paznokci nie wykonujemy resekcji klinowej płytki paznokciowej.
Plastyka wałów okołopaznokciowych, która jest połączona z odpowiednią terapią podologiczną, w zdecydowanej większości przypadków pozwala na całkowite pozbycie się problemu wrastających paznokci – także wtedy, gdy jest on w zaawansowanym stadium. Tym samym poprawia jakość życia pacjenta.
W zależności od stanu klinicznego możemy, ale nie musimy, podać antybiotyk* okołozabiegowo.
W przypadku przewlekłego procesu zapalnego lub dużego nacieku wdrażamy antybiotykoterapię przedoperacyjną. Wskazania do zastosowania takiej terapii są ustalane indywidualnie z pacjentem (po ewentualnym wykonaniu posiewu z antybiogramem).
W przypadku chorób współtowarzyszących (cukrzyca, małopłytkowość, zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków przeciwpłytkowych) indywidualnie zalecamy wykonanie badań laboratoryjnych.
Należy przynieść ze sobą klapki – jest to bardzo ważne, ponieważ zabieg podochirurgiczny kończy się założeniem opatrunku.
Po zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych na ranę zakładane są szwy, które pozostawia się na 14 dni. W tym czasie nie jest wskazane moczenie stóp. Pacjent zobowiązany jest do stawiania się na wyznaczonych wizytach kontrolnych oraz do samodzielnej zmiany opatrunków według następującej instrukcji: Pierwsza zmiana opatrunku powinna odbyć się w 2–3 dobie od zabiegu.
Przez cały okres terapii zespół specjalistów podologii z Instytutu Podologii w Poznaniu kontroluje tor wzrostu płytki paznokciowej. Dodatkowo zalecane jest wykonanie badania stóp skanerem 3D w celu sprawdzenia biomechaniki stóp i wykonania wkładek indywidualnych.
- Należy zdjąć opatrunek. Jeżeli gaziki przywarły do rany można obficie polać je solą fizjologiczną** lub zleconym preparatem**.
- Należy wykonać zdjęcie rany i przesłać je na adres: gabinet@instytutpodologii.pl – pozwoli to na ocenę, czy rana goi się prawidłowo.
- Następnie należy przemyć ranę solą fizjologiczną i przetrzeć jałowym gazikiem. Zabronione jest używanie preparatu Octenisept!
- Na ranę należy nałożyć gazik nasączony zleconym preparatem w sprayu** i przyłożyć jałowy gazik.
- Tak przygotowaną ranę należy owinąć bandażem lub siatką typu Codofix.
- Opatrunek należy zmieniać co 24 godziny. Pomiędzy kolejnymi zmianami opatrunku zalecane jest wietrzenie rany!
Szczegółowe zalecenia oraz dalszy plan postępowania przekazuje podolog po wykonanym zabiegu.
Jeżeli zmagasz się z nawracającym wrastaniem paznokcia, umów się na konsultację podologiczną. W Instytucie Podologii w Poznaniu zespół lekarz-podolog przeprowadza zabieg plastyki wałów paznokciowych w trybie ambulatoryjnym.
Gabinet podologiczny przy ul.Słowiańskiej 36/U6, Poznań
Telefon: +48 61 826 84 96 lub +48 602 347 159
Każdy zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych poprzedzony jest konsultacją, podczas której dobieramy odpowiednie rozwiązanie dla Twojego problemu.
Ważne! Należy przynieść ze sobą klapki – jest to bardzo ważne, ponieważ zabieg podochirurgiczny kończy się założeniem opatrunku.
*Należy pamiętać, że o wyborze antybiotyku oraz jego dawce zawsze decyduje lekarz. Wszystkie preparaty tego typu są dostępne wyłącznie na receptę.
** preparaty do nabycia w aptece bez recepty