
Plastyka wałów okołopaznokciowych
Ich przerost jest jedną z głównych przyczyn wrastania paznokci. Gdy problem jest wywołany przez czynniki genetyczne, biomechaniczne lub nawracające stany zapalne, można leczyć go przy pomocy zabiegu, jakim jest plastyka wałów okołopaznokciowych.
Plastyka wałów okołopaznokciowych w Instytucie Podologii w Poznaniu jest przeprowadzana pod okiem chirurga i podologa. Zabieg polega na wycięciu skóry oraz okolicznych tkanek zmienionych przez procesy zapalne. Tego typu leczenie jest zaliczane do tzw. małej chirurgii, która wyróżnia się mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań, krótkim czasem rekonwalescencji, brakiem konieczności uszkodzenia płytki paznokciowej – w przeciwieństwie do klasycznych metod chirurgicznych (awulsji i resekcji klinowej).
Plastyka wałów okołopaznokciowych, która jest połączona z odpowiednią terapią podologiczną, w zdecydowanej większości przypadków pozwala na całkowite pozbycie się problemu wrastających paznokci – także wtedy, gdy jest on w zaawansowanym stadium. Tym samym poprawia jakość życia pacjenta.
- dzień przed zabiegiem należy rozpocząć stosowanie antybiotyku Doxycyclinum 100 mg* i kontynuować je przez 5 dni (2 razy dziennie) – jednocześnie zaleca się stosowanie probiotyków;
- osoby, u których występuje stan zapalny, powinny wykonać badanie bakteriologiczne i wysłać jego wynik na adres: gabinet@instytutpodologii.pl w celu dobrania odpowiedniej antybiotykoterapii;
- osoby chore na cukrzycę powinny dostarczyć aktualne wyniki poziomu glukozy we krwi;
- dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu konieczne jest moczenie stóp w roztworze nadmanganianu potasu** – należy robić to przez 10 minut i pozostawić skórę do samoistnego wyschnięcia;
U osób niepełnoletnich lub z nadwrażliwością na doksycyklinę możliwe jest zastosowanie innego antybiotyku – o wyborze preparatu i dawki decyduje lekarz.
- na ranę zakładane są szwy, które pozostawia się na 14 dni;
- zalecane jest unikanie moczenia stopy podczas noszenia szwów,
- konieczne jest oszczędzanie kończyny, która była poddana zabiegowi;
- konieczne jest stawianie się na wyznaczonych wizytach kontrolnych;
- konieczne jest zmienianie opatrunków zgodnie z poniższą instrukcją.
Pierwsza zmiana opatrunku po zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych powinna mieć miejsce po 3 dobach.
Pacjenci są proszeni o wykonanie zdjęć rany i przesłanie ich na adres: gabinet@instytutpodologii.pl – dzięki temu specjaliści mogą ocenić, czy rana goi się prawidłowo.
- Należy zdjąć opatrunek. Gdy gaziki mocno przylgnęły do rany, można obficie zmoczyć je wodą utlenioną – jest to jedyny przypadek, w którym można użyć tego preparatu.
- Należy przemyć ranę solą fizjologiczną i przetrzeć jałowym gazikiem. Zabronione jest używanie preparatu Octenisept.
- Na ranę należy nałożyć gazik nasączony Braunolem/Betadine** i przykryć go kolejnym jałowym gazikiem, a następnie lekko owinąć bandażem (lub siatką typu Codofix).
- Opatrunek trzeba zmieniać co 24 godziny.
- Po zdjęciu szwów zalecane jest kontynuowanie opatrunków z Braunolem/Betadine przez 3 doby i stosowanie preparatu Sutricon** przez następne 6 tygodni.
Szczegółowe zalecenia oraz dalszy plan postępowania przekazuje podolog po wykonanym zabiegu.
*lek wydawany na receptę
** preparaty do kupienia w aptece bez recepty