Wybieramy się do gabinetu podologicznego. Wywiad z podologiem
Dzisiaj nie ma już medycyny bez podologii. Dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie. A gabinety podologiczne oferują pacjentom coraz nowocześniejsze zabiegi – nie tylko pielęgnacyjne, ale przede wszystkim terapeutyczne. Wszystko po to, aby w bezpieczny i możliwie jak najkrótszy sposób pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony stóp i paznokci. Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu opowiada o tym, jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym i co warto o niej wiedzieć.
Angelika Janowicz: Podolog zajmuje się dolegliwościami w obrębie stóp i paznokci. Czy do gabinetu podologicznego zgłaszamy się tylko wtedy, gdy coś nam dolega?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Absolutnie nie! Owszem, najczęściej do gabinetu podologicznego zgłaszają się osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy chorobowe. Najczęściej są to: ból, stan zapalny, świąd, zmiany skórne, zmiana zabarwienia paznokcia, rany. Ale – to, co jest bardzo ważne – podolog zajmuje się również profilaktyką. Jest to najważniejszy element działalności, ponieważ pozwala zapobiec zachorowaniu i jego powikłaniom. Dlatego do gabinetu podologicznego należy zgłaszać się okresowo, również bez żadnych dolegliwości. Dotyczy to szczególnie sportowców i wszystkich osób, które na co dzień nadwyrężają swoje stopy.
Kiedy jeszcze – poza terapią – możemy zgłosić się na konsultację podologiczną?
W gabinecie podologicznym możemy zadbać o swoje stopy, ponieważ podolog zajmuje się również profesjonalną pielęgnacją. Podstawowym zabiegiem jest pedicure podologiczny, w czasie którego opracowywana są wały paznokciowe, podeszwa stopy oraz paznokcie. Po nim stopy wyglądają ładnie i estetycznie, a ponadto zmniejsza się ryzyko pojawienia się hiperkeratoz i innych zmian chorobowych.
Do gabinetu podologicznego możemy zgłosić się także w celu dopasowania odpowiedniego obuwia oraz indywidualnych wkładek ortopedycznych. Oba z nich są ważnym elementem terapii i profilaktyki. Dobierane są na podstawie oceny podologa oraz analizy komputerowej.
Na konsultację podologiczną zapraszamy także sportowców, którzy chcą poprawić komfort treningu, zapobiegać kontuzjom lub przygotować się do zawodów sportowych. Warto pamiętać, że sport jest czynnikiem ryzyka wystąpienia schorzeń w obrębie stóp i paznokci. Często wymagają one długotrwałego leczenia, a tym samym wykluczają z dalszych treningów.
Wiele osób nieco stresuje się konsultacją podologiczną. Aby rozwiać obawy, proszę opowiedzieć, jak wygląda taka standardowa wizyta w gabinecie podologicznym?
Wizyta w gabinecie podologicznym rozpoczyna się od wywiadu chorobowego. Podolog zadaje pacjentowi pytania dotyczące dolegliwości, przyjmowanych leków, chorób przewlekłych, przebytych urazów. Rozmowa dotyczy także codziennej aktywności, rodzaju wykonywanej pracy i stylu życia.
Następnie wykonywane jest badanie podologiczne w dwóch pozycjach – na siedząco i na stojąco. Podolog ocenia stan skóry stóp i paznokci, a także ruchomość stawów, napięcie mięśni, ułożenie stóp i ich kształt. Wykonywane są także pomiary oraz badanie czucia (dotyku, temperatury i wibracji). Niekiedy pacjent jest kierowany na badania dodatkowe.
Ostatnim krokiem jest postawienie diagnozy i zaplanowanie indywidualnej terapii. Wszystkie jej elementy są szczegółowo omawiane z pacjentem. Zdarza się, że część zabiegów jest wykonywana jeszcze tego samego dnia.
Czy podolog może wykonywać jakieś badania?
Oczywiście. W gabinecie podologicznym wykonamy szereg badań dodatkowych, które umożliwiają postawienie trafnej diagnozy, a tym samym włączenie skutecznego leczenia. W Instytucie podologii wykonujemy m.in. analizę komputerową stóp podoskopem, badanie mykologiczne, badanie bakteriologiczne, badanie histopatologiczne. Współpracujemy też z kliniką ortopedyczną, do której kierowane są osoby wymagające np. badań obrazowych.
A co z leczeniem specjalistycznym trudnych przypadków?
W Instytucie Podologii dysponujemy odpowiednim sprzętem oraz przeszkoloną kadrą do tego, aby zajmować się również terapią przypadków trudnych. Mamy zespół podochirurgiczny, który przeprowadza zabiegi z zakresu podochirurgii palca. Stale podnosimy swoje kompetencje, poprzez udział w szkoleniach, konferencjach i spotkaniach branżowych.
Co trzeba ze sobą zabrać na wizytę w gabinecie podologicznym?
Na standardową wizytę w gabinecie podologicznym nie potrzebujemy niczego. Konsultacja i zabiegi są wykonywane bez skierowania. Możemy zabrać ze sobą:
- wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych przeprowadzonych w ostatnim czasie i mających związek z odczuwanymi dolegliwościami,
- wynik badania stężenia glukozy we krwi (dotyczy osób chorujących na cukrzycę),
- obuwie (dotyczy osób chcących wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne).
Warto także zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków na stałe oraz przygotować i zapisać pytania, które chcemy zadać podologowi.
Wiele schorzeń jest obecnie tak częstych, że zyskują miano epidemii XXI wieku. Czy podobnie jest z dolegliwościami w obrębie stóp?
Z całą pewnością są dolegliwości w obrębie stóp, które zdarzają się coraz częściej. W naszym gabinecie większość pacjentów stanowią osoby z grzybicą i brodawkami wirusowymi. Są to choroby zakaźne, którymi łatwo można się zarazić. Sporo przypadków dotyczy także wrastających paznokci, stopy cukrzycowej, odcisków.
Podologia to nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Jak ona wygląda w gabinecie podologicznym?
Podolog ma sporo możliwości dotyczących profilaktyki schorzeń w obrębie stóp. Działania obejmują m.in. zabiegi pielęgnacyjne, pomoc w dopasowaniu odpowiedniego obuwia, wykonanie wkładek ortopedycznych, trening chodu, odciążenia i ortezy. W podologii bardzo ważne jest holistyczne podejście. Dlatego nie skupiamy się tylko na danym problemie, ale na całym pacjencie, jego stanie zdrowia i stylu życia.
W gabinecie podologicznym duży nacisk kładziemy na edukację pacjenta. Faktem jest, że nasze nawyki i działania w głównej mierze odpowiadają za stan zdrowia. Uczymy pacjentów codziennej pielęgnacji, prawidłowego skracania płytki paznokciowej, ćwiczeń. Cieszymy się, gdy takie osoby wracają i opowiadają o zmianach, które zaobserwowali dzięki naszym wskazówkom.
Jakie jeszcze usługi są wykonywane w gabinecie podologicznym?
W gabinecie podologicznym przeprowadzamy m.in. dezynfekcję obuwia. W jej trakcie niszczone są różnego rodzaju drobnoustroje, które mogłyby wywołać chorobę. Jest to zalecane m.in. tym osobom, które są w trakcie leczenia grzybicy.