Szponowatość paznokci. Jak może pomóc podolog?
Gdy wygląd paznokci ulega zmianie, najczęściej mamy do czynienia z procesem chorobowym. Jednym z problemów jest szponowatość paznokci. Dotyka on przede wszystkim osoby starsze. Jest to przerost płytki paznokciowej, a także jej deformacja. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć paznokcie szponowate.
Co to jest szponowatość paznokci?
Szponowatość paznokci to zaburzenie płytki paznokciowej spowodowane jej przerostem. Schorzenie dotyka przede wszystkim dużych palców u stóp. Zdarza się jednak, że występuje również na dłoniach. Paznokcie szponowate to problem spotykany przede wszystkim u osób starszych. Jednak młodzi ludzie również są pacjentami gabinetów podologicznych.
Objawy szponowatości paznokci są następujące:
- zgrubienie płytki paznokciowej,
- stwardnienie płytki paznokciowej,
- zmiana zabarwienia płytki paznokciowej (przyjmuje kolor żółty, ciemnobrunatny lub szarozielony),
- wykrzywienie płytki paznokciowej w bok lub w kierunku podeszwy,
- ból i dyskomfort w czasie chodzenia.
Z powodu wykrzywienia paznokcie przypominają szpony – stąd też wzięła się nazwa schorzenia. Szponowatość paznokci może występować razem z innymi schorzeniami (np. haluksami lub onycholizą).
Jakie są przyczyny paznokci szponowatych?
Szponowatość paznokci bardzo często jest spowodowana przewlekłymi uszkodzeniami mechanicznymi macierzy paznokcia. Pojawiają się problemy z jej odżywianiem. Wówczas dochodzi do zaburzeń wzrostu płytki paznokciowej. Staje się ona grubsza i zaczyna rosnąć w nieprawidłowym kierunku.
Jednak powtarzające się urazy mechaniczne to nie jedyne przyczyny szponowatości paznokci. Problem może być również skutkiem:
- zaniedbań pielęgnacyjnych (brak systematyczności w skracaniu płytki paznokciowej),
- powtarzającego się ucisku na paznokcie,
- zaburzeń krążenia,
- czynników genetycznych,
- deformacji w obrębie stóp,
- chorób ogólnoustrojowych, które zaburzają metabolizm macierzy paznokcia.
Szponowatość paznokci jest częstym problemem u seniorów ze względu na naturalne procesy starzenia się. W ich wyniku łożysko paznokcia nie jest dostatecznie zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Z tego powodu nasila się hiperkeratoza.
Szponowatość paznokci – leczenie u podologa
Szponowatość paznokci wymaga interwencji podologa. Przerost płytki paznokciowej jest przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. W tym przypadku powoduje ból i trudności z poruszaniem się, a także uniemożliwia noszenie obuwia. Z czasem dochodzi również do nieodwracalnych zmian w łożysku paznokcia. Osoba z paznokciami szponiastymi nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem.
Leczenie szponowatości paznokci u podologa jest złożone. Podstawą jest mechaniczne opracowanie płytki paznokciowej przy pomocy specjalnych frezów. Dzięki temu jej grubość ulega normalizacji. Konieczne jest też jej skrócenie. Oprócz tego przy szponowatości paznokci stosuje się preparaty odżywiające łożysko.
Szponowatość paznokci – profilaktyka
Ważne jest nie tylko leczenie, ale również profilaktyka szponowatości paznokci. Podolog udziela pacjentowi wszystkich wskazówek dotyczących domowej pielęgnacji oraz codziennych nawyków. Bardzo dużą uwagę przykłada się do dopasowania odpowiedniego obuwia. Nie może być ono zbyt ciasne, ponieważ ucisk przyczynia się do przerostu płytki paznokciowej (ale też wielu innych problemów w obrębie stóp). W razie potrzeby konieczne jest wykonanie indywidualnych wkładek do butów, które umożliwiają odpowiednie ułożenie stopy. Ważne jest też regularne skracanie płytki paznokciowej. Osoby, które mają problem z wykonaniem tej czynności, powinny zgłaszać się do gabinetu podologicznego na pedicure podologiczny.
___
Źródła:
- D. Ko, S.R. Lipner, Onychogryphosis: Case Report and Review of the Literature https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30410908/ (dostęp 08.02.2022).