Substancje pochodzenia naturalnego w podologii
Coraz chętniej sięgamy po kosmetyki, które zawierają naturalne składniki. Nic dziwnego – są one bezpieczne, skuteczne, znane od lat i nie wpływają negatywnie na środowisko. Sprawdź, jakie substancje pochodzenia naturalnego znajdują się w preparatach podologicznych.
Składniki naturalne w podologii – dlaczego warto je stosować?
Składniki naturalne mogą mieć pochodzenie roślinne, zwierzęce lub mineralne. Pozyskuje się je przy pomocy metod mikrobiologicznych, enzymatycznych lub fizycznych (np. przy pomocy ekstrakcji, tłoczenia lub destylacji). Powinny być one wolne od zanieczyszczeń, które wpływają negatywnie na ich skuteczność oraz bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.
Wybieramy składniki naturalne, ponieważ są one bezpieczne dla skóry. Cechuje je niskie ryzyko wystąpienia podrażnień, reakcji alergicznych, wysypek i innych nieprzyjemnych objawów. Tym samym zyskujemy pewność, że preparaty podologiczne przyniosą ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach, a nie przyczynią się do ich nasilenia. Ponadto substancje pochodzenia naturalnego nie naruszają naturalnej bariery lipidowej. Tym samym skóra może prawidłowo funkcjonować.
Składniki naturalne są znane i wykorzystywane od setek lat ze względu na ich skuteczność. Wiele z nich nie tylko łagodzi nieprzyjemne objawy, ale też wspiera procesy fizjologiczne skóry oraz stymuluje komórki do regeneracji, co jest niezwykle ważne w terapii schorzeń podologicznych.
Składniki naturalne w preparatach podologicznych
W preparatach podologicznych można spotkać wiele składników naturalnych – w zależności od tego, jakie jest przeznaczenie danego kosmetyku. Wybierane są głównie te substancje, które mają działanie nawilżające, łagodzące, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i wspierające odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.
W preparatach podologicznych znaleźć można następujące substancje naturalne:
Alantoina
Pozyskuje się ją z korzeni żywokostu lekarskiego. Jest to pochodna mocznika. Specyficzna budowa chemiczna ułatwia jej przenikanie do głębszych warstw skóry. Alantoina ma działanie: nawilżające, łagodzące, zmiękczające i ochronne. Dodatkowo wspiera procesy gojenia się, pobudza tworzenie się nowego naskórka i wspiera usuwanie martwych komórek.
Olejek z drzewa herbacianego
Pozyskuje się go z rośliny Melaleuca alternifolia. Znajduje się w nim wiele składników aktywnych, a najważniejszym jest terpinen-4-ol. To on nadaje olejkowi z drzewa herbacianego właściwości antybakteryjnych. Nie jest to jednak jedyne działanie tej substancji. W badaniach wykazano, że niszczy grzyby z rodzaju Candida. Olejek z drzewa herbacianego może być wykorzystywany w terapii grzybicy, ale też zanokcicy, łuszczycy, odcisków i zainfekowanych ran.
Aloes
W podologii zastosowanie ma aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Są one bogate w mleczko aloesowe i żel aloesowy. Oba z nich stanowią bogactwo składników aktywnych, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Aloes ma właściwości: przeciwdrobnoustrojowe, łagodzące, naprawcze, ochronne, odżywcze. Ponadto wspiera proces gojenia się ran i różnego rodzaju uszkodzeń skóry.
Nagietek
Ekstrakt z nagietka ma działanie:
- antyoksydacyjne,
- przeciwzapalne,
- przeciwobrzękowe,
- przeciwbakteryjne.
Preparaty podologiczne z nagietkiem wspierają regenerację skóry, która uległa uszkodzeniom.
Arginina
To aminokwas, który ma silne właściwości nawilżające. Ma zdolność do przenikania do głębokich warstw skóry, gdzie następuje przemiana argininy w mocznik.
Algi morskie
Algi morskie to glony, których wyróżnia się nawet 20 tysięcy gatunków. Charakteryzują się obecnością dużej ilości substancji bioaktywnych i pierwiastków. Są one wykorzystywane w preparatach podologicznych, ponieważ łagodzą podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienie, wspierają odbudowę naturalnej bariery naskórka i zmniejszają utratę wody z głębokich warstw skóry.
Kwas hialuronowy
To substancja, która ma silne działanie nawilżające. Kwas hialuronowy chroni przed utratą wody, zmiękcza i ujędrnia skórę. Dodatkowo wspiera gojenie się naskórka i łagodzi stany zapalne.
Jakie preparaty podologiczne wybierać?
Preparat podologiczny powinien mieć właściwości i działanie dopasowane do problemu, z jakim zmaga się pacjent. Dobrze jest, gdy poza pielęgnacją wspiera regenerację skóry i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Należy także zwrócić uwagę, aby jego skład był krótki i znajdowała się w nim niewielka ilość składników syntetycznych.
W razie problemów z dopasowaniem odpowiedniego preparatu podologicznego warto jest skorzystać z konsultacji podologicznej. Specjaliści z Instytutu Podologii w Poznaniu udzielają wszystkich niezbędnych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji i profilaktyki schorzeń w obrębie stóp.
Źródła:
- R. Reszke, A. Reich, Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, “Forum Dermatologicum” 2016, t. 2, nr 2, https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/47568/37329 (dostęp 01.06.2022).
- M. Wyszkowska-Kolatko i in., Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry, “Postępy Fitoterapii” 2015, nr 3, s. 184-192.