Podochirurgia palca – jakie zabiegi można wykonać u podologa?
Ważną częścią podologii jest podochirurgia palca. Obejmuje ona różnego rodzaju zabiegi, które wykonuje się w przypadku zaawansowanych schorzeń. Podczas ich przeprowadzania podolog współpracuje z podochirurgami – lekarzami z dużym doświadczeniem w chirurgii palców. Zobacz, jakie zabiegi obejmuje podologia.
Czym jest podochirurgia?
Podochirurgia jest dziedziną podologii, a dokładniej jej zabiegową częścią. Skupia się na schorzeniach i problemach, które wymagają bardziej zaawansowanego i inwazyjnego leczenia. Zabiegi są przeprowadzane przez doświadczonych lekarzy w asyście podologa. Wykorzystuje się w nich metody nowoczesne, które są nie tylko skuteczne, ale też nie obciążają pacjenta i umożliwiają szybką rekonwalescencję.
Zabiegi podochirurgiczne wykonywane w Instytucie Podologii
Podochirurgia w Instytucie Podologii w Poznaniu obejmuje następujące zabiegi:
Plastyka wałów okołopaznokciowych
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest konieczna, gdy ich przerost prowadzi do nawracającego wrastania paznokci. Podczas zabiegu wycinana jest skóra oraz tkanki objęte procesami zapalnymi. Jest to bardzo skuteczna metoda, która w połączeniu z terapią podologiczną pozwala wyleczyć nawet zaawansowane problemy związane z wrastaniem paznokci. Czas trwania zabiegu to około 30–45 minut.
Plastyka opuszka palca
Plastyka opuszka palca jest zabiegiem przeprowadzanym w przypadku:
- deformacji opuszka (np. po urazie mechanicznym),
- braku wzrostu płytki paznokciowej.
W jego trakcie podochirurg dokładnie oczyszcza powierzchnię kostną paliczka. Tym samym możliwa jest regeneracja łożyska i stworzenie przestrzeni do wzrostu płytki paznokciowej. Plastyka opuszka palca pozwala przywrócić prawidłowy wygląd stóp, co ma znaczenie nie tylko dla biomechaniki chodu i zdrowia, ale też estetyki. Czas trwania zabiegu to około 45-60 minut.
Usunięcie egzostozy podpaznokciowej
Egzostoza podpaznokciowa jest zmianą, która rozwija się na dystalnych paliczkach. Jest to guz, który prowadzi do zniszczenia płytki paznokciowej. Jedynym sposobem leczenia jest jego usunięcie, czym zajmuje się podochirurgia.
Leczenie egzostozy obejmuje usunięcie guza w całości – zarówno części widocznej, jak i tej znajdujących się pod powierzchnią skóry. Zabieg jest przeprowadzany w sposób, który pozwala oszczędzić płytkę paznokciową. Czas trwania wynosi około 30 minut.
Retronychia
Retronychia jest zaburzeniem, które charakteryzuje się wrastaniem płytki paznokcia w macierz. W efekcie dochodzi do nawracającej zanokcicy, a paznokieć nie rośnie prawidłowo.
Zabieg podologiczny na retronychię polega na usunięciu proksymalnego fragmentu paznokcia. Następnie przeprowadzane są działania, które regenerują łożysko i płytkę paznokciową, a tym samym umożliwiają jej prawidłowy wzrost. Zabieg trwa około 30 minut.
Czy zabiegi podochirurgiczne bolą?
W czasie zabiegu podochirurgicznego specjalistom zależy na komforcie pacjenta. Dlatego są one zawsze przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Osoba jest świadoma i przytomna. Natomiast nie odczuwa bólu w miejscu, które jest poddawane zabiegowi. Tego typu znieczulenie jest bezpieczne i krótkotrwałe.
Rekonwalescencja po zabiegach podochirurgicznych
Rekonwalescencja po zabiegach podochirurgicznych jest krótkotrwała. Pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności już po kilku dniach. Zdarza się jednak, że podochirurgia to tylko jeden z elementów terapii i konieczne jest jej kontynuowanie jeszcze przez pewien czas.
Na rekonwalescencję po zabiegu podochirurgicznym składają się:
- samodzielne zmiany opatrunku,
- kontrolne wizyty u podologa,
- stosowanie zleconych przez podologa preparatów.
Szczegółowe zalecenia oraz plan dalszej terapii są przekazywane każdemu pacjentowi indywidualnie po przeprowadzeniu zabiegu.
Czy u każdej osoby można wykonać zabieg podochirurgiczny?
Zabieg podochirurgiczny nie może być wykonany u każdej osoby. Istnieją pewne przeciwwskazania, które dyskwalifikują pacjenta ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań. Inną metodę leczenia schorzeń podologicznych należy rozważyć u osób z cukrzycą, zaburzeniami ukrwienia, zaburzeniami krzepnięcia krwi lub chorobami naczyń obwodowych. Dlatego przed skierowaniem na zabieg podochirurgiczny podolog zawsze bada pacjenta i przeprowadza szczegółowy wywiad chorobowy.