Ganglion – przyczyny i leczenie
Ganglion jest zmianą, która może powstać na całym ciele. Jednak szczególnie często obserwuje się go w okolicy nadgarstka, na stopach, a także w okolicy stawu skokowego. Może towarzyszyć mu ból, tkliwość, a także zaburzenia czucia. W leczeniu stosuje się metody chirurgiczne i niechirurgiczne. Dowiedz się, co to jest ganglion i jakie są jego przyczyny.
Co to jest ganglion i jakie są jego objawy?
Ganglion to twardy guzek wypełniony lepką, gęstą, galaretowatą treścią. Powstaje w okolicy stawów i ścięgien – najczęściej na stopach i dłoniach. Jego inna nazwa to torbiel galaretowata.
Objawy ganglionu to:
- niewielki guzek w okolicy stawu,
- ból podczas wykonywania ruchów w stawie,
- tkliwość podczas dotyku,
- zaburzenia czucia w okolicy guzka,
- trudności z wykonywaniem ruchów w stawie.
Ganglion jest zmianą łagodną i nieszkodliwą. Jednak nie należy go bagatelizować, a każdy guzek powinien być skonsultowany z lekarzem.
Ganglion – dlaczego powstaje?
Ganglion powstaje, gdy w pochewce otaczającej ścięgna lub wewnątrz stawu produkowana jest zbyt duża ilość płynu stawowego. Najczęściej dzieje się to na skutek zmian przeciążeniowych, np. w pracy lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego – szczególnie w przypadku osób wykonujących powtarzalne ruchy.
W wyniku przeciążenia rozwija się przewlekły proces zapalny, który podrażnia błonę maziową. W efekcie produkuje ona zwiększoną ilość płynu stawowego. Jego nagromadzenie się powoduje powstanie guzka.
Jak wygląda leczenie ganglionu?
Leczenie ganglionu może przebiegać na kilka sposobów. Rodzaj terapii powinien być dopasowany indywidualnie do każdej osoby. Wśród metod niechirurgicznych wymienić można:
- odciążenie stawu,
- unieruchomienie,
- stosowanie ucisku,
- nakłucie ganglionu pod kontrolą USG.
W większości przypadków powyższe metody leczenia ganglionu nie są skuteczne i skutkują nawrotem dolegliwości. Mniejszy odsetek nawrotów obserwuje się po leczeniu chirurgicznym. Jest ono wskazane szczególnie, gdy guzek powoduje dużą bolesność i utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
Chirurgiczne leczenie ganglionu polega na:
- wykonaniu niewielkiego nacięcia pochewki ścięgnistej lub torebki stawowej,
- wycięciu guzka w całości,
- założeniu szwów.
Usunięcie ganglionu jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja jest krótka. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu konieczne jest tymczasowe unieruchomienie stawu i oszczędzanie operowanej kończyny.
Po wycięciu gangliony lekarz może zdecydować o konieczności wykonania badania histopatologicznego w celu wykluczenia złośliwego charakteru zmiany.