Ostroga piętowa
Ostroga piętowa to zmiany zwyrodnieniowe kości piętowej – w okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Przyczyniają się one do powstania narośli, a w efekcie zapalenia rozcięgna podeszwowego i bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na początku dolegliwości bólowe pojawiają się jedynie po przeciążeniu stopy. Z czasem utrzymują się przez cały czas.
Jakie są przyczyny ostrogi piętowej?
Przyczyną ostrogi piętowej jest długotrwałe drażnienie kości piętowej. Ma to miejsce szczególnie u osób:
- nieprawidłowo stawiających stopę podczas chodzenia,
- z nadwagą i otyłością,
- po kontuzji w obrębie kończyny dolnej,
- noszących niedopasowane obuwie,
- długotrwale noszących obuwie na wysokim obcasie,
- uprawiają sporty obciążające stopy,
- pracujące w pozycji stojącej.
Leczenie ostrogi piętowej
Osoba, która zaobserwuje objawy ostrogi piętowej, powinna udać się do specjalisty. Podczas wizyty zostaje wykonane badanie palpacyjne. Obserwuje się w nim bolesność uciskową powyżej wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Niekiedy jest to też ból okolicznych tkanek (zwłaszcza sąsiadującego pasma rozcięgna podeszwowego). Konieczne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Widać na nim narośl kostną biegnącą od guza pięty ku przodowi.
Leczenie ostrogi piętowej polega na stosowaniu środków farmakologicznych (zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych) i zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków. W ciężkich przypadkach wskazany jest zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu narośli kostnej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że leczenie ostrogi piętowej nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Leczenie ostrogi piętowej u podologa to przede wszystkim masaże stóp oraz naświetlanie laserem XLR8 – emituje on światło, które działa przeciwbólowo na tkanki. Specjalista wykonuje także badanie podoskopem i na jego podstawie dopasowuje indywidualne wkładki do butów. Udziela także wskazówek dotyczących pielęgnacji oraz prawidłowego ustawiania stopy.