Modzele są miejscami występowania hiperkeratoz, czyli wzmożonego i nadmiernego rogowacenia naskórka. Najczęściej są dosyć duże, płaskie, o żółtym zabarwieniu, okrągłe lub owalne. Umiejscawiają się zazwyczaj na opuszkach palców lub podeszwach stopy pod główkami kości śródstopia.
Modzele powstają na stopie w odpowiedzi na niefizjologiczne obciążenie, tarcie lub ciągłe uciskanie określonego obszaru skóry. Najczęstszymi przyczynami powstawania modzeli są: deformacje układu kostnego stóp, niewłaściwe obuwie oraz nadmierne ścinanie zrogowaciałego naskórka.
Modzele należy usuwać, gdyż poza nieestetycznym wyglądem, z czasem mogą sprawiać dolegliwości bólowe. Dodatkowo mogą przyczynić się do pojawienia się zakażeń grzybiczych, wirusowych lub bakteryjnych, w przypadku gdy naskórek utraci elastyczność i zaczną pojawiać się na nim pęknięcia.
Modzele usuwa się zwykle podczas pierwszego zabiegu. Jednak zabieg nie jest w stanie zlikwidować dalszego nadmiernego rogowacenia. Dlatego też, aby usunąć modzele na stałe należy zwalczyć przyczyny ich powstawania. Jedną z metod usuwania modzeli w gabinecie podologicznym jest zastosowanie lasera chirurgicznego CO2.
W gabinecie podologicznym pacjent może spotkać się z następującymi diagnozami:
- stałe usunięcie modzeli jest niemożliwe, gdy powstają one na skutek zmian w układzie kostnym – obniżenie główek kości śródstopia;w tym przypadku w celu utrzymania skóry stóp w dobrym stanie zaleca się regularne wizyty u podologa, stosowanie odciążeń lub amortyzacji
- zmniejszenie hiperkeratozy spowodowanej noszeniem nieodpowiedniego obuwia jest możliwe poprzez wymianę obuwia lub stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.