Odciski a kurzajki – jaka jest różnica?
Odciski czy kurzajki na stopach?
Odciski i kurzajki na stopach na pierwszy rzut oka mogą być do siebie podobne. Tymczasem są to dwie, zupełnie inne jednostki chorobowe. Różnią się nie tylko przyczyną i mechanizmem powstawania, ale także sposobem leczenia.
Odciski na stopach pojawiają się na skutek długotrwałego ucisku lub pocierania (np. przez zbyt ciasne buty). Mają one postać niewielkich zgrubień skóry. Najczęściej lekko wystają ponad linię ciała, mają bladożółty kolor, a w ich środku pojawia się korzeń, który wrasta w głębsze tkanki. Odciski powodują ból.
Kurzajki wirusowe są spowodowane zakażeniem wirusem HPV. Można się nim zarazić podczas chodzenia na boso w miejscach publicznych (zwłaszcza na basenie lub w przymierzalni). Mają one postać płaskich lub wypukłych zmian na skórze o cielistym, żółtym lub zielono-szarym kolorze. Najczęściej ich powierzchnia jest nierówna. Mogą powodować ból podczas chodzenia.
Jak wygląda leczenie odcisków?
Leczenie odcisków u podologa ich mechanicznym usunięciu przy pomocy narzędzi podologicznych (dłutka, skalpela lub frezarki). W usuwaniu bolących zmian sprawdzi się również laser chirurgiczny CO2. Zabieg polega na skierowaniu wiązki światła na zmienione chorobowo miejsca. Wnika ona na głębokość 2–3 milimetrów pod skórę, gdzie powoduje nagłe podniesienie temperatury. W efekcie zmiany skórne są niszczone, a komórki stymulowane do intensywnej regeneracji. Zabieg laserem CO2 można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.
Leczenie odcisków musi zostać przeprowadzone u podologa. Korzystanie z różnego rodzaju domowych sposobów nie jest zalecane. Niektóre metody mogą spowodować więcej szkód niż pożytku – zwłaszcza gdy okaże się, że odciski zostały nieprawidłowo rozpoznane, a przyczyną dolegliwości są kurzajki wirusowe.
Leczenie kurzajek wirusowych
Leczenie kurzajek wirusowych u podologa może odbywać się przy pomocy kilku metod. Sposób terapii jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta po wcześniejszym zbadaniu stóp. W naszym Instytucie Podologii w Poznaniu możemy zaproponować:
- wymrażanie kurzajek wirusowych,
- leki o działaniu miejscowym,
- elektrokoagulację brodawek wirusowych,
- terapię laserem CO2,
- jonoforezę.
Elektrokoagulacja kurzajek wirusowych polega na termicznym wypaleniu zmian chorobowych. W tym celu używa się prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. W zależności od stopnia zaawansowania problemu może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów elektrokoagulacji.
Jonoforeza jest wsparciem leczenia kurzajek wirusowych. Polega ona na zanurzeniu stóp w specjalnych miskach wypełnionych wodą, przez które przepływa prąd galwaniczny. Dzięki temu zostaje ograniczone dalsze rozprzestrzenianie się brodawek oraz zwiększa się skuteczność innych metod terapeutycznych.