Nowoczesne technologie w praktyce podologicznej
Podologia jest dziedziną, która wciąż się rozwija. Powstaje coraz więcej metod terapii, a także urządzeń medycznych. Nowoczesne technologie wspierają pracę podologów. Przynoszą także szereg korzyści dla Pacjentów. Nie tylko skracają czas leczenia i rekonwalescencji, ale zwiększają również szanse na wyleczenie. Dowiedz się, jakie nowoczesne technologie są stosowane w praktyce podologicznej.
Jak nowoczesne technologie wspierają pracę podologa?
Nowoczesne technologie w praktyce podologicznej są ogromnym wsparciem dla specjalistów. Przede wszystkim wpływają na przebieg terapii, czas jej trwania, a także precyzję. Manualne czynności mogą zostać zastąpione pracą urządzenia, co pozwala na usunięcie np. bardzo małych lub rozsianych zmian. Ponadto nowe technologie stanowią wsparcie dla terapii konwencjonalnej, co ma istotny wpływ na efekty.
Nowoczesne technologie mają znaczenie nie tylko w terapii podologicznej, ale także w diagnostyce. Podolodzy korzystają z urządzeń, które dokonują precyzyjnych pomiarów stóp w różnych ustawieniach i płaszczyznach. Na ich podstawie przygotowywane są modele 3D, umożliwiające zdiagnozowanie problemu i zaplanowanie indywidualnej terapii. Mierzenie stóp przez człowieka często jest nie tylko czasochłonne, ale może nie być wolne od błędów. Ponadto niektórych informacji nie można uzyskać podczas oceny wzrokowej lub palpacyjnej.
Korzyści dla Pacjentów
Nowe technologie w gabinetach podologicznych nie tylko wspierają pracę podologów, ale przynoszą też szereg korzyści dla Pacjentów. Wśród nich wymienić można m.in.:
- Krótszy czas terapii podologicznej.
- Krótszy czas rekonwalescencji.
- Mniejsze ryzyko powikłań.
- Możliwość prowadzenia terapii przypadków trudnych i zaawansowanych zmian.
- Krótszy czas oczekiwania na efekty terapii.
Należy pamiętać, że o wdrożeniu konkretnych metod terapeutycznych zawsze decyduje podolog po konsultacji podologicznej, badaniu stóp i wykluczeniu przeciwwskazań.
Nowoczesne technologie w praktyce podologa
W Instytucie Podologii w Poznaniu wspierają nas:
Lasery w terapii podologicznej
Lasery generują fale o określonej długości i wpływie na tkanki. Najczęściej w praktyce podologicznej stosowane są urządzenia niskoenergetyczne o średniej mocy. Są to m.in.:
- Laser chirurgiczny CO2
Emituje rozbitą wiązkę światła, która wnika w tkanki na głębokość 2–3 milimetrów, gdzie powoduje mikrouszkodzenia spowodowane podgrzaniem i wyparowaniem wody. To stymuluje komórki do intensywnej regeneracji. Laser chirurgiczny CO2 sprawdza się do usuwania różnego rodzaju zmian skórnych – w tym bolesnych odcisków. - Zimny laser emitujący czerwoną i niebieską wiązkę światła
Jest stosowany przede wszystkim w terapii grzybicy, onycholizy i urazów paznokci. Urządzenie emituje dwie wiązki – o długości fali 635 nm i 405 nm. Pierwsza z nich ma zdolność do pobudzania układu immunologicznego i stymulowania procesów naprawczych, zaś druga powoduje zniszczenie patogenów. - Laser emitujący czerwoną i fioletową wiązkę światła
Urządzenie emituje wiązki, które mają działanie antybakteryjne oraz wspierające odbudowę i regenerację tkanek. Laser ten jest stosowany przede wszystkim w terapii trudno gojących się ran. - Laser emitujący czerwone światło o długości 635 nm
Urządzenie emituje wiązkę światła, która wspiera procesy regeneracyjne. Jest ono stosowane w terapii przewlekłego bólu – m.in. u Pacjentów z cukrzycą, nerwiakiem Mortona czy zapaleniem ścięgna Achillesa.
Skaner podologiczny 3D
Skaner podologiczny 3D to zaawansowany podoskop, czyli urządzenie do badania stóp. Komputer dokonuje precyzyjnych pomiarów:
- pronacji i supinacji,
- rozmiaru stopy,
- wysokości łuku stopy,
- wysokości wysklepienia,
- ułożenia stóp,
- nacisku stóp na podłoże,
- ułożenia ścięgna Achillesa.
Na podstawie uzyskanych parametrów komputer przygotowuje trójwymiarowy model stopy, który jest wyświetlany na ekranie. Podolog może dokładnie go obejrzeć oraz zaobserwować wszystkie nieprawidłowości i odstępstwa od normy.
Skaner 3D jest narzędziem umożliwiającym wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Są to wkładki do butów dopasowane do konkretnej osoby – budowy i rozmiaru stóp, problemów podologicznych, wykonywanej aktywności, biomechaniki chodu.