Jak podochirurgia pomaga pacjentom podologicznym? Rozmowa z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Zabiegi podochirurgiczne to szansa dla wielu osób, aby wyleczyć problemy w obrębie stóp, a tym samym odzyskać komfort, zdrowie i życie bez uciążliwych dolegliwości. Są one przeprowadzane ambulatoryjnie przy użyciu nowoczesnych metod. Co to oznacza dla pacjenta? Jak podochirurgia pomaga przy schorzeniach podologicznych? Na ten temat rozmawiamy z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk.
Angelika Janowicz: Podochirurgia jest stosowana tam, gdzie terapia podologiczna przestaje wystarczać. Proszę opowiedzieć coś więcej o zabiegach podochirurgicznych.
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Zabiegi podochirurgiczne to określenie na zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie stopy. Przedrostek “podo” pochodzi od greckiego słowa “podos”, które oznacza stopę. Jest to metoda, która wymaga przerwania ciągłości skóry i tkanek, a więc jest to bardziej zaawansowana terapia. Jest to zabiegowa część podologii. To dość młoda dziedzina, jednak bardzo prężnie się rozwija, a to daje nadzieję wielu pacjentom, którzy zmagają się z trudnymi, często wieloletnimi problemami podologicznymi.
Jakie zabiegi podochirurgiczne są wykonywane najczęściej w Instytucie Podologii?
W Instytucie Podologii najczęściej wykonujemy plastykę wałów okołopaznokciowych. Myślę, że to wynika z powszechności problemu jakim jest nawracające wrastanie paznokci. Wycięcie nadmiaru tkanek wokół płytki paznokciowej jest często jedynym skutecznym rozwiązaniem.
Często wykonujemy też plastykę opuszka palca. Jest to zabieg wykonywany przy przeroście guzowatości paliczka. Zabieg polega na usunięciu wyrośli kostnej. To umożliwia prawidłowy wzrost płytki paznokciowej, który został wcześniej zablokowany.
W Instytucie Podologii wykonujemy też zabiegi podochirurgiczne przy retronychii. Jest to sytuacja, w której płytka paznokcia wrasta w macierz. Zgłaszają się do nas również pacjenci z różnego rodzaju zmianami w obrębie palców. Jest to np. fibroma, która wymaga wycięcia.
Kto jest kierowany na zabieg podochirurgiczny i jak wygląda kwalifikacja?
Zabieg podochirurgiczny proponowany jest każdemu pacjentowi, w przypadku którego da on realne korzyści zdrowotne lub też jest jedyną szansą na całkowite wyzdrowienie. Musimy pamiętać, że nie każdy z wrastającymi paznokciami wymaga operacji, ponieważ dysponujemy też skutecznymi metodami bezinwazyjnymi. Jednak gdy nie przynoszą one efektów lub problem nawraca, musimy wspomóc się podochirurgią.
Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji podologicznej. W Instytucie Podologii to ja zajmuję się przypadkami trudnymi, dlatego też najczęściej ja kieruję pacjenta na taki zabieg. Oczywiście jest to poprzedzone wywiadem medycznym oraz badaniem podologicznym, a niekiedy również dodatkową diagnostyką (np. zdjęciem RTG).
Czy zabiegi podochirurgiczne może przeprowadzać każdy podolog?
Nie. Zabiegi podochirurgiczne przeprowadzane są tylko przez lekarza chirurga w asyście podologa. Oczywiście musi być to podolog, który odbył specjalistyczne szkolenie w tym zakresie.
Co to znaczy, że zabiegi podochirurgiczne są małoinwazyjne? Jakie to daje korzyści pacjentom?
Oznacza to, że nie wymagają dużej ingerencji w tkanki. Ma to ogromne korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim znacznie maleje ryzyko powikłań. Rana jest niewielka i najczęściej goi się szybko i bez komplikacji. Również rekonwalescencja trwa krótko, bo 14 dni. Po zabiegu podochirurgicznym pacjent wychodzi do domu o własnych siłach – nie potrzebuje korzystać z kul ortopedycznych lub innych pomocy.
A jakie są zalecenia po zabiegu? Czy pacjent musi rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności?
Pacjent powinien na pewien czas ograniczyć część swoich dotychczasowych aktywności. Dotyczy to intensywnego wysiłku fizycznego czy górskich wędrówek. Konieczne jest także unikanie noszenia obuwia ze zwężanymi noskami lub gumowym przodem, a także wysokich obcasów.
Po zabiegu pacjent powinien samodzielnie zmieniać opatrunek. Zawsze otrzymuje od nas szczegółową instrukcję, jak to zrobić oraz jakie preparaty stosować. Po 14 dniach musi zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której ściągamy szwy i planujemy dalsze działania.
Czy po zabiegu podochirurgicznym możemy uznać, że pacjent jest wyleczony?
Nie do końca. Podochirurgia rozwiązuje główny problem i łagodzi objawy. Jednak musimy jeszcze znaleźć i wyeliminować przyczynę, wdrożyć działania profilaktyczne oraz przywrócić prawidłowy wygląd płytki paznokciowej. Cały proces leczenia może trwać nawet kilka miesięcy. Zależy to indywidualnie od każdego przypadku.
Jak zatem wygląda terapia podologiczna po zabiegu podochirurgicznym?
To zależy od problemu, z którym zmaga się pacjent. Po plastyce wałów okołopaznokciowych możemy zastosować klamry ortonyksyjne, które korygują tor wzrostu płytki paznokciowej. Możemy także wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne, aby poprawić biomechanikę chodu. Wkładki do butów są wskazane także po plastyce opuszka palca. Oprócz tego podejmujemy działania, które pobudzają wzrost płytki paznokciowej. Terapia podologiczna po zabiegu podochirurgicznym jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta.