
Egzostoza podpaznokciowa – zabieg podochirurgiczny
Egzostoza podpaznokciowa to rzadko diagnozowany, ale niezwykle dokuczliwy problem zdrowotny, który może znacząco obniżyć jakość życia. Objawia się bolesną naroślą chrzęstno-kostną, rozwijającą się na paliczku dystalnym – zwykle w jego bocznej części. Może prowadzić do deformacji paznokcia oraz trudności w chodzeniu, zwłaszcza jeżeli zmiana pojawia się na palcach stóp. W takich przypadkach zalecanym rozwiązaniem terapeutycznym jest zabieg podochirurgiczny.
Egzostoza podpaznokciowa – przyczyny
Egzostoza podpaznokciowa to łagodna narośl chrzęstno-kostna, która lokalizuje się na dystalnych paliczkach – najczęściej w ich bocznej części. Przybiera postać zgrubienia, które stopniowo powoduje uniesienie płytki paznokciowej i niszczenie łożyska. W rezultacie paznokieć zaczyna się rozwarstwiać, zmieniać kształt oraz ulegać deformacji. W wielu przypadkach dochodzi także do rozwinięcia stanu zapalnego i onycholizy.
Schorzenie to rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się, gdy egzostoza podpaznokciowa osiąga większy rozmiar.
Przyczyna rozwoju egzostozy podpaznokciowej nie jest dokładnie poznana. Uważa się, że znaczenie mogą mieć zarówno czynniki genetyczne (nieprawidłowości w budowie kości), jak i urazy mechaniczne (np. uderzenia, przeciążenia). Dodatkowo na rozwój schorzenia mogą wpływać: wcześniejsze operacje w obrębie palców, infekcje stóp, noszenie zbyt ciasnego obuwia czy uprawianie sportów mocno obciążających stopy.
Egzostoza podpaznokciowa – konsultacja podologiczna i kwalifikacja do zabiegu
Do najczęściej występujących objawów egzostozy podpaznokciowej zalicza się:
- uniesienie płytki paznokcia,
- odwarstwienie paznokcia od łożyska (zwłaszcza w jego dystalnej części),
- ból nasilający się podczas chodzenia (gdy dochodzi do ucisku na zmianę),
- napięcie skóry w obrębie palca,
- pogrubienie i powiększenie paliczka.
Zaobserwowanie powyższych objawów jest wskazaniem do konsultacji podologicznej. Podolog przeprowadza wywiad oraz badanie stóp. Często zleca również RTG stopy, aby potwierdzić diagnozę. Rozpoznanie egzostozy podpaznokciowej jest wskazaniem do zabiegu podochirurgicznego. Polega on na całkowitym usunięciu zmiany wraz z korzeniem.
Usunięcie egzostozy podpaznokciowej – zabieg podochirurgiczny
Zabieg usunięcia egzostozy podpaznokciowej jest przeprowadzany przez chirurga w asyście podologa. Procedura nie wymaga znieczulenia ogólnego, a jedynie miejscowego. Czas trwania to około 30 minut. Po zabiegu pacjent może od razu opuścić gabinet – nie ma potrzeby stosowania żadnych pomocy ortopedycznych. Wskazane jest przyniesienie klapków, ponieważ każdy zabieg kończy się założeniem opatrunku uciskowego.
Zabieg usunięcia egzostozy podpaznokciowej jest przeprowadzany z możliwie najmniejszą ingerencją w otaczające tkanki. Chirurg podejmuje starania, aby zachować płytkę paznokciową, co pozwala na regenerację łożyska i prawidłowy wzrost paznokcia w przyszłości.
Podczas zabiegu usunięcia egzostozy podpaznokciowej nie ma konieczności zakładania szwów. Pozostaje jedynie niewielka rana wymagająca starannej pielęgnacji – należy regularnie zmieniać opatrunki i dbać o higienę, a także stosować specjalistyczne preparaty zlecone przez podologa. Przez pierwsze 3–5 dni pacjent powinien unikać nadmiernego obciążania operowanej stopy. Czas rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

Przygotowanie do zabiegu
W ramach przygotowań do zabiegu usunięcia egzostozy podpaznokciowej konieczne jest przejście konsultacji kwalifikacyjnej. Osoby chorujące przewlekle (np. na cukrzcę) powinny dostarczyć wyniki aktualnych badań krwi. Konieczne jest także poinformowanie o wszystkich przyjmowanych lekach – szczególnie tych, które wpływają na krzepliwość krwi.