Najczęstsze problemy podologiczne po wakacjach. Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Wakacje to czas, w którym chętnie odkrywamy swoje stopy. Dlatego zależy nam na tym, aby były zadbane i zdrowe. Niestety, podczas wakacyjnych wojaży są one narażone na szereg czynników zewnętrznych, które sprzyjają pogorszeniu stanu skóry i paznokci. Doświadczony podolog z Instytutu Podologii w Poznaniu – mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk – opowiada, jakie są najczęstsze problemy podologiczne po wakacjach.
Angelika Janowicz: Czy obserwuje Pani zwiększoną liczbę Pacjentów podologicznych po wakacjach?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Tak, zauważyłam, że do Instytutu Podologii zgłasza się sporo osób zaraz po wakacyjnym wyjeździe lub gdy zaczyna się jesień. Większość z nich zmaga się z typowymi dolegliwościami, na które jesteśmy szczególnie narażeni latem.
Dlaczego podczas wakacyjnych wyjazdów powinniśmy bardziej dbać o stopy?
Latem powinniśmy zwrócić większą uwagę na stopy, ponieważ jesteśmy bardziej narażeni na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Niestety, często jest tak, że wakacje są również przerwą od właściwej pielęgnacji skóry stóp i paznokci. A to dodatkowo sprzyja schorzeniom podologicznym.
Do czynników szkodliwych dla stóp zaliczamy wysoką temperaturę, słoną lub chlorowaną wodę, kontakt z gorącym piaskiem, chodzenie boso po różnego rodzaju powierzchniach, a także długie wędrówki – często w nieodpowiednim obuwiu. Część osób nawet latem nie rezygnuje z noszenia zakrytych butów, co również nie jest dobre dla zdrowia stóp.
Wiele osób zapomina o tym, że skóra stóp również powinna być chroniona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Niestety, nie każdy aplikuje krem z filtrem na stopy. A przecież one również łatwo ulegają oparzeniom słonecznym.
Promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura, słona i chlorowana woda skutkują przesuszeniem skóry, co pociąga za sobą szereg innych objawów i dolegliwości – m.in. macerację naskórka, tkliwość, otarcia naskórka, bolesne odciski. Zwiększa się podatność na zakażenia i urazy.
Jakie są najczęstsze problemy podologiczne po wakacjach?
Jest kilka schorzeń podologicznych, które najczęściej obserwuję u moich Pacjentów po wakacjach. Przede wszystkim jest to przesuszenie skóry – szczególnie na piętach. To problem nie tylko estetyczny, ale bardzo bolesna przypadłość, ponieważ skóra traci swoją elastyczność i pęka.
Wielu Pacjentów zgłasza się do Instytutu Podologii w Poznaniu z bolesnymi odciskami, które są skutkiem długotrwałego ucisku na tkanki. Bardzo często jest to spowodowane noszeniem źle dopasowanego obuwia. W takich przypadkach możemy usunąć odcisk mechanicznie lub zastosować laseroterapię, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań.
Częste są również infekcje w obrębie stóp. Mam na myśli przede wszystkim grzybicę i brodawki wirusowe. Patogeny, które są za nie odpowiedzialne, przenoszą się z osoby chorej na zdrową, a także bytują na powierzchniach – np. podłogach na basenie, w saunie, w przebieralni.
Innym rodzajem problemów podologicznych po wakacjach są urazy w obrębie stóp i paznokci. Zgłaszają się z nimi głównie te osoby, które wybrały aktywny wypoczynek. Przyczyną jest nieodpowiednie obuwie, a także skarpetki. W efekcie powstają krwiaki podpaznokciowe, otarcia naskórka, modzele odciski. Złe buty sprzyjają także wrastaniu paznokci, onycholizie lub retronychii.
Czy powinniśmy leczyć je na własną rękę?
Nie, nigdy nie powinniśmy leczyć schorzeń w obrębie stóp na własną rękę. W ten sposób możemy sobie zaszkodzić, a tym samym wydłużyć czas powrotu do zdrowia. Oczywiście powinniśmy zastosować pierwszą pomoc i zabezpieczyć skórę lub paznokcie na czas oczekiwania na wizytę w gabinecie podologicznym – np. wykonać opatrunek lub odciążenie przy odcisku.
Jak dbać o stopy podczas wakacji? Jakie porady daje Pani swoim Pacjentom?
Odpowiednia pielęgnacja stóp podczas wakacji nie jest trudna i czasochłonna. Jest kilka elementów, które znajdują zastosowanie u wszystkich osób. Są to:
- codzienne nawilżanie skóry stóp preparatem do tego przeznaczonym,
- ochrona skóry stóp kremem z filtrem przeciwsłonecznym,
- noszenie dobrze dopasowanego obuwia wykonanego z naturalnych materiałów,
- wykonywanie peelingu skóry stóp 1–2 razy w tygodniu,
- noszenie obuwia w miejscach publicznych (baseny, sauny, drewniane podesty na plażach).
Nie polecam stosowania pumeksów i skarpet złuszczających, ponieważ może to prowadzić do zaburzenia funkcjonowania komórek skóry.
Czy po wakacjach warto zgłosić się do podologa w celach profilaktycznych?
Oczywiście. Zalecam zgłosić się na konsultację podologiczną, podczas której podolog obejrzy stopy oraz wykona pedicure podologiczny. Jest to podstawowy zabieg, w czasie którego opracowujemy podeszwę stopy, wały paznokciowe oraz usuwamy hiperkeratozy. W Instytucie Podologii dużą wagę przykładamy do edukacji, dlatego specjalista udziela indywidualnych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji i profilaktyki.