Żółte paznokcie – jaka jest przyczyna?
Zażółcenie paznokci jest najczęściej spotykaną zmianą zabarwienia. Powodów takiego stanu jest kilka. Nie zawsze są one związane z poważnymi procesami chorobowymi. Mimo to nie należy bagatelizować takiego objawu. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja podologiczna. Sprawdź, jakie są przyczyny żółtych paznokci.
Żółte paznokcie – czy to powód do niepokoju?
Zdrowe paznokcie są gładkie i lśniące. Mają lekko różowy kolor. W ich proksymalnej części obecny jest obłączek – białawy obszar w kształcie półksiężyca. Jest to miejsce, w którym płytka paznokciowa słabiej przylega do macierzy. Zdarza się, że nie jest on widoczny na wszystkich palcach.
Żółte paznokcie u stóp lub dłoni zwykle budzą niepokój. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale często objaw schorzenia, które wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Im szybciej się ono rozpocznie, tym lepiej, ponieważ pozwoli to uniknąć powikłań utrudniających powrót do pełni zdrowia.
Warto zdawać sobie sprawę, że zmiana zabarwienia płytki paznokciowej nie zawsze jest spowodowana stanem chorobowym. Na wygląd i kondycję paznokci wpływa wiele czynników. Głównym z nich jest nasz styl życia. Paznokcie (zwłaszcza na stopach) są też narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które są skutkiem uprawiania sportu lub noszenia nieodpowiedniego obuwia.
Jakie są przyczyny zażółcenia paznokci?
Przyczyny zażółcenia paznokci dzieli się na:
- niechorobowe,
- chorobowe.
W pierwszym przypadku przyczyną żółtych paznokci bardzo często jest palenie papierosów. W takich przypadkach zmianę zabarwienia płytki paznokciowej obserwujemy najczęściej tylko na tych palcach, w których trzymany jest papieros. Przebarwienia są spowodowane przenikaniem do płytki paznokcia substancji obecnych w dymie tytoniowym.
Żółte paznokcie mogą być efektem stosowania ciemnych lakierów do paznokci bez żadnego podkładu. Wówczas pigment przenika do płytki paznokciowej i tworzą się przebarwienia. Taki sam skutek przynosi stosowanie kosmetyków przeterminowanych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że za zażółcenie płytki paznokciowej odpowiadają detergenty. Dlatego dobrze jest podczas prac porządkowych w domu używać rękawic ochronnych.
Do chorobowych przyczyn zażółcenia paznokci zalicza się grzybicę. Jest to choroba zakaźna wywołana przez grzyby chorobotwórcze. Do zakażenia dochodzi łatwo – poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zainfekowanym przedmiotem. Charakterystyczne dla grzybicy są nie tylko żółte paznokcie, ale także:
- nieprzyjemny zapach stóp,
- odkształcenie płytki paznokciowej,
- pogrubienie płytki paznokciowej,
- kruszenie się płytki paznokciowej,
- świąd,
- nadmierne łuszczenie się naskórka.
Żółte paznokcie powoduje nie tylko grzybica. Objaw ten pojawia się także przy infekcji bakteryjnej. Warto pamiętać, że leczenie obu schorzeń wygląda inaczej, dlatego ważne jest postawienie trafnej diagnozy.
Żółte przebarwienia na płytce paznokciowej obserwuje się w przebiegu łuszczycy. Jest to przewlekła choroba o charakterze zapalnym. Prowadzą do niej zaburzenia genetyczne, które powodują nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Poza zażółceniem paznokci przy łuszczycy występują:
- kruszenie się płytki paznokciowej,
- punktowe wgłębienia w płytce paznokciowej,
- zgrubienie płytki paznokciowej,
- osłabienie paznokci.
Trzeba mieć na uwadze, że przyczyną żółtych paznokci są także choroby ogólnoustrojowe lub niektóre leki. Dlatego ważne jest holistyczne spojrzenie na pacjenta w czasie stawiania diagnozy podologicznej.
Żółte paznokcie – co robić?
Zmiana koloru paznokcia na żółty jest wskazaniem do konsultacji podologicznej. Konieczne jest znalezienie przyczyny problemu. Podolog dokładnie ogląda paznokcie i przeprowadza badanie podologiczne, a także zbiera wywiad chorobowy. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie skutecznej terapii.
Konsultacja podologiczna w Instytucie Podologii w Poznaniu przeprowadzana jest przez doświadczonych podologów. Pacjent może liczyć na rzetelne, kompleksowe i indywidualne podejście. W razie potrzeby pobierany jest wymaz do badania mykologicznego lub badania bakteriologicznego. Niekiedy istnieje też konieczność skonsultowania danego przypadku z lekarzem.
Rodzaj terapii podologicznej przy żółtych paznokciach zależy od tego, co jest przyczyną problemu. W przypadku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej konieczne jest zastosowanie leków, profesjonalnych zabiegów i/lub laseroterapii. Przy zmianach zabarwienia paznokcia o innej etiologii możemy zastosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji, pedicure podologiczny, suplementację witamin, edukację w zakresie zmiany codziennych nawyków.
Źródła:
A.W. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, “Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 1, s. 27-33.