Zespół pękających pięt – terapia podologiczna
Pękające pięty to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają się do gabinetu podologicznego. Skóra w tym obszarze ciała jest bardziej podatna na wysychanie. To z kolei sprzyja rogowaceniu naskórka i jego pękaniu. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy i zapobiec powikłaniom, konieczne jest rozpoczęcie terapii podologicznej. Zobacz, jak leczyć zespół pękających pięt.
Zespół pękających pięt
Zespół pękających pięt to przypadłość zdrowotna i estetyczna. Charakteryzuje się przesuszeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry, a w ostateczności jej pękaniem. Dzieje się to właśnie w okolicy pięt ze względu na duże obciążenie tego obszaru ciała.
Przesuszenie i nadmierne rogowacenie skóry na piętach jest związane z jej charakterystyczną budową. Przede wszystkim jest ona grubsza od skóry w innych obszarach ciała. Natomiast cieńsza jest tkanka podskórna. Skóra stóp posiada gruczoły potowe, ale pozbawiona jest gruczołów łojowych. Z tego powodu nie jest ona dostatecznie nawilżona i nie ma zapewnionej odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Ze względu na to, że skóra na piętach jest grubsza, naturalny proces złuszczania naskórka może nie być wystarczający. Obumarłe komórki gromadzą się w warstwie rogowej, co pogarsza stan i wygląd stóp. Skóra przesuszona i nadmiernie zrogowaciała cechuje się mniejszą elastycznością, a pod wpływem działających na nią sił (np. nacisku podczas dotykania podłoża) zaczyna pękać.
Wyróżniamy także mokre pęknięcia stóp. Są one skutkiem maceracji naskórka, która może być spowodowana długotrwałym moczeniem stóp lub nadpotliwością.
Zespół pękających pięt – objawy
Objawy zespołu pękających pięt to:
- zmiana zabarwienia skóry (odcień od żółtego do szarego),
- łuszczenie i kruszenie się naskórka,
- widoczne pęknięcia skóry,
- przesuszenie skóry,
- utrata elastyczności skóry.
Początkowo pęknięcia są ograniczone jedynie do warstwy rogowej naskórka. Jednak z czasem mogą się pogłębiać i dochodzić nawet do skóry właściwej. Skutkuje to bólem i zwiększonym ryzykiem infekcji.
Jakie czynniki nasilają objawy zespołu pękających stóp?
Czynniki, które nasilają objawy zespołu pękających stóp to:
- zaniedbania higieniczne,
- urazy mechaniczne skóry,
- nadmierne pocenie się stóp,
- noszenie obuwia i skarpetek z materiałów syntetycznych,
- wrodzona skłonność do przesuszania się skóry,
- stosowanie leków rozrzedzających krew,
- niedoczynność tarczycy,
- miażdżyca,
- cukrzyca,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- nadwaga i otyłość.
Zespół pękających pięt – konsultacja podologiczna
Osoba, która zaobserwowała u siebie objawy zespołu pękających pięt, powinna udać się na konsultację podologiczną. W jej trakcie podolog zbiera wywiad medyczny, a także dokonuje oceny stanu paznokci i skóry stóp. Pozwala to na dopasowanie odpowiedniej i bezpiecznej terapii podologicznej, a także opracowanie wytycznych dotyczących samodzielnych działań pacjenta, aby zmniejszyć objawy zespołu pękających pięt i zapobiegać im w przyszłości.
Terapia podologiczna przy zespole pękających pięt może wymagać współpracy z innymi specjalistami. Dzieje się tak, gdy przyczyną nie są deficyty pielęgnacyjne, a schorzenia ogólnoustrojowe.
Zespół pękających pięt – zabiegi podologiczne
Terapia podologiczna przy zespole pękających pięt zwykle jest długotrwała i wymaga od pacjenta systematyczności. Podolog podczas wizyt zmiękcza naskórek specjalistycznymi preparatami, które zawierają mocznik. Następnie usuwa zrogowacenia i oczyszcza powstałe szczeliny z martwych komórek. Dzięki temu zwiększa się elastyczność skóry, co zapobiega pogłębianiu się problemu. Na koniec zabiegu skóra pięt jest zabezpieczana preparatem natłuszczającym oraz opatrunkiem.
U osób, które zmagają się z nadmierną potliwością stóp, wskazane jest rozpoczęcie terapii, która łagodzi ten problem. Może to być m.in. jonoforeza.
Profilaktyka zespołu pękających pięt
Terapia podologiczna przy zespole pękających pięt to połowa sukcesu. Wiele zależy też od działań podejmowanych przez samego pacjenta. Podstawą jest codzienna pielęgnacja stóp przy pomocy preparatów z odpowiednim składem. Kosmetyk powinien zawierać substancje, które wiążą wodę w naskórku, odbudowują naturalny płaszcz lipidowy skóry, a także mają właściwości kojące i łagodzące. Skóra stóp powinna być nawilżana codziennie.
Konieczne jest także systematyczne usuwanie zrogowaciałego naskórka. W tym celu wskazane jest, aby zgłaszać się na pedicure podologiczny. Zabronione jest stosowanie tarek i skarpetek złuszczających.
Nie można zapomnieć o noszeniu odpowiedniego obuwia i skarpet. Powinny być one dobrze dopasowane (nie mogą być zbyt ciasne!) i wykonane z naturalnych materiałów.
Ważna jest także terapia schorzeń ogólnoustrojowych. Osoby zmagające się z otyłością, cukrzycą, AZS, problemami z tarczycą powinny pozostawać pod opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń.