Wybieramy buty, czyli jakie obuwie jest dobre dla stóp. Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk

Wybieramy buty, czyli jakie obuwie jest dobre dla stóp. Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk

“Darmo, że ci świat szeroki, kiedy trzewik ciasny” to powiedzenie z XIX wieku idealnie sprawdza się także dziś. Wygodne i dobrze dopasowane buty to nie tylko nasz komfort, ale przede wszystkim zdrowie. Najwięcej na ten temat może powiedzieć podolog. Dlatego dziś rozmawiamy z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu o tym, jakie obuwie jest dobre dla stóp.

Angelika Janowicz: Dużo mówi się o tym, żeby nosić odpowiednie obuwie. Ale co to właściwie oznacza?

Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: To prawda, wiele osób może nie wiedzieć, co kryje się pod tym terminem. Jednak “odpowiednie obuwie” nie oznacza nic skomplikowanego. Są dwie najważniejsze zasady: buty powinny mieć rozmiar dopasowany do stopy oraz być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. To podstawa.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że buty muszą być dla nas wygodne – jest to kwestia subiektywna. Nie mogą powodować dyskomfortu i żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Muszą być też trwałe i mieć dobrą jakość.

Dodam jeszcze, że odpowiednie buty to takie, które są dopasowane do aktywności, które zamierzamy w nich wykonywać. Inne obuwie wybieramy na co dzień, inne do ćwiczeń sportowych, a jeszcze inne do pracy. Pierwsze z nich powinno być lekkie, ale mieć mocną podeszwę. Buty do sportu muszą być stabilne, dobrze trzymać stopę i mieć nieco twardszą podeszwę (tutaj wiele też zależy od podłoża, po którym biegamy). Natomiast do pracy wybierzmy takie, które doskonale chroni, ale jednocześnie jest przewiewne.

Porozmawiajmy o odpowiednim rozmiarze. Po czym poznać, że buty nie są ani za małe, ani za ciasne? 

Przede wszystkim po naszym komforcie. Gdy mierzymy buty, zawsze załóżmy oba. Przejdźmy się kawałek po sklepie. Jeżeli stopa się przesuwa podczas chodzenia lub obuwie klapie, jest to jasny sygnał, że powinniśmy spróbować mniejszy rozmiar. Analogicznie – ucisk, dyskomfort, ocieranie oznacza, że buty są za małe.

Nie radzę kupować za małych lub za dużych butów z nadzieją, że się rozbiją lub wypchamy czubki watą. W ten sposób tylko szkodzimy zdrowiu stóp. Obecnie mamy taki wybór obuwia, że z pewnością znajdziemy takie, które pasują, a jednocześnie nam się podobają.

Jak dopasować rozmiar butów? 

Najlepiej jest po prostu zmierzyć buty. Warto mieć na uwadze, że niekiedy rozmiar rozmiarowi nierówny. Zawsze zalecam, aby wybierać się do sklepu obuwniczego w godzinach popołudniowych. Wówczas stopy są nieco spuchnięte, co jest normalną reakcją na wysiłek i temperaturę. W niektórych sklepach można wykonać komputerową analizę rozmiaru butów.

Wiele osób decyduje się jednak na zakup butów przez internet. Tutaj może być nieco ciężej wybrać rozmiar. Radzę kierować się raczej długością wkładki – analogicznie do butów posiadanych w domu. Tutaj pomocne jest też obrysowanie bosej stopy na kartce, zmierzenie centymetrem odległości między dwoma najdalszymi punktami i dodanie do wyniku 0,5 centymetra.

A dlaczego ważne jest, z jakiego materiału wykonane są buty? 

Ponieważ stopa w obuwiu może się pocić, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów – również tych chorobotwórczych. Efektem jest m.in. grzybica, która wymaga długotrwałego leczenia. Dlatego powinniśmy wybierać buty wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ przepuszczają one powietrze i chłoną wilgoć. Są też delikatne dla skóry stóp.

Czy zatem nie powinniśmy kupować butów w sieciówkach? Czy zdrowe buty dla stóp muszą być drogie?

Niekoniecznie. Dobre buty dla stóp nie muszą być drogie. Warto jednak mieć na uwadze, że porządne buty mogą kosztować nieco więcej, ale są one trwalsze, dzięki czemu nie zużywają się szybko. Obuwie możemy też kupować w sklepach sieciowych, które są ogólnodostępne. Musimy przy tym pamiętać, że znajdziemy w nich przekrój – od butów niekorzystnych dla zdrowia stóp, po takie, które można bez obaw użytkować na co dzień. Ważne jest, aby przy ich wyborze zachować zdrowy rozsądek.

Jak jeszcze można poprawić swój komfort i zapobiegać chorobom stóp?

Nie zawsze udaje się dopasować odpowiednie obuwie w sklepie. Wówczas można wspomóc się indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi. Są one dopasowane do każdego pacjenta na podstawie komputerowej analizy stóp i do konkretnej pary butów. Uwzględnia się przy tym wiele ważnych parametrów. Wkładki są wykonywane w Instytucie Podologii w Poznaniu na miejscu, w kilkanaście minut. Mogą z nich skorzystać również osoby, które nie zmagają się z żadnymi chorobami stóp.

Czy podolog pomaga dopasować odpowiednie obuwie? 

Oczywiście. Osoby, które mają problem z dopasowaniem butów, mogą zgłosić się na konsultację podologiczną. W jej trakcie wykonamy komputerową analizę stóp, sprawdzimy biomechanikę chodu i na tej podstawie udzielimy wskazówek dotyczących doboru odpowiedniego obuwia. Należy pamiętać, że do podologa zgłaszamy się nie tylko, gdy zaobserwujemy objawy chorobowe, ale także profilaktycznie – właśnie po to, żeby im zapobiec.

Czego powinniśmy unikać, kupując nowe buty? 

Jeżeli to możliwe, unikajmy butów na obcasie. Nie wybierajmy także tych, które:

  • mają wąskie noski,
  • mają zbyt miękką podeszwę,
  • są wykonane ze sztucznych materiałów,
  • nie są stabilne i powodują wyginanie się stopy.

To ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale także zdrowia. Na przykład zbyt wąskie noski stwarzają ryzyko wrastania paznokci. Jeżeli już musimy kupić buty na obcasie (bo jest to związane np. z wymaganiami pracodawcy), zwracajmy uwagę, aby był on stabilny.

Referencje

Systematycznie korzystam z profesjonalnej opieki INSTYTUTU PODOLOGII w Poznaniu i nie mam problemu z paznokciami, pęcherzami na stopach czy odciskami. Mogę skoncentrować się na odpowiednim odbiciu i kroku biegowym, nie przenosząc zbędnego obciążenia na biodra i kręgosłup. A co najważniejsze czerpać radość z biegania.

Przemysław Walewski
podwójny mistrz Europy Masters w maratonie, dziennikarz

W trakcie naszej kilkuletniej już współpracy pani mgr Agnieszka Nowaczyk, właścicielka Instytutu Podologii, dała się poznać jako osoba profesjonalna i kompetentna, która z dużym zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy zawodowej.

W codziennej praktyce wykorzystuje sprzęt wysokiej klasy i utrzymuje wysoki poziom świadczonych usług

Prof. dr hab. med. Marek Napiontek
Ortop Poliklinika

…polecamy Instytut Podologii i Klinikę Medskin Agnieszka Nowaczyk, z siedzibą w Poznaniu, jako odpowiedzialnego i profesjonalnie przygotowanego do współpracy partnera w organizowaniu szkoleń.

Dorota Kolęda
Dyrektor
Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie zostało wykonane sprawnie, przez wykwalifikowaną kadrę, a w programie kursu zostały uwzględnione zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenie w pełni spełniło oczekiwania kursantów

Maria Sowińska
Dyrektor
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu

Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorącą udział w szkoleniu jak i przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. … Instytut Podologii dał się poznać jako rzetelny i wiarygodny partner w realizacji szkoleń.

Emilia Sulkowska
Z-ca Dyrektora
Powiatowy Urząd Pracy w Słupca

Szkolenie zostało zrealizowane zgodnie z ustaleniami zawartej umowy dotyczącej organizacji szkolenia i spełniało oczekiwania uczestników.

Małgorzata Matczak
Dyrektor
Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie

Zlecona usługa szkoleniowa wykonana została należycie, terminowo oraz zgodnie z zawartą umową, z dochowaniem wszelkiej staranności w zapewnieniu wysokiego poziomu szkolenia. Organizację szkolenia oraz sposób prowadzenia zajęć oceniamy pozytywnie.

Dorota Kolenda
Dyrektor
Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie przeprowadzone zostało profesjonalnie i na wysokim poziomie oraz zgodnie z warunkami umowy. Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorąca udział w szkoleniu …

Emilia Słupecka
Z-ca Dyrektora
Powiatowy Urząd Pracy w Słupcy

Szkolenie przeprowadzone zostało terminowo, zgodnie z harmonogramem szkolenia. zaś dokumentacja prowadzona była poprawnie. Szkolenie w pełni zaspokoiło potrzeby i oczekiwania kursantki zarówno w zakresie kompetencji … jak również w zakresie organizacyjnym.

Jolanta Gałkowska
Dyrektor
Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach

Pod względem merytorycznym i organizacyjnym powyższe szkolenie nie budziło zastrzeżeń, dokumentacja kursu prowadzona była poprawnie oraz terminowo, zaś powierzone zadania zrealizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Leszek Juraszek
Dyrektor
Powiatowy Urząd Pracy w Obornikach

Współpraca w wW. ośrodkiem w ramach uzgodnień ogranizacyjnych i dokumentacyjnych przebiegała prawidłowo. Ośrodek szkoleniowy wywiązał się ze wszystkich warunków określonych w zawartej umowie.

Anna Subda
Dyrektor
Powiatowy Urząd Pracy w Koninie

Prowadząca potrafiła przekazać trudne zagadnienia w jasny, przystępny sposób oraz skutecznie dzielić się umiejętnościami praktycznymi. Szkolenie było przeprowadzone w sposób rzetelny i realnie przygotowujący do przyszłego zawodu.

Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie” rekomenduje Instytut Podologii jako firmę godną polecenia.

Elżbieta Skirmuntt-Kufel
Prezes
Stowarzyszenie "Żuławy Gdańskie"

Szkolenie, którego przeprowadzenie zleciliśmy firmie szkoleniowej Wielkopolskie Centrum Podologii Instytut Podologii Agnieszka Panasiuk było bardzo dobrze przygotowane, zarówno od strony merytorycznej, jak i logistycznej.

Na uznanie i wysoką ocenę zasługują zaangażowanie ze strony organizatorów oraz współpraca z tut. Urzędem.

Agata Steiner-Dembińska
Starosta
Powiatowy Urząd Pracy w Iławie
Umów się na wizytę

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i umówienia wizyty w naszym gabinecie. Czekamy na Państwa telefony!