
Zastosowanie laserów w terapii bólu stóp
Leczenie bólu przewlekłego oraz ostrego stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. W poszukiwaniu skutecznych, bezpiecznych i nieinwazyjnych metod terapeutycznych coraz większą uwagę zwraca się na laseroterapię. Dzięki precyzji i minimalnej inwazyjności, lasery medyczne znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach medycznych – w tym podologii. Poznaj działanie laserów w terapii bólu stóp.
Laseroterapia w terapii bólu stóp – czym jest i jak działa?
Laseroterapia to forma terapii fizykalnej wykorzystująca światło lasera o niskim poziomie energii. Przenika ono przez tkanki, stymulując procesy biologiczne. Działa na poziomie komórkowym, przyspieszając regenerację, zmniejszając stan zapalny i blokując sygnały bólowe. W przeciwieństwie do laserów chirurgicznych, zimne lasery nie powodują uszkodzenia tkanek.
Mechanizmy działania laseroterapii obejmują:
- poprawę mikrokrążenia,
- modulację stanu zapalnego poprzez wpływ na cytokiny,
- redukcję bólu poprzez działanie na receptory nerwowe,
- stymulację procesów naprawczych w tkankach.
Laser XLR8
Laser XLR8 to urządzenie emitujące światło o długości fali 635 nm. Jest to laser o bardzo ważnym znaczeniu klinicznym, szczególnie w terapii pacjentów z przewlekłym bólem. Ma zastosowanie m.in. przy bólu pięty, zapaleniu rozcięgna podeszwowego, zapaleniu ścięgna Achillesa, nerwiaku Mortona czy bólach neuropatycznych.
Światło lasera XLR8 pobudza receptory znajdujące się w mitochondriach. Prowadzi to do zapoczątkowania reakcji biochemicznych. Następuje proliferacja komórek oraz poprawia się ukrwienie i dotlenienie tkanek.
Terapia bólu laserem XLR8 jest bezpieczna, nieinwazyjna i nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie ma także przeciwwskazań do naświetlania. Zabieg trwa około 15 minut. Terapia obejmuje 2–10 sesji – ich liczba jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta.
Laser EVRL
Laser EVRL łączy dwie długości fali:
- czerwoną (635 nm),
- fioletową (405 nm).
Dzięki takiemu połączeniu wykazuje działanie przeciwbólowe, ale także wspiera eliminację patogenów. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu zakażeń oraz wspomaganiu terapii ran.
Laser EVRL ma zastosowanie w:
- terapii stanów zapalnych,
- terapii trudno gojących się ran,
- infekcjach bakteryjnych,
- atopowym zapaleniu skóry,
- zmianach łuszczycowych,
- stopie cukrzycowej.
Terapia laserem EVRL jest bezinwazyjna i bezpieczna. Nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania. Zabieg trwa 15 minut. Liczba naświetlań jest dopasowywana indywidualnie do każdej osoby.
Laseroterapia w podologii – terapia bólu i infekcji
Terapia laserowa znajduje bardzo ważne zastosowanie w podologii, ponieważ problemy pacjentów często dotyczą stanów zapalnych, infekcji oraz przewlekłych zespołów bólowych stóp. Bardzo istotne jest indywidualne podejście. Specjalista podolog jest w stanie zoptymalizować terapię, dobierając intensywność światła, czas naświetlania oraz miejsce aplikacji.
Laseroterapia zimna uznawana jest za bezpieczną metodę terapii bólu, o minimalnym ryzyku powikłań. Jednak zawsze przed przystąpieniem do naświetlań konieczna jest konsultacja podologiczna.
Skuteczność laseroterapii w terapii bólu zależy od odpowiedniego doboru parametrów i protokołu leczenia. W praktyce klinicznej stosuje się najczęściej serię zabiegów w określonych odstępach. Pojedyncze naświetlanie trwa zazwyczaj 15 minut i może być łączone z innymi formami terapii, np. terapią manualną czy kinezyterapią.