Zapytaj podologa o: grzybicę stóp i paznokci
Grzybica stóp i paznokci to jeden z najczęstszych problemów leczonych w gabinecie podologicznym. Choroba rozwija się bardzo łatwo, natomiast jej terapia zwykle jest złożona i długotrwała. O tym, jak podolog może pomóc przy grzybicy rozmawiamy z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Skąd bierze się grzybica paznokci i stóp?
Grzybica stóp i paznokci jest chorobą spowodowaną przez grzyby chorobotwórcze drożdżopodobne, dermatofitowe lub pleśniowe. Jej objawy mogą być obecne na płytce paznokciowej, między palcami, na wałach paznokciowych. Jest ona silnie zakaźna, co oznacza, że bardzo łatwo się nią zarazić.
Jak i gdzie można zarazić się grzybicą stóp?
Grzybicą stóp i paznokci można zarazić się niemal wszędzie. Na kontakt z patogenem jesteśmy szczególnie narażeni w miejscach publicznych: na basenie, w saunie, pod prysznicem na siłowni lub pracy, w przymierzalniach, w hotelach. Jednym słowem – wszędzie tam, gdzie nasza stopa ma kontakt z podłożem lub przedmiotami używanymi przez kilka osób.
Grzyby chorobotwórcze przenoszą się z osoby chorej na zdrową przez bezpośredni kontakt. Tutaj muszę zaznaczyć, że dotyczy to także przypadków bezobjawowych. Patogen przenosi się również na przedmiotach: ręcznikach, butach, przyborach higienicznych.
Warto pamiętać, że na wystąpienie grzybicy stóp i paznokci jest narażony każdy z nas – zarówno dorośli, jak i dzieci. Zwiększone ryzyko występuje u osób w podeszłym wieku, z osłabioną odpornością, uszkodzeniami skóry na stopach, palących tytoń lub uprawiających sport. Jednym z czynników jest także noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet – zbyt ciasnego i ze sztucznych materiałów.
Jak rozpoznać grzybicę stóp i paznokci?
Grzybicę paznokci można poznać po objawach. Osoba, która zaobserwuje u siebie dolegliwości, powinna niezwłocznie zgłosić się do podologa. Konieczne jest wykonanie badania mykologicznego, które pozwoli nie tylko ostatecznie potwierdzić diagnozę, ale też ustalić rodzaj patogenu, a tym samym dopasować bardziej skuteczną terapię.
Objawy grzybicy to:
- nieprzyjemny zapach stóp,
- nadmierne złuszczanie się naskórka,
- maceracja naskórka (szczególnie między palcami),
- świąd skóry,
- zmiana wyglądu płytki paznokciowej.
Przy grzybicy płytka paznokciowa zmienia swoją barwę na żółtą, niekiedy żółto-zieloną. Często odkształca się, łatwo się kruszy, a niekiedy oddziela od łożyska.
Dlaczego mówi się, że grzybica stóp to choroba biegaczy?
Grzybica bywa nazywana stopą sportowca, biegacza lub atlety. Określenie to wzięło się z tego, że nawet 50% osób czynnie uprawiających sport jest narażona na zakażenie grzybami chorobotwórczymi. Sprzyja temu:
- długotrwałe noszenie obuwia,
- przebywanie w przegrzanych i przepoconych butach,
- korzystanie ze wspólnych pryszniców i saun po treningu.
Oczywiście sportowcy to tylko jedna z grup narażonych na grzybicę stóp i paznokci. Warto pamiętać, że choroba może wystąpić również u osób, które nie są aktywne fizycznie.
Jak wygląda leczenie grzybicy u podologa?
Leczenie grzybicy u podologa można przeprowadzić na różne sposoby. Korzystamy z:
- metod farmakologicznych (antybiotyki i leki o działaniu miejscowym),
- metod mechanicznego oczyszczania płytki paznokciowej,
- laseroterapii.
Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Często konieczne jest połączenie kilku metod. Poza naszymi działaniami, ważne są te podejmowane przez osobę chorą. Mowa o domowej pielęgnacji i zmianie dotychczasowych nawyków.
Chciałabym podkreślić, że leczenie grzybicy jest długotrwałe. Ważne jest, aby terapia została poprowadzona do samego końca – nawet gdy objawy choroby ustąpią wcześniej. Przerwanie jej zbyt szybko skutkuje nawrotem grzybicy.
Jak wygląda laserowe leczenie grzybicy?
Laserowe leczenie grzybicy pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty terapii. W Instytucie Podologii w Poznaniu dysponujemy laserem Lunula. Urządzenie emituje falę światła fioletowego i czerwonego. Pierwsze z nich działa grzybobójczo. Natomiast drugie stymuluje płytkę paznokciową do regeneracji. Leczenie grzybicy laserem obejmuje kilka serii naświetlań – ich liczba jest ustalana indywidualnie i zależy m.in. od stopnia zaawansowania choroby. Tego typu terapia jest bezbolesna i bezpieczna.
Czy można uniknąć grzybicy stóp i paznokci?
Możliwa jest profilaktyka grzybicy stóp i paznokci. Zasad tych powinny przestrzegać wszystkie osoby – zdrowe, chore na grzybicę, w trakcie leczenia i po jego zakończeniu.
- Unikaj chodzenia boso w miejscach publicznych – także w sklepowych przymierzalniach.
- Podczas mierzenia butów w sklepie obuwniczym używaj jednorazowych skarpet.
- Nie korzystaj z cudzych ręczników i przyborów higienicznych.
- Nie noś cudzego obuwia – nawet przez chwilę.
- Pamiętaj o codziennej higienie stóp.
- Dokładnie osuszaj stopy po umyciu.
- Noś obuwie i skarpetki wykonane z naturalnych materiałów.
Ważna jest także dezynfekcja obuwia. Dzięki niej usuwane są drobnoustroje. W Instytucie Podologii w Poznaniu korzystamy z metody ozonowania (tzw. sucha dezynfekcja) urządzeniem marki KLENZ.
___
Źródła:
B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 8, s. 599-602.
L. Piejko, Nowoczesne metody leczenia grzybicy paznokci, „Akademia Paznokcia” 2015, nr 52, s. 65.
F. Kuros, Terapia podologiczna w przypadku grzybicy dermatofitowej paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 8, s. 155-162.