Wysokie obcasy a zdrowie stóp
Wiele kobiet uwielbia wysokie obcasy. Dzięki nim nogi stają się optycznie dłuższe, a sylwetka smuklejsza. Niekiedy takie obuwie jest wymagane przez pracodawcę. Niestety, noszenie butów na wysokim obcasie wpływa niekorzystnie na zdrowie stóp, a także całego narządu ruchu.
Kilka słów o anatomii stopy
Stopa jest statyczno-dynamiczną częścią narządu ruchu. Umożliwia nam poruszanie się i stanowi podporę, a także dźwiga cały ciężar ciała. Dzieje się tak dzięki jej specyficznej budowie.
Stopa jest zbudowana z 26 kości:
- 7 kości stępu,
- 5 kości śródstopia,
- 14 kości palców.
Największą kością stępu jest kość piętowa. Przyczepia się do niej ścięgno Achillesa. Na zewnątrz stopy wyróżniamy sklepienie podłużne i poprzeczne. Nad ich prawidłowym stanem czuwają mięśnie, więzadła i torebki stawowe.
Aby ciężar ciała był rozłożony na stopie równomiernie, powinna opierać się ona o podłoże na 3 punktach:
- guzie kości piętowej,
- głową pierwszej kości śródstopia,
- głową piątej kości śródstopia.
Z tego wynika, że stopa ludzka nie jest przystosowana do chodzenia w wysokich obcasach. O szkodliwości noszenia tego typu obuwia donosiły już badania z lat 90. ubiegłego wieku. A aktualne badania podtrzymują to stanowisko. Wciąż jednak wysokie obcasy są nieodłączną częścią garderoby wielu pań.
Jakie są skutki noszenia butów na obcasie?
Wiadomo, że wysokie obcasy wywierają zwiększony nacisk na przodostopie. Im wyższy obcas, tym większy nacisk. To z kolei prowadzi do nieprawidłowego rozłożenia ciężaru ciała. Przeciążenia powodują zmiany, które są nieodwracalne i przyczyniają się do sporego dyskomfortu.
Jednym ze skutków noszenia wysokich obcasów jest ból i zmęczenie stóp. Takie obuwie wymusza intensywniejszą pracę mięśni oraz usztywnia ścięgno Achillesa.
Skutki noszenia wysokich obcasów to m.in.:
- Metatarsalgia – ból przodostopia na wysokości stawów śródstopno-paliczkowych, który nasila się w pozycji stojącej oraz podczas poruszania się.
- Palce młotkowate – spowodowane rozciągnięciem więzadeł i destabilizacją łuku poprzecznego na skutek zgięcia palców.
- Bolesne odciski – zmiany chorobowe na stopach spowodowane długotrwałym uciskiem.
- Krwiaki podpaznokciowe – spowodowane ciągłym i długotrwałym uciskiem na płytkę paznokciową.
- Paluch koślawy – deformacja spowodowana przeciążeniem przodostopia, długotrwałym naciskiem na palucha i obniżeniem łuku poprzecznego.
- Palec krawiecki – deformacja w V stawie śródstopno-paliczkowym, która charakteryzuje się ustawieniem dośrodkowym piątego palca i piątej kości śródstopia, co wywiera nacisk na przodostopie.
- Wrastające paznokcie – bolesne schorzenie spowodowane naciskiem na przodostopie.
- Modzele – szczególnie pod głowami drugiej i trzeciej kości śródstopia.
Noszenie wysokich obcasów wpływa nie tylko na stopy…
Noszenie wysokich obcasów wpływa nie tylko na stopy, ale na cały narząd ruchu. Badania wykazują, że takie obuwie wydłuża fazy chodu, a także ogranicza ruchomość stawów skokowych. Zwiększa się też ryzyko powstawania pajączków i żylaków ze względu na utrudniony odpływ krwi.
Wysokie obcasy powodują nadmierne napięcie mięśni. Szczególnie mięśnia brzuchatego łydki, mięśnia prostego uda i przedniego mięśnia piszczelowego. Na skutek obciążenia tkanka mięśniowa ulega uszkodzeniu.
Noszenie wysokich obcasów powoduje zmianę postawy. Zwiększa się lordoza lędźwiowa i szyjna. Ponadto zmienia się środek ciężkości ciała – przesuwa się on do przodu. Powoduje to zwiększone napięcie mięśni, a w konsekwencji bóle kręgosłupa.
Nie można zapomnieć, że podczas noszenia wysokich obcasów mocno cierpią kolana. Zostają obciążone ich wewnętrzne struktury, co przyspiesza powstawanie zmian zwyrodnieniowych.
Skutki noszenia wysokich obcasów – pomoc podologa
Czy to oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z noszenia wysokich obcasów? Nie. Powinny być one jednak dobrze dobrane i zakładane sporadycznie. Zalecane jest wybieranie butów z maksymalnie 5-centymetrowym obcasem. Powinien być on też nieco szerszy. Nie należy kupować butów ze zwężanymi noskami.
W łagodzeniu skutków noszenia wysokich obcasów może pomóc terapia podologiczna. Do podologa powinny zgłosić się wszystkie osoby, które obserwują niepokojące zmiany w obrębie stóp (np. wrastanie paznokci, modzele lub odciski) lub odczuwają dolegliwości bólowe. Specjalista przeprowadza badanie stóp i na tej podstawie dopasowuje indywidualny plan działania. Prowadzi także profilaktykę – na przykład poprzez indywidualne wkładki ortopedyczne.