Wygląd paznokci a zdrowie
Paznokcie mogą powiedzieć wiele o naszym stanie zdrowia. Dlatego każda zmiana ich wyglądu powinna być odebrana, jako sygnał ostrzegawczy od organizmu. Część objawów wskazuje na choroby płytki paznokciowej, a część na schorzenia ogólnoustrojowe. Zobacz, co wygląd paznokci mówi o zdrowiu.
Jak zmieniają się paznokcie pod wpływem chorób?
Zdrowe paznokcie przylegają mocno do łożyska. Ich powierzchnia jest gładka. Przyjmują jasny kolor i są lekko przejrzyste. Są również stosunkowo twarde, jednak należy pamiętać, że grubość płytki paznokciowej jest uwarunkowana genetycznie. Zdrowe paznokcie są odporne na niewielkie urazy. W dobrej kondycji jest również skóra wokół nich.
Pod wpływem procesów chorobowych wygląd paznokci może zmienić się na różne sposoby. Niepokojące objawy to:
- zmiana zabarwienia płytki paznokciowej,
- rozdwajanie się płytki paznokciowej,
- pobruzdowanie płytki paznokciowej,
- zanik obłączka (białego obszaru w kształcie półksiężyca na dole paznokcia),
- nieprawidłowe wzrastanie płytki paznokciowej lub zahamowanie wzrostu,
- zgrubienie płytki paznokciowej,
- zmiana kształtu paznokcia,
- wgłębienia w paznokciu,
- odklejenie się płytki paznokcia od łożyska.
Ponadto paznokcie stają się kruche i łamliwe. Ulegają uszkodzeniu nawet przy stosunkowo niewielkich urazach mechanicznych. Niekiedy pojawia się również stan zapalny tkanek wokół paznokcia, który cechuje się zaczerwienieniem, tkliwością i obrzękiem.
Zwykle zmienia się nie tylko wygląd paznokci, ale obecne są też inne objawy charakterystyczne dla danego schorzenia. Mowa m.in. o maceracji naskórka, nieprzyjemnym zapachu stóp, nadmiernej potliwości.
Choroby paznokci
Nieprawidłowy wygląd paznokci może świadczyć o następujących chorobach:
Onycholiza
W przebiegu schorzenia dochodzi do odklejenia się płytki paznokciowej od łożyska. W przestrzeni między nimi gromadzi się powietrze. Charakterystycznym objawem onycholizy jest zmiana zabarwienia paznokcia na biały. Schorzenie bardzo często jest skutkiem urazów mechanicznych, ale mogą prowadzić do niego również choroby ogólnoustrojowe i nieprawidłowe nawyki.
Grzybica paznokci
To skutek zakażenia grzybami chorobotwórczymi. W przebiegu grzybicy paznokieć ulega zgrubieniu, łatwo się kruszy oraz zmienia kolor na żółty. Często choroba obejmuje także skórę stóp, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu i maceracją naskórka.
Łuszczyca paznokci
Łuszczyca to choroba przewlekła, która ma charakter zapalny. Jej objawy mogą obejmować również płytkę paznokciową. Gdy tak się dzieje, dochodzi do ich osłabienia, stają się kruche i łamliwe, obecne są na nich punktowe wgłębienia i żółte przebarwienia. Łuszczyca jest skutkiem zaburzeń genetycznych i immunologicznych.
Zanokcica
Jest to zakażenia bakteryjne aparatu paznokcia. Najczęściej odpowiadają za nią paciorkowce, gronkowce lub pałeczka ropy błękitnej. Objawy pojawiają się nagle i zwykle dotyczą tylko jednego paznokcia. Są to: stan zapalny, obrzęk, zbiornik z treścią ropną w obrębie wału paznokciowego, zniekształcenie paznokcia (jeżeli stan zapalny rozwija się pod płytką paznokciową).
Retronychia
Jest to wrastanie paznokcia w macierz. Zostaje przerwany wzrost płytki paznokciowej. W efekcie ulega ona spełznięciu. Retronychia objawia się nie tylko zmianą wyglądu paznokcia, ale także stanem zapalnym, zanokcicą, zmianą koloru paznokcia na żółty, zgrubieniem paznokcia, zanikiem obłączka i bólem. Do przyczyn retronychii można zaliczyć m.in. osteofit,
Wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie charakteryzują się uciskiem płytki paznokciowej na wał paznokciowy. W efekcie rozwija się stan zapalny, który jest przyczyną silnego bólu i wycieku treści ropnej. Za rozwój schorzenia odpowiadają czynniki genetyczne lub nieprawidłowe nawyki (noszenie wąskiego obuwia, nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej).
Czy wygląd paznokci świadczy o chorobie ogólnoustrojowej?
Nieprawidłowy wygląd paznokci może świadczyć również o schorzeniach i chorobach ogólnoustrojowych. Objawy tego typu obserwuje się m.in. przy:
- niedoborach witamin i minerałów,
- zaburzeniach hormonalnych (np. ze strony tarczycy),
- schorzeniach układu krążenia,
- schorzenia układu oddechowego,
- toczniu rumieniowatym układowym,
- cukrzycy,
- chorobach wątroby,
- chorobach nowotworowych,
- niedożywieniu.
Niekiedy zmiany wyglądu paznokci wynikają z nieprawidłowych nawyków. Prowadzić może do tego nieodpowiednia pielęgnacja, częste stosowanie lakierów do paznokci, palenie tytoniu.
Zmiana wyglądu paznokci – co robić?
Nieprawidłowy wygląd paznokci nigdy nie powinien zostać zignorowany. Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do podologa. Pamiętaj, aby nie zwlekać z wizytą. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym krótszy czas terapii i mniejsze ryzyko powikłań.
W gabinecie podologicznym zostanie przeprowadzone badanie stóp. W razie potrzeby zostaniesz skierowany na dodatkowe testy lub konsultację z innym specjalistą. Po postawieniu diagnozy zostanie ułożony dla Ciebie indywidualny plan terapii. Istnieje wiele metod leczenia chorób paznokci. Zalicza się do nich m.in. farmakoterapię, laseroterapię, jonoforezę, podochorurgię.
____
Źródła:
- A. Lubecka-Detka, Terapia onycholizy w gabinecie podologicznym, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6, s. 455-456.
- A.W. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 5, s. 27-33.
- Cristina Diniz Borges Figueira de Mello i in., Retronychia, „Anais Brasileiros de Dermatologia” 2018, nr 93, s. 707-711.