Wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji stóp
Codzienna pielęgnacja stóp to wszystkie działania, które można wykonać samodzielnie, aby zachować dobrą kondycję, wygląd oraz zdrowie skóry i paznokci. Czynności te nie są trudne. Trzeba jednak pamiętać o byciu regularnym oraz unikaniu błędów, które – chociaż z pozoru błahe – mogą przyczynić się do wielu problemów. Zobacz nasze wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji stóp.
Codzienne mycie stóp
Stopy należy myć codziennie. Najlepiej robić to pod bieżącą wodą. Zbyt długie moczenie powoduje rozpulchnienie skóry, co grozi jej uszkodzeniem. Do pielęgnacji należy użyć środka myjącego, który zawiera składniki potrzebne skórze (np. witaminy, kwas pantotenowy, wyciągi z ziół). Po umyciu trzeba dokładnie osuszyć stopy – zwłaszcza przestrzenie między palcami. Czynność ta powinna być wykonana delikatnie. Należy unikać nadmiernego pocierania skóry ręcznikiem.
Nakładanie kremu nawilżającego
Po kąpieli i osuszeniu stóp należy nałożyć krem nawilżający. Ważne jest, aby był to kosmetyk, który jest przeznaczony do pielęgnacji wyłącznie tej części ciała. Takie preparaty zawierają składniki, które są niezbędne skórze stóp. Są to nie tylko substancje bardzo silnie nawilżające, ale także ograniczające nadmierną potliwość.
Prawidłowe obcinanie paznokci
Paznokci u stóp nie należy obcinać zbyt krótko. Trzeba także uważać na pozostawienie ostrych kantów, które mogą ocierać się o skórę, a tym samym spowodować jej uszkodzenie. Dobrze jest przeprowadzić zabieg po kąpieli, ponieważ wówczas płytka paznokciowa jest miękka. Wielu specjalistów zaleca, aby zrezygnować z obcinaczek lub nożyczek na rzecz pilniczka.
Noszenie wygodnego obuwia
Odpowiednio dopasowane obuwie to jeden z najważniejszych aspektów, na które powinna zwrócić uwagę osoba dbająca o swoje stopy. Ciasne buty, wykonane ze sztucznych materiałów, ze zbyt sztywną podeszwą i wąskim czubkiem sprzyjają infekcjom, tworzeniu się odcisków oraz wrastaniu paznokci. Mogą również zaburzać biomechanikę chodu, co skutkuje dolegliwościami ze strony układu ruchu.
Obuwie powinno być:
- wygodne,
- dopasowane do rodzaju aktywności (inne buty do chodzenia na co dzień, a inne do
uprawiania sportu), - odpowiednio szerokie,
- wykonane z naturalnych materiałów.
Warto pomyśleć także o wykonaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych, dzięki którym zostanie przywrócone prawidłowe ułożenie stopy i biomechanika chodu.
Regularne oglądanie swoich stóp
Regularne oglądanie stóp pozwala na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie działań na wczesnym etapie.
W efekcie:
- leczenie schorzenia nie wymaga zastosowania skomplikowanych lub inwazyjnych metod,
- leczenie schorzenia trwa krócej,
- koszty leczenia nie są wysokie,
- nie pojawiają się powikłania,
- możliwe jest uniknięcie niepotrzebnego bólu,
- nie trzeba rezygnować z codziennych aktywności lub uprawiania sportu na długi czas.
Należy dokładnie obejrzeć grzbiet i podeszwę stóp, a także przestrzenie między palcami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z małego lusterka, aby dojrzeć trudno dostępne miejsca.
Jak jeszcze dbać o swoje stopy?
Codzienna pielęgnacja stóp jest ważna, ale nie można zapominać o profesjonalnych zabiegach. Dlatego należy regularnie zgłaszać się na wizyty do podologa na pedicure podologiczny. Jest to profesjonalny zabieg, w czasie którego zostaną oczyszczone hiperkeratozy, opracowane wały okołopaznokciowe oraz podeszwa stopy. Warto pamiętać, że niewskazane jest robienie tego samodzielnie w domu ze względu na duże ryzyko uszkodzenia skóry.