Świąd stóp – jaka może być przyczyna?
Świąd stóp jest objawem, którego nigdy nie można bagatelizować. Może być on jedną z oznak schorzeń podologicznych, dermatologicznych lub ogólnoustrojowych. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, a w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie. Dowiedz się, jaka jest przyczyna i jak złagodzić swędzenie stóp.
Swędzenie stóp
Świąd stóp jest problemem, który dotyka sporej części społeczeństwa. Nie zawsze jest związany z poważną chorobą. Nie oznacza to jednak, że można go ignorować. Zdarza się, że nie ustępuje samoistnie i konieczne jest rozpoczęcie indywidualnie dopasowanej terapii podologicznej.
Świąd stóp może mieć różne nasilenie. Zdarza się, że jest bardzo uporczywy, przez co ciężko powstrzymać drapanie. Skutkuje to pojawieniem się na stopach ran, które stanowią wrota infekcji. Dolegliwości mogą ustępować i nawracać. Niekiedy pojawia się wyłącznie świąd stóp w nocy, co również trzeba skonsultować ze specjalistą.
Zdarza się, że swędzenie stóp jest jedynym objawem. Częściej jednak towarzyszą mu inne dolegliwości. Mogą to być:
- zaczerwienienie skóry,
- nadmierne łuszczenie się naskórka,
- maceracja naskórka,
- nieprzyjemny zapach stóp,
- pękanie skóry,
- zmiany skórne,
- tkliwość skóry.
Świąd stóp może pojawić się u osób w każdym wieku – również tych, które wcześniej nie zgłaszały problemów ze zdrowiem.
Świąd stóp – przyczyny
Możliwe przyczyny świądu stóp to:
Grzybica stóp
Grzybica jest chorobą zakaźną. Wywołują ją grzyby chorobotwórcze – najczęściej są to dermatofity. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej lub przedmiotami, na których znajdują się patogeny. Poza świądem stóp obecne są: pieczenie skóry, nieprzyjemny zapach, maceracja naskórka, zaczerwienienie skóry (zwłaszcza między palcami). Z czasem mogą pojawić się również objawy na paznokciach. Płytka paznokciowa staje się pogrubiona, żółta i krucha.
Suchość skóry i atopowe zapalenie skóry (AZS)
Swędzenie stóp może pojawić się, gdy dojdzie do przesuszenia stóp. Najczęściej jest to spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją, czyli niedostatecznym nawilżeniem skóry lub stosowaniem źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Zdarza się też, że sucha skóra jest wynikiem chorób ogólnoustrojowych – np. atopowego zapalenia skóry (AZS), zaburzeń pracy układu krwionośnego, cukrzycy.
Keratoliza dziobata
Jest to choroba o podłożu bakteryjnym. Infekcja prowadzi do pojawienia się charakterystycznych ubytków w naskórku – na opuszkach palców, bocznych krawędziach, śródstopiu i piętach. Skóra na stopach swędzi i jest tkliwa. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach.
Reakcja alergiczna
Świąd stóp może pojawić się na skutek reakcji alergicznej lub podrażnienia. Ma to miejsce po kontakcie z substancjami, na które organizm jest nadwrażliwy. Są one obecne m.in. w kosmetykach do pielęgnacji, detergentach, materiałach, z których wykonane są buty lub skarpety. Niekiedy do pojawienia się nieprzyjemnych objawów prowadzi chlorowana woda na basenie. Objawy pojawiają się w krótkim czasie po ekspozycji i ustępują samoistnie po ustąpieniu kontaktu z alergenem.
Świąd stóp – kiedy do podologa?
Świąd stóp zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą – szczególnie gdy nawraca lub towarzyszą mu jeszcze inne objawy. Osoby zmagające się z tym problemem powinny udać się do podologa.
W Instytucie Podologii w Poznaniu przeprowadzamy szczegółową diagnostykę i wdrażamy indywidualną terapię. Korzystamy z nowoczesnych metod, które z powodzeniem sprawdzają się w przypadku świądu stóp (m.in. leczenie grzybicy stóp laserem). Patrzymy na pacjentów holistycznie. W przypadku podejrzenia, że swędzenie stóp jest objawem choroby ogólnoustrojowej, zalecamy konsultację z odpowiednim lekarzem.
Terapia podologiczna w przypadku świądu stóp zależy od przyczyny. Podolog może zastosować m.in. pedicure podologiczny, specjalistyczne preparaty (nawilżające, dezynfekujące, przeciwgrzybicze), jonoforezę, laseroterapię. Ponadto specjalista udziela praktycznych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji, higieny i doboru odpowiedniego obuwia. Czas trwania leczenia jest ustalany indywidualnie.
Jak zapobiegać świądowi stóp?
Podstawowe działania, które pozwalają zapobiegać świądowi stóp to:
- noszenie obuwia i skarpet z naturalnych i przewiewnych materiałów,
- codzienne nawilżanie skóry stóp przy pomocy dobrze dopasowanych kosmetyków,
- delikatne, ale dokładne osuszanie stóp po kąpieli,
- stosowanie delikatnych proszków i środków myjących,
- stosowanie zasad profilaktyki przeciwgrzybiczej.
Bardzo ważne jest także dbanie o ogólny stan zdrowia. Osoby chore przewlekle powinny rozpocząć terapię choroby podstawowej i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.