Stopa sportowca
Stopa sportowca to schorzenie, które dotyka nawet 50% wszystkich osób aktywnie uprawiających sport. Za jej powstanie odpowiadają różne rodzaje grzybów – najczęściej są to dermatofity. Patogeny te lubią miejsca ciemne i wilgotne. Dlatego jednym z czynników ryzyka stopy sportowca jest długotrwałe noszenie nieprzewiewnego obuwia.
Co to jest stopa sportowca?
Stopa sportowca (inaczej stopa atlety) to rodzaj grzybicy stóp, który najczęściej jest wywołany przez dermatofity – Trichophyton rubrum (60% zakażeń) i Trichophyton mentagrophytes var. Interdigitale (25% zakażeń). Rozwija się zwykle między IV a V palcem, ale może rozprzestrzenić się na całą stopę.
Do czynników ryzyka wystąpienia grzybicy stóp zalicza się:
- nieprawidłową higienę,
- noszenie ciasnego i nieoddychającego obuwia,
- korzystanie z publicznych pryszniców i basenu (ale też sauny, łaźni lub siłowni),
- obniżoną odporność,
- podeszły wiek,
- rany i otarcia na stopach.
Na stopę sportowca są najbardziej narażone osoby, które trenują sport. Przebywają oni często przez długi czas w zawilgoconych i przegrzanych butach, a po treningu korzystają ze wspólnego prysznica.
Objawy stopy sportowca
Objawy stopy sportowca na początku można zaobserwować między palcami. Z czasem infekcja rozprzestrzenia się na całą skórę oraz na paznokcie. Zmiany mogą dotyczyć jednej stopy lub obu – stopień nasilenia grzybicy może być na nich zupełnie różny.
Objawy stopy sportowca to:
- nadmierna potliwość stóp,
- nieprzyjemny zapach stóp,
- zaczerwienienie skóry,
- uczucie pieczenia skóry,
- wysypka,
- świąd
- nadmierne rogowacenie skóry.
Z czasem mogą pojawić się sączące zmiany skórne. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które zmagają się z problemem od wielu lat lub nie rozpoczęły odpowiedniej terapii. Warto pamiętać, że chory może zarażać inne osoby.
Jak wygląda leczenie stopy sportowca u podologa?
Osoba, która zauważy u siebie objawy stopy sportowca, powinna zgłosić się do podologa. Specjalista zbierze dokładny wywiad chorobowy oraz zbada kończyny. Zleci także wykonanie badania mykologicznego. Pozwoli ono poznać, jaki patogen odpowiada za rozwój schorzenia, a tym samym dopasować skuteczną terapię. Instytut Podologii w Poznaniu dysponuje odpowiednim sprzętem do pobrania próbki.
Leczenie stopy sportowca polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami. Nie można przerywać terapii, gdy znikną objawy – takie postępowanie stwarza ryzyko nawrotu schorzenia. Leczenie stopy sportowca wymaga także regularnych wizyt w gabinecie podologicznym w celu oczyszczania skóry ze zmian chorobowych.
Stopa sportowca – profilaktyka
Stopa sportowca to schorzenie, któremu można zapobiegać. Profilaktyka polega na:
- codziennej higienie stóp,
- noszeniu skarpet z naturalnych materiałów,
- codziennej zmianie skarpetek i zmianie skarpetek po treningu,
- dopasowaniu odpowiedniego obuwia,
- wybieraniu obuwia z oddychających materiałów,
- dokładne osuszanie stóp po kąpieli,
- unikanie chodzenia na boso w miejscach publicznych (zwłaszcza na basenie),
- posiadanie swoich własnych przyborów higienicznych i ręczników.