Rany na stopach – dolegliwości sportowców
Częstym i uciążliwym skutkiem regularnych treningów są pojawiające się różnego rodzaju rany na stopach, które odbierają możliwość regularnych i wydajnych treningów. Do najbardziej dokuczliwych zmian pourazowych zaliczamy: otarcia i owrzodzenia żylne goleni, rany niedokrwienne, ropne/zgorzelinowe zapalenie skóry, krwiaki, opuchnięcia. Wszystkie te dolegliwości są istotnymi problemami w praktyce klinicznej oraz stanowią duże wyzwanie dla podologa.
Lokalizacja powstających ran pourazowych jest różna. Zmiany pojawiają się najczęściej w okolicach punktów ucisku na stopie – okolica głów kości śródstopia, przestrzenie między palcami, pogranicze palucha i podeszwy.
Fizjologia gojenia ran
Gojenie się ran jest procesem złożonym i dynamicznym, w którym zwyczajowo wyróżnia się trzy fazy:
- oczyszczania,
- proliferacji
- obkurczania rany i wytworzenia blizny.
Faza oczyszczania
Faza ta polega na mechanicznym usunięciu martwiczych tkanek oraz warstwy zanieczyszczeń, ciał obcych i resztek uszkodzonych, nadkażonych tkanek z ewentulnego owrzodzenia, a często również z brzegów rany. Po oczyszczeniu rany i jej brzegów ważnym elementem pozostaje zapewnienie optymalnych warunków dla prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych oraz funkcjonowania komórek biorących udział w regeneracji.
Faza proliferacji
Bardzo ważne dla gojenia rany jest, aby proces regeneracji przebiegał szybko. Trzeba chronić rany przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz (zakażeniem, zanieczyszczeniem). Bez odpowiedniego zadbania o powstałe dolegliwości, rany mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy z tendencją do powrotów nawet podczas lekkiego wysiłku.
Faza obkurczania rany i wytworzenia blizny po urazie
Na tym etapie bardzo istotny jest dobór właściwego opatrunku w zależności od lokalizacji, charakteru, głębokości i rozległości uszkodzenia tkanek, intensywności wysięku, obecności zakażenia, fazy gojenia oraz stanu skóry, paznokcia. Warto zaczerpnąć opinii specjalisty na temat nowoczesnych możliwości leczenia miejscowego.
Zadbaj o siebie od początku do końca
Do prawidłowego przebiegu regeneracji tkanki konieczne jest jej optymalne dotlenienie. Dlatego tak ważne jest fachowe oczyszczenie rany i obrzęku. Zbyt niska dostępność tlenu może mieć istotny wpływ na patologiczny rozwój nowo powstałych komórek, dlatego tak istotne jest zasięgnięcie rady specjalisty w celu uniknięcia nieprzyjemnych powikłań.