Plastyka wałów okołopaznokciowych a przewlekłe wrastanie paznokci. Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Wrastanie paznokci jest problemem, który może nawracać! Wraz z nim pojawiają się nie tylko nieprzyjemne dolegliwości, ale także utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Aby ich uniknąć, należy skorzystać z pomocy specjalisty i rozpocząć odpowiednią terapię podologiczną. Dowiedz się, czy plastyka wałów okołopaznokciowych może rozwiązać problem z przewlekłym wrastaniem paznokci.
Angelika Janowicz: Dlaczego dochodzi do przewlekłego wrastania paznokci?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Nawracające wrastanie paznokci może mieć wiele przyczyn. Często są to uwarunkowania genetyczne, które powodują, że płytka paznokciowa rośnie w dół, a tym samym ma skłonność do wbijania się w wały okołopaznokciowe.
Jednak w wielu przypadkach przewlekłe wrastanie paznokci jest skutkiem niewyeliminowania czynników sprzyjających powstawaniu tego problemu. Mam na myśli nieprawidłowe obcinanie paznokci, noszenie ciasnego obuwia lub notoryczne przeciążanie stóp – na przykład na skutek uprawiania niektórych dyscyplin sportowych. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problem z wrastaniem paznokci i nie podjęliśmy działań profilaktycznych po zakończonej terapii, możemy być pewni, że dolegliwości prędzej czy później powrócą.
Jakie zagrożenia niesie za sobą przewlekłe wrastanie paznokci?
Przewlekłe wrastanie paznokci to przede wszystkim ból, który naprawdę może być na tyle uciążliwy, że utrudnia normalną aktywność. Poza tym istnieje wysokie ryzyko infekcji i jej powikłań, co nasila nieprzyjemne dolegliwości i wydłuża czas powrotu do zdrowia.
Co robić, gdy problem wrastających paznokci nawraca?
Jeżeli problem wrastania paznokci nawraca, należy umówić się na konsultację podologiczną. Podolog dopasuje indywidualną terapię oraz działania profilaktyczne. Jedną z metod terapii jest plastyka wałów okołopaznokciowych.
Na czym polega plastyka wałów okołopaznokciowych?
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest zabiegiem podochirurgicznym. Jest to dziedzina małoinwazyjnej chirurgii, która nie wymaga dużej ingerencji w tkanki i długotrwałej rekonwalescencji. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza w asyście doświadczonego podologa.
Plastyka wałów okołopaznokciowych polega na wycięciu nadmiaru tkanek miękkich, które otaczają paznokieć. W efekcie rosnąca płytka paznokciowa nie wbija się w nie. Przy zabiegu podochirurgicznym nie ingerujemy w żaden sposób w paznokieć i macierz paznokcia.
Efekty plastyki wałów okołopaznokciowych są bardzo estetyczne. Palec zachowuje prawidłowy wygląd, tak samo paznokieć. Ale najważniejsza jest poprawa komfortu Pacjenta i bardzo niskie ryzyko nawrotu nieprzyjemnych dolegliwości.
Czy plastyka wałów okołopaznokciowych wymaga długiej rekonwalescencji?
Nie. Rana po plastyce wałów okołopaznokciowych goi się szybko. Pacjent opuszcza gabinet podologiczny zaraz po zabiegu. Ma założone szwy i opatrunek. Dostaje zalecenia oszczędzania operowanej kończyny, ale nie musi korzystać z kul lub innych pomocy ortopedycznych.
Po 14 dniach od zabiegu następuje ściągnięcie szwów. Przed wizytą kontrolną Pacjent proszony jest o codzienną zmianę opatrunku (według instrukcji otrzymanej od podologa po zabiegu) oraz oszczędzanie kończyny, czyli unikanie intensywnego wysiłku fizycznego czy górskich wędrówek.
Dlaczego podolodzy zalecają plastykę wałów okołopaznokciowych, a nie resekcję klinową?
Resekcja klinowa znacznie różni się od plastyki wałów okołopaznokciowych. Chirurg usuwa boczne fragmenty płytki paznokciowej na całej długości. Wały okołopaznokciowe zaczynają dostosowywać się do zmienionych warunków. Musimy jednak pamiętać, że po kilku miesiącach następuje odrost płytki paznokciowej – na tą samą szerokość! To powoduje, że ponownie zaczyna ona uciskać i wbijać się w otaczające tkanki. Resekcja klinowa ma wysokie ryzyko nawrotów.
Czy leczenie wrastających paznokci kończy się po plastyce wałów okołopaznokciowych?
Nie. Plastyka wałów okołopaznokciowych jest jednym z elementów terapii. Po niej konieczne jest wdrożenie działań, które mają na celu wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za powstanie problemu. Podolog uczy Pacjenta, jak dbać o stopy. Może skierować go do fizjoterapeuty, jeżeli jest zaburzona biomechanika chodu lub zlecić wykonanie wkładek ortopedycznych. Tutaj działamy już bardzo indywidualnie.
W wielu przypadkach bolesnego problemu można uniknąć. Jak wygląda profilaktyka wrastania paznokci?
Jest kilka działań, które powinny podjąć wszystkie osoby, aby ograniczyć ryzyko wrastania paznokci. Poza uwarunkowaniami genetycznymi inne przyczyny można z powodzeniem wyeliminować.
Profilaktyka wrastania paznokci obejmuje:
- prawidłowe skracanie płytki paznokciowej – na prosto,
- noszenie wygodnego, przewiewnego i dobrze dopasowanego obuwia,
- noszenie obuwia dopasowanego do rodzaju aktywności,
- unikanie noszenia wysokich obcasów i butów ze zwężanymi noskami,
- korektę deformacji w obrębie stóp,
- odpowiednią pielęgnację stóp na co dzień,
- regularne korzystanie z pedicure podologicznego.
Osoby, które chcą wdrożyć profilaktykę wrastania paznokci, mogą umówić się na konsultację podologiczną, w czasie której podolog wykona badanie stóp i udzieli praktycznych wskazówek.