Onychomadeza – przyczyny, objawy i terapia
Onychomadeza to oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska paznokcia. Ma nie tylko wpływ na estetykę, ale przede wszystkim stanowi poważny problem zdrowotny, który wymaga odpowiedniej terapii. Schorzenie może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp oraz może wystąpić w każdym wieku. Dowiedz się, jakie są przyczyny onychomadezy, jak się objawia i jak można ją leczyć.
Czym jest onychomadeza?
Onychomadeza to zjawisko polegające na całkowitym oddzieleniu płytki paznokciowej od łożyska. Zazwyczaj zaczyna się od podstawy paznokcia i postępuje ku jego końcowi. Jest ona skutkiem uszkodzenia macierzy, co prowadzi do nagłego zatrzymania wzrostu komórek.
W odróżnieniu od onycholizy, w której oddzielenie następuje zazwyczaj od brzegu paznokcia, onychomadeza dotyczy proksymalnej części paznokcia (najbliższej macierzy). Schorzenie najczęściej pojawia się nagle i jest zazwyczaj bolesne, szczególnie gdy towarzyszą mu stany zapalne i infekcje.
Przyczyny onychomadezy
Przyczyny onychomadezy mogą być różne – od urazów mechanicznych po infekcje wirusowe i grzybicze, a także niektóre choroby ogólnoustrojowe. Do głównych z nich należą:
- urazy mechaniczne – nadmierny ucisk na paznokieć, uderzenie, mikrourazy (np. w wyniku noszenia zbyt ciasnych butów lub urazów sportowych),
- infekcje wirusowe i grzybicze – np. w przebiegu bostonki,
- choroby ogólnoustrojowe – np. schorzenia autoimmunologiczne (choroby tarczycy, cukrzyca, łuszczyca),
- niektóre leki – w szczególności stosowane w terapii przeciwpadaczkowej lub przeciwnowotworowej mogą prowadzić do onychomadezy jako skutku ubocznego ich stosowania.
Onychomadeza – terapia podologiczna
Zaobserwowanie objawów wskazujących na onychomadezę jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą. Konieczne jest dokładne obejrzenie paznokcia, zebranie szczegółowego wywiadu, a w razie potrzeby wykonanie dodatkowych testów – podolog może pobrać materiał do badania mykologicznego, aby wykluczyć infekcję grzybiczą.
Terapia podologiczna onychomadezy zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania problemu. Podolog dysponuje szeregiem metod, które pozwalają na przywrócenie prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej. W ramach działań terapeutycznych może m.in. usunąć paznokieć i wykonać jego rekonstrukcję, zlecić stosowanie preparatów o działaniu miejscowym czy zastosować specjalistyczne opatrunki.