Odciski
Odciski na stopach to problem, który w znacznym stopniu może uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Mimo że zajmują małą powierzchnię, powodują ból przy ucisku. Powodem tego jest korzeń, który stopniowo wrasta w tkanki miękkie. Odciski wymagają odpowiedniego leczenia. Ich terapią zajmuje się podolog.
Odciski mogą pojawić się w różnych miejscach na stopie. Często obserwuje się je na: podeszwach stóp, między palcami, na opuszkach palców, w wałach paznokciowych. Zdarza się także, że powstają pod paznokciami.
Czym są odciski?
Odciski to inaczej nagniotki. Są to niewielkie obszary zgrubiałej skóry, które powstają na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Powodują one zagęszczenie włókien kolagenowych i przyspieszenie procesu dojrzewania spłaszczonych komórek rogowych.
Odciski dzieli się na:
- twarde,
- miękkie.
Twarde odciski wystają nieco ponad powierzchnię skóry. Są małe, okrągłe, błyszczące i mają bladożółty kolor. Posiadają korzeń, który wrasta do środka. Po ich uciśnięciu pojawia się ostry ból. Natomiast miękkie odciski są giętkie i nie mają stwardniałego środka. Również mogą powodować dolegliwości bólowe.
Przyczyny powstawania odcisków
Najczęstszą przyczyną odcisków jest długotrwały ucisk na tkanki spowodowany niewygodnym lub zbyt ciasnym obuwiem. Na ich powstanie narażone są osoby, które mają różnego rodzaju deformacje stóp, modzele, wady postawy, płaskostopie. Do czynników ryzyka zalicza się również:
- otyłość,
- nieprawidłowy chód,
- uprawianie sportu,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.
Jak wygląda leczenie odcisków?
Leczenie odcisków najlepiej przeprowadzić u podologa. Wszelkie domowe sposoby mogą nie tylko okazać się nieskuteczne, ale także nasilić problem. Dodatkowo można go błędnie rozpoznać, co również ma negatywne skutki.
Podolog zbiera wywiad, a następnie dokładnie ogląda zmianę na stopie. Po postawieniu diagnozy wybiera najlepszy sposób terapii. Zwykle jest to usuwanie odcisków przy pomocy sterylnych narzędzi podologicznych: skalpela, dłutka lub frezarki z próżniowym frezem. Na koniec specjalista zakłada specjalny opatrunek lub odciążenie. W leczeniu odcisków można zastosować także laseroterapię – zwłaszcza, gdy zmiany mają charakter nawracający.
Instytut Podologii w Poznaniu jest wyposażony w laser frakcyjny CO2. Wiązka światła emitowana przez urządzenie wnika w skórę, gdzie powoduje mikrouszkodzenia tkanek – w ten sposób stymuluje je do intensywnej regeneracji. Zabieg wykonywany jest metodą bezkontaktową. Naruszenie okolicznych tkanek jest minimalne.
Zapobieganie odciskom
Zapobieganie odciskom to:
- noszenie wygodnego i dobrze dopasowanego obuwia,
- stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych,
- odpowiednia terapia deformacji stóp,
- dokładne osuszanie skóry stóp po kąpieli,
- ostrożne wykonywanie pedicure,
- regularne usuwanie martwego naskórka,
- regularne nawilżanie skóry stóp,
- zapobieganie nadmiernemu zmiękczeniu naskórka.
Warto także codziennie oglądać swoje stopy pod kątem występowania na nich zmian. Im wcześniej rozpocznie się leczenie odcisków, tym szybsze efekty leczenia i mniejszy dyskomfort.