Najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp
Mogłoby się wydawać, ze pielęgnacja stóp nie jest czymś trudnym. Tymczasem okazuje się, że wielu z nas popełnia drobne błędy. Chociaż z pozoru banalne, mogą przyczynić się do pojawienia różnego rodzaju schorzeń i nieprzyjemnych objawów. Ich leczenie może być długotrwałe i wymagać przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów. Poznaj najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp.
Używanie pumeksu lub tarki do ścierania naskórka
Jest to jeden z najczęściej spotykanych błędów w pielęgnacji stóp. Pumeks i tarka stymulują naskórek do szybszego tworzenia nowych komórek. W efekcie skóra staje się gruba i tworzą się hiperkeratozy. Ponadto w ten sposób można przez przypadek zetrzeć modzele lub odciski obecne na stopach i doprowadzić do powikłań. Trzeba także pamiętać, że pumeks i tarka mogą być siedliskiem bakterii i grzybów.
Nieprawidłowe obcinanie paznokci
Paznokcie należy obcinać na prosto i niezbyt krótko. Najlepiej robić to przy pomocy cążek lub pilnika. Nadawanie im półokrągłego kształtu jest jedną z przyczyn wrastających paznokci.
Stosowanie skarpetek złuszczających
Skarpetki złuszczające powstały po to, aby usunąć zrogowaciały naskórek. Ich stosowanie nie jest jednak najlepszym pomysłem. Są one nasączone mieszanką różnych kwasów, które działają także na prawidłowe tkanki. Ich uszkodzenie może być na tyle poważne, że powrót do normalnego stanu zajmuje nawet 6 miesięcy. Przez ten czas skóra na stopach jest przesuszona, podrażniona i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Samodzielne usuwanie odcisków
Samodzielne usuwanie odcisków nigdy nie jest dobrym pomysłem. Można w ten sposób bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Korzystając z gotowych preparatów aptecznych lub samodzielne wycinanie zmian prowadzi do poważnego uszkodzenia skóry i innych powikłań. Ich leczenie trwa dłużej od usunięcia odcisków w gabinecie podologicznym.
Stosowanie kosmetyków, które nie są przeznaczone dla stóp
Innym częstym błędem jest stosowanie kosmetyków nieprzeznaczonych do pielęgnacji stóp. Trzeba pamiętać, że skóra na stopach zdecydowanie różni się od skóry w innych częściach ciała. Ma także zupełnie inne potrzeby. Dlatego dedykowane preparaty mają specjalnie dostosowany skład (substancje silnie nawilżające, natłuszczające, przeciwpotne, antybakteryjne). Na próżno szukać ich w kremach do twarzy lub balsamach.
Niedokładne osuszanie skóry stóp
Niedokładne osuszanie stóp skóry jest jednym z czynników predysponujących do powstania grzybicy stóp. Drobnoustroje uwielbiają ciemne i wilgotne miejsca. Szczególnie przestrzenie między palcami. Dlatego po umyciu należy je dokładnie osuszyć. Trzeba pamiętać, aby robić to delikatnie. Nadmierne pocieranie ręcznikiem prowadzi do mechanicznych uszkodzeń naskórka.
Zbyt długie moczenie stóp
Zbyt długie moczenie stóp prowadzi do rozpulchnienia i zmiękczenia skóry. Przez to staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne i przesuszenie. Dochodzi również do maceracji naskórka. To z kolei sprzyja grzybicy stóp.
Samodzielne wycinanie skórek
Wycinanie skórek prowadzi do pojawienia się skaleczeń i poważnego uszkodzenia skóry. To z kolei jest czynnikiem predysponującym do powstania infekcji i bolesnych odcisków. Ponadto przez nieprawidłowe domowe zabiegi skórki mogą odrastać szybciej i być grubsze.
Nieprawidłowe usuwanie lakieru z paznokci
Wiele osób zdrapuje lakier do paznokci zamiast usunąć go przy pomocy profesjonalnych środków. Takie postępowanie prowadzi do uszkodzenia płytki paznokciowej, jej osłabienia i łamania się. Trzeba pamiętać, że sprzyja to powstawaniu grzybicy paznokci. Leczenie tego schorzenia jest trudne i długotrwałe.
Noszenie niedopasowanego obuwia
Ciasne obuwie wykonane ze sztucznych materiałów może przyczynić się do powstania:
- grzybicy stóp,
- bolesnych odcisków,
- halluksów,
- wrastania paznokci.
Unikać trzeba również zbyt częstego noszenia obcasów oraz butów z wąskimi noskami. W razie potrzeby należy wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Dzięki nim ciężar ciała rozkłada się równomiernie, a tym samym zostaje zachowana prawidłowa biomechanika chodu.