Modzele – objawy, przyczyny, terapia
Modzele są jednym z najczęstszych schorzeń w obrębie skóry stóp. Dotyka osoby w różnym wieku. Problem często jest bagatelizowany. Jednak należy pamiętać, że nieleczony może przyczyniać się do dyskomfortu, dolegliwości bólowych oraz pogorszenia zdrowia stóp. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy modzeli oraz w jaki sposób może pomóc terapia podologiczna.
Czym są modzele? Objawy
Modzele to objaw hiperkeratozy naskórka, czyli nadmiernego rogowacenia. Są to obszary zgrubiałej skóry w miejscach, gdzie jest poddawana ciągłemu tarciu lub zwiększonemu naciskowi. Najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy, pięcie lub palcach.
Modzele przyjmują kremowo-żółtą barwę. Jest ona wynikiem nagromadzenia martwych komórek skóry w danym miejscu. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Może im towarzyszyć opuchlizna i zaczerwienienie, a niekiedy również dyskomfort, ból lub pieczenie – szczególnie podczas chodzenia lub gdy są naciskane. Niektóre modzele mogą być całkowicie bezbolesne.
Jakie są przyczyny powstawania modzeli?
Główną przyczyną powstawania modzeli jest niewłaściwe lub nadmierne obciążenie stopy oraz zwiększone tarcie określonych części stopy. Znaczenie mają także genetyczne predyspozycje do deformacji stóp oraz wady postawy.
Czynniki predysponujące do powstawania modzeli to:
- Źle dopasowane obuwie – buty, które są zbyt ciasne, zbyt luźne, mają wąski nosek, wysoki obcas lub są wykonane z twardego materiału, mogą powodować nadmierne tarcie i ucisk na stopy, prowadząc do powstawania modzeli.
- Nadmierne tarcie skóry o skórę – modzele mogą być wynikiem tarcia skóry o skórę, na przykład między palcami, co jest częste u osób z deformacjami w obrębie stóp, takimi jak haluksy, palce młotkowate czy płaskostopie.
- Intensywna aktywność fizyczna – osoby aktywne fizycznie są bardziej narażone na powstawanie modzeli ze względu na zwiększone obciążenie stóp, wykonywanie powtarzalnych ruchów oraz długotrwałe bieganie, skakanie lub chodzenie.
- Nieprawidłowa postawa – nieprawidłowa postawa podczas chodzenia lub stania może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała, a tym samym powodować nadmierny ucisk lub tarcie w określonych częściach stopy.
- Zawodowe czynniki ryzyka – osoby pracujące w określonych zawodach, które wymagają długotrwałego stania, chodzenia, lub noszenia ciężkiego obuwia ochronnego, mogą być bardziej narażone na modzele.
Modzele – terapia podologiczna
Terapią modzeli zajmuje się podolog. W pierwszej kolejności konieczne jest obejrzenie stóp i zebranie wywiadu w celu rozpoznania przyczyny zgrubień na skórze. W diagnostyce pomocne jest komputerowe badanie stóp skanerem 3D. Dzięki niemu można ocenić ułożenie stóp oraz rozpoznać punkty, które są nieprawidłowo obciążone.
Terapia modzeli powinna rozpocząć się od wyeliminowania czynnika, który sprzyja ich powstawaniu. Konieczna jest zmiana obuwia na takie, które jest dopasowane do kształtu i długości stopy. Buty powinny być wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów.
W przypadku modzeli wywołanych deformacjami w obrębie stóp, pomocne może okazać się stosowanie specjalistycznych ortez lub wkładek ortopedycznych, które wspierają prawidłową postawę i rozkładają nacisk równomiernie na całej powierzchni stopy. Wskazane jest także rozpoczęcie współpracy z fizjoterapeutą.
Modzele można usunąć podczas pedicure podologicznego. Podolog pozbywa się obszarów zrogowaciałego i zgrubiałego naskórka przy pomocy mechanicznych metod. W czasie zabiegu opracowywane są podeszwa stopy, wały okołopaznokciowe oraz paznokcie.
Duże znaczenie ma także domowa pielęgnacja stóp. Zalecane są:
- zmiękczające kąpiele stóp z dodatkiem olejków eterycznych lub soli Epsom,
- regularne wykonywanie peelingu stóp,
- zrezygnowanie z używania pumeksu i skarpetek złuszczających,
- regularne stosowanie preparatów podologicznych o działaniu nawilżającym.
Ważne jest, aby nie próbować samodzielnie usuwać modzeli poprzez ich odcinanie czy ścieranie twardymi narzędziami, ponieważ może to prowadzić do powikłań (m.in. infekcji czy powstania ran).
Profilaktyka modzeli
Powstawaniu modzeli można skutecznie zapobiegać. Podstawą jest dokładne zrozumienie i poznanie przyczyny problemu, co pozwoli na wdrożenie indywidualnie dopasowanych działań profilaktycznych. W wielu przypadkach wystarczą:
- dopasowanie odpowiedniego obuwia,
- skorygowanie wad postawy,
- korekta deformacji w obrębie stóp,
- zastosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych,
- codzienna pielęgnacja nawilżająca skórę i wspierająca usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Osoby zmagające się z problemem modzeli mogą skorzystać z konsultacji podologicznej w Instytucie Podologii/Wielkopolskim Centrum Podologii w Poznaniu. Zapisy na wizytę przyjmujemy telefonicznie pod numerem +48 61 826 84 96 lub +48 602 347 159.