Laserowe usuwanie odcisków u podologa
Odciski to jedna z najczęściej występujących dolegliwości dotyczących stóp – i równocześnie jedna z najbardziej dokuczliwych. W leczeniu zastosować można kilka metod. Jedną z nich jest laserowe usuwanie odcisków. Zobacz, czym charakteryzuje się i jak przebiega zabieg.
Usuwanie odcisków laserem
Laserowe usuwanie odcisków jest jedną z najnowszych i najskuteczniejszych metod wykorzystywanych w podologii. Dzięki niej zmiany chorobowe zostają usunięte, a jednocześnie tkanki są stymulowane do intensywnej regeneracji. Pozwala to na skrócenie czasu trwania całej terapii i znaczną poprawę komfortu pacjenta.
W Instytucie Podologii w Poznaniu przeprowadzany laserowe usuwanie odcisków laserem chirurgicznym CO2. Urządzenie emituje promieniowanie podczerwone, które jest pochłaniane przez cząsteczki wody w naświetlanych tkankach. Ulega ona podgrzaniu i wyparowaniu. Tym samym z powierzchni skóry odparowaniu ulega również zmiana chorobowa – wyjaśnia podolog, mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Usuwanie odcisków laserem CO2 u podologa jest wykonywane techniką bezkontaktową. Oznacza to, że głowica lasera znajduje się w odległości około 1 centymetra od skóry pacjenta. Umożliwia to precyzyjne nakierowanie wiązki światła, a tym samym zapobiega uszkodzeniu zdrowych tkanek.
Laserowe usuwanie odcisków jest metodą skuteczną i bezbolesną. Jeżeli to konieczne, możemy zastosować znieczulenie miejscowe – dodaje podolog, mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Kiedy potrzebne jest laserowe usuwanie odcisków?
Pacjenci są kwalifikowani do laserowego usunięcia odcisków po uprzednim badaniu podologicznym. Pod uwagę brane są nie tylko obecne objawy, ale też ogólny stan zdrowia, aby wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu (m.in. przyjmowanie leków światłoczułych, aktywny stan zapalny, choroba nowotworowa).
Chciałabym uczulić, aby do podologa zgłosić się niezwłocznie po zaobserwowaniu odcisku na stopie.To nie tylko zapobiega powikłaniom, ale też skraca czas terapii. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie próbować usunąć odcisku samodzielnie lub przy pomocy dostępnych w aptece środków. W ten sposób można tylko sobie zaszkodzić – przypomina mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Odcisk to mocno ograniczony fragment zgrubiałej skóry, który wystaje ponad jej powierzchnię. Ma bladożółty kolor, a jego naciśnięcie powoduje ból. Odcisk może pojawić się w różnych miejscach na stopie – szczególnie często spotyka się go na podeszwach stóp, między palcami lub na opuszkach.
Ile trwa usuwanie odcisków laserem CO2 u podologa?
To, ile trwa laserowe usuwanie odcisków, zależy od stopnia zaawansowania zmian. Dlatego tak ważne jest niezwłoczne zgłoszenie się do gabinetu podologicznego.
Przy świeżych odciskach zwykle wystarczy tylko jedno naświetlanie laserem CO2. Problem pojawia się przy zmianach wieloletnich. Tutaj konieczne jest powtórzenie zabiegu – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Jak przebiega laserowe usuwanie odcisków?
Zabieg usuwania odcisków laserem rozpoczyna się od konsultacji z podologiem. Specjalista zbiera wywiad chorobowy oraz dokładnie ogląda stopy. Następnie opracowuje plan terapii, który jest przedstawiany i wyjaśniany pacjentowi.
Laserowe usuwanie odcisków u podologa trwa kilka minut. Przed przystąpieniem do naświetlania możliwe jest zaaplikowanie kremu znieczulającego. Następnie podolog ustawia parametry lasera i kieruje jego głowicę w stronę zmian skórnych. Jej specjalna budowa powoduje, że wiązka promieni jest precyzyjnie nakierowana na odcisk.
Po zakończeniu naświetlania w miejscu odcisku obecna jest niewielka rana. Jest na nią zakładany opatrunek z antybiotykiem. Dzięki temu tkanki są chronione przed infekcją. Rana goi się szybko. Po zabiegu można wrócić do swoich aktywności, jednak należy unikać sportu przez 2 dni.
Usuwanie odcisków laserem CO2 a bezpieczeństwo
Laserowe usuwanie odcisków jest zabiegiem bezpiecznym. Okoliczne tkanki są naruszone minimalnie, co nie wpływa na proces zdrowienia i nie jest zagrożone powikłaniami.
Zabieg usuwania odcisków laserem CO2 jest bezkrwawy i sterylny. Tym samym ryzyko powikłań jest bardzo niskie. Pacjent wychodzi od nas ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji stóp. Ponadto przez cały czas zabiegu znajduje się pod okiem podologa, który kontroluje parametry lasera – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
___
Źródła:
- The Role of the CO2 Laser and Fractional CO2 Laser in Dermatology https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24771971/ (dostęp 09.02.2022).
- K. Rubas, P. Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 7, s. 43-48.
- D. Burdzy i in., Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6, s. 645-652.