Laseroterapia w leczeniu odcisków
Odciski potrafią być bardzo dokuczliwą dolegliwością. Gdy są uciskane, pojawia się ból. To z kolei utrudnia chodzenie. Dlatego konieczne jest ich usunięcie. Zobacz, jak sprawdza się laseroterapia w leczeniu odcisków.
Co daje terapia odcisków laserem?
Terapia odcisków laserem jest jedną z coraz chętniej wybieranych metod. Dzięki naświetlaniu wiązką o odpowiedniej długości fali tkanki są stymulowane do intensywnej regeneracji. Zmiany chorobowe ulegają zniszczeniu, a w ich miejscu pojawiają się nowe, zdrowe komórki. Jednocześnie nie dochodzi do uszkodzenia tych tkanek, które nie są objęte procesem chorobowym. Laseroterapia w usuwaniu odcisków jest wysoce skuteczna oraz skraca czas terapii.
Jakie lasery wykorzystuje się do terapii odcisków?
W Instytucie Podologii w Poznaniu do leczenia odcisków wykorzystujemy laser chirurgiczny CO2. Jego działanie opiera się na mieszance dwutlenku węgla aktywowanej elektrycznie. Emituje wiązkę światła mieszczącego się w zakresie podczerwieni (fala 10,6 mikrometra). Wnika ona pod skórę na głębokość 2–3 milimetrów.
Laser CO2 w leczeniu odcisków działa na zasadzie ablacji. Jego światło jest pochłaniane przez cząsteczki wody. W efekcie następuje jej wyparowanie i podgrzanie tkanek. Tym samym powstają mikrouszkodzenia, które są czynnikiem stymulującym komórki do intensywnej regeneracji.
Czy laseroterapia w usuwaniu odcisków jest bezpieczna?
Laseroterapia w usuwaniu odcisków jest wysoce bezpieczna. Wiązka promieniowania jest ustawiana precyzyjnie w miejsce zmienione chorobowo. Dlatego w trakcie naświetlania nie dochodzi do uszkodzenia zdrowych tkanek. Ponadto parametry urządzenia są utrzymywane na odpowiednim poziomie, a przez cały czas trwania terapii pacjent pozostaje pod opieką specjalisty podologa. Po zabiegu laserem CO2 powstaje niewielka rana, która jest zabezpieczana opatrunkiem z antybiotykiem. Rana goi się szybko. Po zabiegu można wrócić do swoich aktywności, jednak należy unikać sportu przez 2 dni.
Jak długo trwa terapia odcisków laserem?
Czas trwania terapii zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian. Przy niewielkich i świeżych odciskach zwykle wystarcza tylko jedna wizyta. Jednak długoletnie nagniotki mogą wymagać powtórzenia zabiegu. Plan terapii jest ustalany przed rozpoczęciem naświetlań na podstawie badania stóp przez podologa.
Czy sama laseroterapia wystarcza?
Laseroterapia jest jednym z elementów terapii. Zwykle pomocne jest także wykonanie pedicure podologicznego, w czasie którego usuwane są zmiany na skórze oraz nadmiar naskórka. Ponadto konieczne jest stosowanie się do zaleceń profilaktycznych, aby uniknąć problemu odcisków w przyszłości. Szczególnie ważne jest noszenie dobrze dopasowanego obuwia. U niektórych osób konieczne jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. W przypadku różnego rodzaju deformacji stóp trzeba rozważyć ich leczenie, ponieważ stanowią czynnik ryzyka nawracania odcisków. Należy pamiętać o regularnych wizytach w celu wykonania profilaktycznego pedicure podologicznego.
Kiedy zgłosić się do podologa?
Do podologa należy się zgłosić, jeżeli na stopie zostanie zaobserwowana zmiana – twarda lub miękka wypukłość o okrągłym kształcie. Może mieć ona kolor cielisty lub bladożółty. Po jej uciśnięciu (np. w czasie chodzenia) pojawia się ból. Nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym, ponieważ im bardziej rozwinięta zmiana, tym silniejsze dolegliwości i trudniejsza terapia.