Kiedy wykonać badanie stóp skanerem 3D?
Skaner podologiczny 3D jest urządzeniem diagnostycznym stosowanym do oceny stóp. Jest wyposażony w 4 kamery, dzięki czemu umożliwia dokonanie pomiarów pod różnymi kątami. Tym samym są one bardzo dokładne, a podolog może wskazać nieprawidłowości i dopasować sposób ich korekcji – np. poprzez wybranie odpowiednich parametrów indywidualnych wkładek ortopedycznych. Dowiedz się, kiedy wykonać badanie stóp skanerem 3D.
Wskazania do badania stóp skanerem 3D
Badanie stóp skanerem 3D może wykonać każda osoba – również jeżeli nie zmaga się z dolegliwościami w obrębie stóp, ale np. uprawia sport, ma pracę stojącą lub chce poprawić komfort chodzenia.
Badanie stóp skanerem 3D jest szczególnie zalecane w przypadku osób, które zmagają się z następującymi problemami w obrębie stóp:
- płaskostopie,
- koślawość stopy,
- koślawość pięty,
- bolesność stóp,
- nerwiak Mortona,
- stopa cukrzycowa,
- RZS,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- atrofia tkanki tłuszczowej,
- dna moczanowa.
Badanie skanerem 3D należy wykonać po terapii podochirurgicznej wrastających paznokci i przerostu guzowatości paliczka dystalnego.
Co daje badanie stóp skanerem 3D?
Badanie skanerem 3D pozwala uzyskać wiele ważnych informacji dotyczących stóp, których uzyskanie nie jest możliwe poprzez ocenę wzrokową lub palpacyjną. Komputer dokonuje pomiarów różnych parametrów, a dodatkowo wyświetla na ekranie w postaci przestrzennego modelu. Podolog może dokładnie się mu przyjrzeć, a także jasno wskazać Pacjentowi, które obszary są problematyczne oraz jak to wpływa na jego biomechanikę chodu, zdrowie stóp i ogólny komfort.
Skaner 3D stosowany w podologii:
- bada pronację i supinację,
- dokonuje pomiaru rozmiaru stopy, wysokości wysklepienia i wysokość łuku stopy,
- pokazuje ułożenie stóp,
- mierzy nacisk stóp na podłoże,
- analizuje ułożenie ścięgna Achillesa (w trzech pozycjach).
Parametry te są ważne nie tylko w diagnostyce i terapii. Dają one informacje dotyczące tego, co należy zrobić, aby zapobiegać schorzeniom podologicznym oraz poprawić komfort chodzenia lub aktywności sportowej.
Badanie stóp skanerem 3D jest niezbędne do wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych. Bez komputerowej analizy i uzyskania wszystkich powyższych informacji nie jest możliwe dopasowanie odpowiednich parametrów wkładek (m.in. ich szerokości, grubości, stopnia amortyzacji).
Nieprawidłowości w badaniu stóp skanerem 3D – co dalej?
Badanie stóp skanerem 3D może wykazać nieprawidłowości, które są (lub mogą stać się) przyczyną różnego rodzaju dolegliwości w obrębie stóp, a co za tym idzie również negatywnie wpływać na cały układ ruchu. Można je skorygować przy pomocy indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Wkładki do butów u podologa są dopasowane do konkretnego Pacjenta, do każdej stopy. Poprawiają one łańcuch kinematyczny, dzięki wspieraniu stopy i pobudzaniu mięśni. Ponadto stabilizują i odciążają piętę, wspierają sklepienie stopy i poprawiają jej ogólną sprawność funkcjonalną. Indywidualne wkładki ortopedyczne to nie tylko ulga w nieprzyjemnych dolegliwościach i lepszy komfort chodzenia, ale także prewencja przed kontuzjami.
Badanie stóp skanerem 3D i indywidualne wkładki do butów w Poznaniu
Osoby, które chcą wykonać badanie stóp skanerem 3D w Poznaniu, mogą umówić się na konsultację podologiczną w Instytucie Podologii. Analiza komputerowa trwa zaledwie kilka minut, a jej wyniki są dostępne od razu (dodatkowo są one przesyłane na adres e-mail Pacjenta). Na ich podstawie specjalista przekaże indywidualne zalecenia dotyczące terapii lub profilaktyki schorzeń podologicznych.