Jakie wkładki do butów wybrać? Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Wkładki do butów mają za zadanie poprawić komfort chodzenia, złagodzić nieprzyjemne dolegliwości oraz zapobiegać niektórym schorzeniom w obrębie stóp. Jednak nie wszystkie dobrze spełniają swoją rolę. Źle dopasowane nie tylko nie działają, ale też mogą być źródłem dokuczliwych objawów. O tym, jakie wkładki do butów wybrać, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Angelika Janowicz: Wkładki do butów zapewniają prawidłowe ułożenie stopy. Dlaczego jest to tak ważne?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Prawidłowe ułożenie stopy, równomierne rozłożenie ciężaru ciała i odpowiednia amortyzacja są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Nie chodzi tylko o stopy, ale cały układ ruchu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zła biomechanika chodu może powodować dolegliwości bólowe np. ze strony szyi i barków. Winne jest nadmierne napięcie mięśni.
Oczywiście dzięki wkładkom do butów zmniejsza się ryzyko powstawania dolegliwości podologicznych. Mowa tutaj m.in. o odciskach, przeciążeniach, zwyrodnieniach. Jest wiele wskazań do rozważenia zastosowania wkładek ortopedycznych.
Przy jakich schorzeniach warto rozważyć noszenie wkładek ortopedycznych?
W Instytucie Podologii w Poznaniu proponujemy wkładki do butów osobom, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi ze strony układu ruchu, płaskostopiem, zapaleniem ścięgna Achillesa, nerwiakiem Mortona, ostrogą piętową, haluksami, palcami młotkowatymi, koślawością stóp. Rozważamy je także przy wrastających paznokciach i przeroście guzowatości paliczka dystalnego – jako kontynuowanie terapii po zabiegu podochirurgicznym.
Wkładki do butów wykonujemy także dla osób ze stopą cukrzycową. Jest to zespół różnego rodzaju zaburzeń w obrębie stóp, które powodują przeciążenia i różnego rodzaju dolegliwości utrudniające chodzenie.
Wkładki ortopedyczne stosujemy nie tylko przy schorzeniach. Zalecamy je naszym pacjentom również w ramach profilaktyki. Szczególną grupą są osoby uprawiające sport. Wkładki do butów zapobiegają m.in. przeciążeniom i kontuzjom oraz poprawiają komfort w czasie treningów.
Jakie wkładki do butów wybrać?
Zdecydowanie najlepszym wyborem są indywidualne wkładki ortopedyczne. Wykonuje się je w gabinetach podologicznych.
Czym różnią się wkładki wykonane u podologa od tych kupionych w sklepie?
Podstawową różnicą jest to, że wkładki do butów od podologa są dopasowywane indywidualnie do każdej osoby. Nie tylko kształt, ale też materiał i wszystkie parametry. Odbywa się to na podstawie komputerowego badania stóp. Nie ma dwóch takich samych wkładek.
Natomiast w sklepach znajdziemy ogólne wkładki. Poszczególne modele wyglądają tak samo, a różnią się rozmiarem. Nie uwzględniają chociażby budowy anatomicznej, obciążeń lub schorzeń w obrębie stóp.
Dzięki temu, że wkładki do butów od podologa uwzględniają wszystkie te czynniki, ich noszenie faktycznie przynosi zauważalną poprawę. Indywidualne wkładki mogą być stosowane w profilaktyce i pomocniczo w terapii wielu schorzeń.
Jak działają indywidualne wkładki ortopedyczne od podologa?
Indywidualne wkładki ortopedyczne mają wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim korygują ułożenie stóp, co ma wpływ na resztę układu ruchu i łańcuch kinematyczny. Ponadto stabilizują, amortyzują, zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała, zmniejszają napięcie mięśni, zapobiegają koślawieniu się kości piętowej, stanowią podporę dla struktur anatomicznych, wspierają prawidłową pracę mięśni stóp.
Indywidualne wkładki do butów zapobiegają przeciążeniom i dolegliwościom bólowym. Dzięki temu pozytywnie wpływają na komfort chodzenia.
Jak podolog wykonuje indywidualne wkładki do butów?
W pierwszej kolejności jest przeprowadzanie badanie podoskopowe, czyli komputerowa ocena stóp. Oceniane są różne parametry – m.in. uwarunkowania anatomiczne, siła nacisku na podłoże i ułożenie ścięgna Achillesa w trzech płaszczyznach.
Następnie podolog wybiera materiał wkładki, jej grubość, miękkość, szerokość, stopień amortyzacji. Wkładka jest nagrzewana i dopasowywana kształtem. Proces ten trwa kilkanaście minut.
Rozumiem, że indywidualne wkładki są dopasowywane nie tylko do warunków anatomicznych pacjenta, ale także do jego aktywności i noszonego obuwia?
Zgadza się. Nieco inne wkładki wykonujemy do obuwia sportowego, a inne do noszenia na co dzień. Jest to bardzo ważne, ponieważ do treningów dopasowujemy inne parametry wkładek. Dlatego do każdych butów powinny zostać wykonane osobne wkładki.
Kiedy pojawiają się efekty noszenia wkładek do butów?
Różnica w komforcie jest wyczuwalna niemal od razu. Z czasem pojawia się ulga w dolegliwościach. Nie można jednak zapomnieć, że wkładki do butów początkowo należy nosić tylko przez maksymalnie 2 godziny dziennie. Wszystko po to, aby stopy przyzwyczaiły się do nowego ułożenia.