Jak wzmocnić paznokcie u stóp?
Kruche, nierówne i popękane paznokcie u stóp to nie tylko problem estetyczny. Płytka paznokciowa wymaga natychmiastowego wsparcia, aby nie doszło do jej utraty. Terapia obejmuje specjalistyczne zabiegi w gabinecie podologicznym, a także działania podejmowane w domu. W obu przypadkach niezwykle ważna jest regularność. Poznaj sposoby na wzmocnienie paznokci u stóp.
Dlaczego kruche paznokcie u stóp wymagają wzmocnienia?
Kruche i łamliwe paznokcie stanowią defekt kosmetyczny. Są nierówne i popękane, co nie prezentuje się dobrze. Jednak nie chodzi tylko o wygląd. Połamana i słaba płytka paznokciowa powoduje dyskomfort, który utrudnia codzienną aktywność. Z zaawansowanych przypadkach może pojawić się również ból oraz inne dolegliwości będące skutkiem osłabienia paznokci. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty paznokcia. Jego odrost wiąże się z długotrwałą terapią podologiczną, która trwa nawet kilkanaście miesięcy.
Jakie są przyczyny pogorszenia stanu paznokci u stóp?
Jest kilka przyczyn tego, że paznokcie u stóp stają się osłabione, kruche i łamliwe. Należą do nich m.in.:
- schorzenia w obrębie stóp i paznokci,
- choroby ogólnoustrojowe,
- niedobory witamin i minerałów,
- nieprawidłowa pielęgnacja (zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie, niestosowanie preparatów nawilżających),
- nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej,
- obciążające zabiegi stylizacyjne,
- mechaniczne uszkodzenia płytki paznokciowej,
- noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet (zbyt ciasne, wykonane ze sztucznych materiałów).
Podczas konsultacji podologicznej podolog zbiera wywiad i przeprowadza badania, których celem jest ustalenie przyczyny pogorszenia stanu paznokci u stóp. Dzięki temu możliwa jest nie tylko skuteczna terapia, ale też dopasowanie działań profilaktycznych.
Sposoby na wzmocnienie paznokci u stóp
Istnieje kilka sposobów na wzmocnienie paznokci u stóp i zapobieganie ich kruszenia się w przyszłości. Działania powinny być indywidualnie dopasowane do każdej osoby.
Odpowiednia pielęgnacja paznokci u stóp
Codzienna pielęgnacja paznokci u stóp to podstawa tego, aby wyglądały zdrowo i ładnie oraz zachowały dobrą kondycję. Podstawowe zasady to:
- unikanie długotrwałego moczenia stóp,
- regularne wykonywanie peelingu stóp,
- codzienne nawilżanie płytki paznokciowej (dedykowanymi preparatami lub np. olejkiem migdałowym lub arganowym),
- unikanie kosmetyków (w tym lakierów i zmywaczy) zawierających szkodliwe substancje (np. formaldehyd).
Osoby, które uprawiają sport lub zawód stwarzający ryzyko uszkodzenia paznokci, powinny zaopatrzyć się w specjalne obuwie ochronne.
Regularny pedicure podologiczny
Podczas pedicure podologicznego podolog skraca płytkę paznokciową w prawidłowy sposób, co zapobiega jej wrastaniu. Może także zdiagnozować problem kruchości, łamliwości i osłabienia paznokci na wczesnym etapie i skierować Pacjenta do dalszej terapii. Zabieg jest rozwiązaniem również dla tych osób, które mają problem z samodzielnym obcinaniem paznokci u stóp.
Zdrowa dieta i suplementacja
Witaminy i minerały są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania łożyska, które odpowiada za odżywienie płytki paznokciowej. Ich niedobory skutkują pogorszeniem się stanu paznokci, co może objawiać się m.in. jako łamliwość i kruszenie.
Witaminy i minerały należy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Ich cennym źródłem są m.in. świeże warzywa i owoce, ale także ryby, orzechy, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste. Jeżeli w badaniach laboratoryjnych zostaną zdiagnozowane niedobory poszczególnych składników, należy przyjmować preparaty uzupełniające pod okiem lekarza.
Dobrze dopasowane obuwie
Odpowiednie obuwie ma znaczenie nie tylko dla paznokci, ale również dla zdrowia stóp i całego układu ruchu. Buty powinny być odpowiednio dopasowane na rozmiar. Nie mogą mieć za ciasnych czubków oraz pięt. Muszą być dopasowane do rodzaju aktywności (inne buty należy kupić do biegania, a inne do użytkowania na co dzień). Ponadto ważne jest, aby były wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają stopom oddychać. To samo dotyczy skarpet.
Podolog może wykonać komputerowe badanie stóp. Specjalny skaner 3D dokonuje pomiarów w różnych płaszczyznach, co pozwala nie tylko dokładnie zmierzyć rozmiar stóp, ale także wykryć nieprawidłowości dotyczące np. rozłożenia ciężaru ciała. W takim przypadku istnieje możliwość ich skorygowania przy pomocy indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Zadbanie o ogólne zdrowie
Zdarza się, że za pogorszenie stanu płytki paznokciowej odpowiedzialne są choroby ogólnoustrojowe (m.in. zaburzenia ze strony tarczycy, cukrzyca). Dobrze dopasowane leczenie i przestrzeganie zaleceń lekarza pozwala utrzymać paznokcie w dobrej kondycji. Ważne są także regularne badania oraz prowadzenie zdrowego stylu życia, który obejmuje m.in. aktywność fizyczną, zdrową dietę, odpowiednią ilość snu, nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Wczesne podjęcie terapii schorzeń w obrębie stóp i paznokci
Schorzenia w obrębie stóp i paznokci zawsze wymagają specjalistycznej terapii. Bagatelizowanie problemu lub stosowanie domowych sposobów może prowadzić do nasilenia się dolegliwości i powikłań. Dlatego zaobserwowanie niepokojących objawów (np. zmiany zabarwienia płytki paznokciowej, kruszenie się paznokcia, zmiana kształtu paznokcia, zahamowanie wzrostu) należy zawsze skonsultować z podologiem.