Jak wygląda usuwanie odcisków laserem u podologa?
Usuwanie odcisków laserem to nowoczesna metoda terapii bolesnych i dokuczliwych zmian na stopach. Zabieg przeprowadzany jest przez specjalistę podologa w sterylnych i bezpiecznych warunkach. Z powodzeniem można go łączyć z innymi metodami, dzięki czemu możliwe jest usunięcie nawet długotrwałych odcisków.
Usuwanie odcisków laserem
Usuwanie odcisków laserem jest alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych metod stosowanych w podologii. Może być także ich uzupełnieniem i rozszerzeniem. Dzięki temu Pacjent zyskuje nowe możliwości terapii.
Usuwanie odcisków odbywa się przy pomocy lasera chirurgicznego CO2. Jest to urządzenie wysokoenergetyczne. Emituje promieniowanie podczerwone. Źródłem energii świetlnej jest dwutlenek węgla. Laser CO2 powoduje wzrost temperatury naświetlanych tkanek, a następnie ich odparowanie.
Usuwanie odcisków laserem jest bardzo precyzyjną metodą. Wiązka promieniowania emitowana przez urządzenie jest mała, dlatego bez problemu można skierować ją wyłącznie na zmiany chorobowe. Uszkodzenie okolicznych tkanek jest minimalne, dzięki czemu czas rekonwalescencji jest krótki.
Po przygotowaniu miejsca zabiegowego podolog kieruje głowicę urządzenia na zmianę chorobową. W krótkim czasie następuje odparowanie odcisku. Zabieg kończy się założeniem opatrunku.
Liczba zabiegów zależy od stopnia zaawansowania zmian chorobowych i jest ustalana indywidualnie. Najczęściej przy długotrwałych odciskach potrzebne są 2 naświetlania laserem CO2.
Usuwanie odcisków laserem – przygotowania
Usuwanie odcisków laserem jest poprzedzone konsultacją z podologiem. Zalecane jest, aby przed zabiegiem nie moczyć stóp w wodzie ani żadnych preparatach. Nie należy także samodzielnie stosować żadnych metod na odciski (zarówno aptecznych, jak i domowych sposobów). Zabronione jest korzystanie z solarium i sauny.
Ból przy usuwaniu odcisków laserem
Usuwanie odcisków laserem jest metodą bezkontaktową, bezkrwawą i w większości przypadków bezbolesną. Parametry urządzenia są dopasowywane tak, aby zabieg przeprowadzony był w komfortowych warunkach. Wiele zależy jednak od indywidualnego progu bólu. Istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego.
Przeciwwskazania do usuwania odcisków laserem
Chociaż usuwanie odcisków laserem przeprowadzone w odpowiednich warunkach jest uznawane za bezpieczne, istnieją przeciwwskazania do stosowania tej metody. Zalicza się do nich:
- ciążę i okres karmienia piersią,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- niewyrównaną cukrzycę,
- infekcje,
- łuszczycę,
- nadwrażliwość na światło i przyjmowanie leków fotouczulających,
- predyspozycje do powstawania bliznowców.
Podczas konsultacji podologicznej podolog przeprowadzi wywiad i wykona badanie podologiczne, aby wykluczyć przeciwwskazania do laserowego usuwania odcisków. Jeżeli zabieg z różnych powodów nie może się odbyć, specjalista indywidualnie dopasowuje inny rodzaj terapii.
Usuwanie odcisków laserem – powikłania
Jeżeli usuwanie odcisków laserem przeprowadzone jest w odpowiednich warunkach i przez upoważnioną do tego osobę, ryzyko powikłań jest minimalne. Zalicza się do nich: blizny, zakażenie tkanek w miejscu zabiegu, obrzęk, rumień.
Postępowanie po laserowym usunięciu odcisku
Po zabiegu Pacjent powinien dbać o miejsce poddawane zabiegowi. Zalecana jest odpowiednia pielęgnacja i ewentualnie preparaty miejscowe. Nie należy uciskać i trzeć rany. Należy również uważać, aby jej nie zabrudzić i nie zamoczyć. Nie wolno korzystać z sauny, basenu i solarium.
Wskazana jest także terapia podologiczna, która zmniejszy ryzyko nawrotów. Elementem profilaktyki są m.in. indywidualne wkładki ortopedyczne do butów, które zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała, amortyzują stopę i poprawiają biomechanikę chodu. Wykonuje się je na podstawie komputerowego badania stóp skanerem 3D.