Jak wybrać odpowiednie obuwie?
Bardzo często przykładamy uwagę tylko do wyglądu butów, które kupujemy. Chcemy, aby dobrze prezentowały się na stopie i pasowały do pozostałych części garderoby. Zapominamy, że na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Źle dopasowane obuwie jest przyczyną dolegliwości nie tylko ze strony stóp, ale całego układu ruchu. Ponadto może powodować kontuzje i bolesne odciski. Ich leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Zobacz, jak wybrać odpowiednie buty.
Odpowiedni rozmiar butów
Mogłoby się wydawać, że dobranie odpowiedniego rozmiaru butów nie powinno stanowić problemu. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Zdarza się nam popełniać kilka błędów, które sprawiają, że obuwie nie jest dobrze dopasowane. Tym samym pojawia się dyskomfort podczas noszenia i wzrasta ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.
Jak dopasować rozmiar butów? Przede wszystkim zalecane jest wybranie się do sklepu w godzinach popołudniowych. Wówczas stopa jest już nieco opuchnięta (na skutek zmęczenia i temperatury). Wówczas maleje ryzyko wybrania zbyt małego obuwia, które będzie nas cisnęło i ocierało pod koniec dnia.
Stopa w butach powinna być stabilna. Nie może latać w przód i na boki podczas chodzenia. Jeżeli już na etapie mierzenia czujemy, że obuwie jest zbyt ciasne, musimy wybrać rozmiar większy. Często zdarza się, że jedna stopa jest nieco większa od drugiej. Rozmiar buta powinniśmy dopasowywać właśnie do niej.
Co w sytuacji, gdy kupujemy buty w sklepie online? Powinniśmy stanąć bosą stopą na kartce i obrysować jej obwód (najlepiej zrobić to w godzinach popołudniowych.). Następnym krokiem jest zmierzenie odległości od najdalej położonych od siebie punktów. Do otrzymanego wyniku trzeba dodać 0,5 cm. Sklepy internetowe dysponują tabelą, w której liczbę centymetrów można przełożyć na rozmiar buta.
Przewiewny materiał
Obuwie powinno być wykonane z materiału, który przepuszcza powietrze. Odpowiednia wentylacja zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, a także nadmiernemu zawilgoceniu stopy. Trzeba pamiętać, że wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi patogenów. Zwłaszcza grzybów, które są przyczyną grzybicy stóp – choroby o nieprzyjemnych objawach i długotrwałym leczeniu. Polecane są buty przede wszystkim z naturalnej skóry. Dobrze sprawdzi się także zamsz i bawełna.
Indywidualne wkładki ortopedyczne
Każdy z nas ma inną stopę. Dlatego niekiedy ciężko jest dobrze dopasować obuwie w sklepie. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować z jego zakupu? Nie zawsze. Z pomocą mogą przyjść indywidualne wkładki ortopedyczne. Są one wykonywane na zamówienie po uprzednim zbadaniu stóp i komputerowej analizie.
Indywidualne wkładki ortopedyczne:
- zmniejszają zmęczenie stóp,
- zmniejszają napięcie mięśni,
- utrzymują stawy w ich fizjologicznym ułożeniu,
- stabilizują piętę,
- zapobiegają koślawieniu się kości piętowej,
- amortyzują śródstopie,
- zmniejszają przeciążenia,
- zapobiegają deformacjom stóp,
- zapobiegają powstawaniu dolegliwości bólowych.
Ponadto zwiększają komfort podczas uprawiania sportu. Dlatego można je wykonać nawet do obuwia sportowego.