Jak dbać o stopy w ciąży?
Stopy w ciąży wymagają szczególnej pielęgnacji. Są nie tylko narażone na schorzenia, takie jak grzybica paznokci, bolesne odciski lub kurzajki wirusowe – pojawiają się także nieprzyjemne dolegliwości związane ze zmianami w ciele i wahaniami hormonalnymi. Podpowiadamy, jak dbać o stopy w ciąży.
Na co narażone są stopy w ciąży?
Skóra stóp w ciąży ulega zmianom pod wpływem hormonów ciążowych. Bardzo wiele kobiet obserwuje u siebie jej nadmierne przesuszenie, łuszczenie się, mniejszą elastyczność, pogorszenie wyglądu i kondycji oraz nadmierną wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych. Trzeba także pamiętać, że zmianie ulega biomechanika chodu – dzieje się tak na skutek wzrostu masy ciała oraz przeniesieniu środka ciężkości do przodu. Stopa jest nie tylko nadmiernie przeciążona, ale także ulega spłaszczeniu.
Częstym problemem ciężarnych jest puchnięcie stóp. Obrzęki są efektem nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie oraz zmian w układzie krążenia (większa ilość krwi krążącej). Prowadzą one do nadmiernego napięcia skóry.
W wyniku wyżej wymienionych zmian w stopach ciężarnych mogą pojawić się:
- hiperkeratozy,
- pieczenie i swędzenie,
- nadmierne łuszczenie się skóry,
- dyskomfort podczas chodzenia,
- dolegliwości bólowe.
Codzienna pielęgnacja stóp w ciąży
Codzienna pielęgnacja stóp w ciąży nie jest niczym trudnym. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby nie doprowadzić do powstania zmian na skórze.
Bardzo ważne jest, aby po każdej kąpieli dokładnie osuszyć skórę stóp – zwłaszcza przestrzenie między palcami. Należy przy tym unikać mocnego pocierania, które mogłoby doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia naskórka. Następnym krokiem jest nałożenie kremu nawilżającego. W codziennej pielęgnacji stóp w ciąży trzeba unikać:
- skarpetek złuszczających,
- pumeksu i tarki,
- długotrwałego moczenia stóp,
- zbyt krótkiego przycinania paznokci,
- wycinania skórek,
- samodzielnego leczenia odcisków lub brodawek wirusowych.
Aby dbać o stopy w ciąży, należy:
- unikać długotrwałego stania,
- odpoczywać w pozycji leżącej ze stopami uniesionymi kilka na centymetrów,
- zapewnić sobie codzienną aktywność fizyczną (dopasowaną do stanu i możliwości, np. spacery, basen),
- nosić wygodne obuwie na płaskiej podeszwie,
- nosić obuwie o dobrze dopasowanym rozmiarze,
- wybierać obuwie z naturalnych i oddychających materiałów,
- unikać noszenia uciskających skarpet,
- codziennie wykonywać masaż stóp,
- stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji stóp,
- unikać chodzenia na boso w miejscach publicznych.
Kosmetyki do pielęgnacji stóp mają skład, który jest specjalnie dostosowany do potrzeb skóry w tej części ciała (substancje łagodzące, nawilżające, ochronne, regenerujące). W wyborze odpowiednich preparatów może pomóc podolog.
Czy w ciąży można chodzić do podologa?
Tak. Kobiety w ciąży mogą korzystać z usług Instytutu Podologii w Poznaniu. Wskazane jest, aby zgłaszały się regularnie na pedicure podologiczny (podstawowy zabieg podologiczny), który jest zdecydowanie lepszym wyborem od zabiegu wykonywanego w gabinecie kosmetycznym.
Pedicure podologiczny jest kompleksowym zabiegiem na stopy. Dzięki niemu poprawia się ich wygląd oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Jeżeli specjalista stwierdzi obecność zmian (np. odcisków lub modzeli), opracuje je w bezpieczny dla ciężarnej sposób. Pedicure podologiczny obejmuje:
- ocenę stanu skóry stóp,
- skrócenie płytki paznokciowej,
- oczyszczenie hiperkeratoz,
- opracowanie podeszwy stopy,
- opracowanie wałów okołopaznokciowych,
- masaż,
- udzielenie wskazówek pielęgnacyjnych.
Nie wszystkie zabiegi podologiczne mogą być wykonywane w ciąży. Podolog zawsze dopasowuje terapię indywidualnie do każdej osoby w taki sposób, aby była ona całkowicie bezpieczna.