Jak dbać o stopy podczas leczenia onkologicznego?
Leczenie onkologiczne może mieć negatywny wpływ na stan skóry stóp i paznokci. Aby uniknąć wystąpienia powikłań dermatologicznych lub złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Poznaj porady podologa dotyczące tego, jak dbać o stopy podczas terapii przeciwnowotworowej.
Objawy ze strony stóp i paznokci przy leczeniu onkologicznym
Podczas leczenia onkologicznego mogą pojawić się następujące objawy:
- zgrubienie paznokci,
- nadmierne przesuszenie skóry,
- onycholiza (oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska),
- nadwrażliwość skóry i zwiększona podatność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych,
- obrzęk skóry,
- podrażnienie skóry,
- ból.
Pacjenci onkologiczni są narażeni na wystąpienie zespołu ręka-stopa. Jest to powikłanie stosowania niektórych leków chemioterapeutycznych (m.in. cytarabiny, fluorouracylu, gemcytabiny, metotreksatu, doksorubicyny). Objawy obejmują dłonie i podeszwy stóp. Należą do nich: zgrubienie, zaczerwienienie i nadmierne złuszczanie się skóry, a także obrzęk, owrzodzenia i zaburzenia czucia. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po kilkunastu dniach od rozpoczęcia leczenia.
Codzienna pielęgnacja skóry i paznokci podczas leczenia onkologicznego
Codzienna pielęgnacja pozwala nie tylko zachować dobrą kondycję skóry i paznokci, ale także ma znaczenie w ich regeneracji i łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Podczas leczenia onkologicznego zalecane jest, aby unikać gorących kąpieli i pryszniców. Zamiast nich lepiej sprawdzą się kąpiele chłodzące. Można wspomóc się także chłodnymi okładami.
Do codziennej pielęgnacji należy stosować kosmetyki z dobrym składem. Co to oznacza? Preparaty nie powinny zawierać dużej ilości substancji chemicznych, drażniących, zapachowych, a także barwników i konserwantów. Zamiast tego powinny być w nich obecne składniki naturalne i roślinne, a także witaminy i substancje łagodzące.
Podczas leczenia onkologicznego niezwykle ważne jest nawilżanie skóry. Czynność ta zapobiega nadmiernemu przesuszeniu się skóry, ale także intensywnie wspiera jej regenerację. Preparat o działaniu nawilżającym należy aplikować codziennie rano i wieczorem.
Ważne jest, aby wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywać starannie i delikatnie. Należy unikać nadmiernego pocierania skóry ręcznikiem, gąbką czy pumeksem.
Skóra powinna być chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Obecne w nim promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do uszkodzeń, przyspiesza procesy starzenia się komórek, a także może prowadzić do oparzeń i wystąpienia rumienia. Wskazane jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, a także zasłanianie ciała odpowiednimi częściami garderoby (dotyczy to również stóp!).
Pacjenci onkologiczni powinni nosić skarpety i obuwie z naturalnych, przewiewnych materiałów. Dzięki temu skóra może oddychać i nie dochodzi do jej przegrzania i zawilgocenia, które stwarza idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Buty powinny być dobrze dopasowane, szerokie i stabilne.
Wskazane jest, aby pacjenci onkologiczni kontrolowali stan skóry i paznokci. Niezwykle ważne jest, aby wszelkie uszkodzenia i zmiany chorobowe zostały poddane niezwłocznemu leczeniu. W ten sposób można uniknąć powikłań i dodatkowych dolegliwości.
Pacjent onkologiczny – konsultacja podologiczna
Wsparcie w zapobieganiu powikłaniom dermatologicznym i nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony skóry i paznokci podczas leczenia onkologicznego można znaleźć w gabinecie podologicznym. Podolog może dopasować indywidualny plan pielęgnacji, a także wdrożyć terapię dopasowaną do aktualnego stanu zdrowia.
Konsultacja podologiczna w przypadku pacjentów onkologicznych jest wskazana niezwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Z pomocy podologa można skorzystać również w celu utrzymania dobrej kondycji stóp i paznokci. Wówczas podstawowym zabiegiem jest pedicure podologiczny.