Dlaczego nie należy stosować skarpet złuszczających?
Skarpetki złuszczające to popularny preparat do pielęgnacji stóp. Ich celem jest pozbycie się nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Niestety, ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, dlaczego nie należy stosować skarpet złuszczających.
Jak działają skarpetki złuszczające?
Skarpetki złuszczające mają postać foliowych płacht, które są nasączone preparatem o właściwościach keratolitycznych. To mieszanka różnego rodzaju substancji aktywnych, których podstawą są kwasy (m.in. salicylowy lub glikolowy). Wnikają one w naskórek i powodują rozkład martwych komórek. Następnie w ciągu kilku dni następuje złuszczenie nadmiernie zrogowaciałego naskórka.
Dlaczego skarpetki złuszczające są szkodliwe?
Przede wszystkim skarpetki złuszczające działają na całą powierzchnię skóry stóp. Również w części grzbietowej oraz z miejscach, w których nie ma nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Tym samym nie wymaga ona aplikowania preparatów o działaniu złuszczającym. Dokonanie tego skutkuje jej podrażnieniem i powstaniem ran – często dość poważnych, które długo się goją.
Kwasy, którymi nasączone są skarpetki złuszczających, mają duże stężenia. To właśnie jest główna przyczyna powikłań po ich zastosowaniu. Używanie tego typu preparatów wymaga wprawy, wiedzy, ale też ścisłego stosowania się do zaleceń. Nie każda skóra dobrze reaguje na kwasy złuszczające – a sami, w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie tego ocenić.
Dodatkowo istnieją przeciwwskazania do stosowania skarpet złuszczających. Są to: ciąża, cukrzyca, miażdżyca, nadwrażliwość lub alergia na salicylany, a także niedokrwienie kończyn dolnych. Ale wykluczeniem są też różnego rodzaju rany na stopach, otarcia, odciski, modzele, brodawki wirusowe i inne zmiany chorobowe.
Co zamiast skarpetek złuszczających?
Zamiast skarpetek złuszczających lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Pielęgnacją stóp zajmuje się podolog. Na wizytę mogą zgłosić się osoby, które zmagają się z nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz innymi zmianami w obrębie stóp.
Podolog dokładnie bada stopy i ocenia ich stan. Przeprowadza również wywiad pod kątem przeciwwskazań. Na tej podstawie dopasowuje odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze. Dzięki temu są one nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne.
Podstawowym zabiegiem jest pedicure podologiczny. W jego trakcie nie tylko skracana jest płytka paznokciowa, ale również następuje oczyszczenie hiperkeratoz, opracowanie wałów paznokciowych, usunięcie modzeli, odcisków, pęknięć skóry.