Dlaczego mam gruby paznokieć? Przyczyny zgrubienia paznokci
Zgrubienie paznokci to często obserwowany problem w gabinetach podologicznych. Jego przyczyny mogą być różne, a ich ustalenie jest bardzo ważne dla powodzenia terapii podologicznej i uniknięcia podobnych dolegliwości w przyszłości. Dowiedz się, dlaczego paznokcie grubieją i jak może pomóc podolog.
Grube paznokcie – charakterystyka
O zgrubiałych paznokciach mówimy, gdy płytka paznokciowa przyrasta na grubość. Jest to spowodowane nadmiernym rogowaceniem (hiperkeratozą). Efektem nieprawidłowego gromadzenia się komórek jest pogrubienie płytki paznokciowej.
Płytka paznokciowa staje się gruba i twarda, ale może dochodzić również do jej łatwego kruszenia się. Zdarza się, że zmienia zabarwienie na żółty lub żółto-brunatny. Obecne są także dolegliwości typowe dla przyczyny zgrubiałych paznokci. Schorzenie może obejmować wszystkie palce lub tylko jeden z nich (najczęściej paluch).
Zgrubiałe paznokcie – przyczyny
Przyczyny grubych i zrogowaciałych paznokci mogą być różne – od nieprawidłowej pielęgnacji i nawyków po choroby ogólnoustrojowe. Do najczęstszych z nich należą:
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci to choroba spowodowana infekcją:
- grzybami drożdżopodobnymi,
- grzybami pleśniowymi,
- grzybami dermatofitowymi.
Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze stopami osoby chorej lub skażoną powierzchnią (np. kabiną prysznicową, podłogą na basenie i w szatni, obuwiem, przyborami higienicznymi).
Grzybica paznokci objawia się nie tylko zgrubieniem płytki paznokciowej. Pozostałe objawy to:
- zażółcenie płytki paznokciowej,
- kruszenie się płytki paznokciowej,
- odkształcenie i pobruzdowanie się paznokcia.
Początkowo grzybica obejmuje jeden paznokieć, a następnie rozprzestrzenia się na pozostałe – również na drugiej stopie.
Noszenie ciasnego obuwia
Niedopasowane buty powodują ucisk nie tylko na tkanki miękkie, ale również paznokcie. To problemów z odżywianiem płytki paznokciowej i macierzy, czego skutkiem jest nadmierne rogowacenie i przyrost na grubość. Ciasne obuwie prowadzi również do innych schorzeń podologicznych – m.in. wrastania paznokci.
Schorzenia ogólnoustrojowe
Przyczyny zgrubienia paznokci należy dopatrywać się również w chorobach ogólnoustrojowych. Jednym z nich jest cukrzyca. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, co skutkuje zaburzeniami w dotlenieniu i odżywieniu łożyska. Skutkiem tego jest zmiana wyglądu paznokci. Stają się nie tylko grube, ale także kruche, pobruzdowane i zmieniają swoje zabarwienie.
Zgrubienie paznokci obserwuje się również przy:
- zaburzeniach krążenia,
- łuszczycy,
- liszaju płaskim.
Leczenie onkologiczne
Zgrubienie płytki paznokciowej jest jednym ze skutków leczenia onkologicznego. Dzieje się tak, ponieważ leki przeciwnowotworowe działają nie tylko na komórki rakowe, ale również na zdrowe tkanki.
Szponowatość paznokci
Szponowatość paznokci (onychogryfoza) to przerost płytki paznokciowej, do którego dochodzi na skutek:
- powtarzającego się ucisku na paznokcie,
- zaniedbań w codziennej pielęgnacji,
- deformacji w obrębie stóp i chorób ogólnoustrojowych,
- czynników genetycznych.
Płytka paznokciowa jest nie tylko zgrubiała, ale także twarda, wykrzywiona w kierunku podeszwy oraz żółta lub żółto-brunatna. Onychogryfoza jest przyczyną bólu i dyskomfortu podczas chodzenia.
Jak obcinać grube paznokcie?
Obcinanie grubych paznokci może być problematyczne, a w niektórych przypadkach niemożliwe do wykonania w domowych warunkach. Dlatego osoby zmagające się z tym problemem, powinny zapisać się na konsultację podologiczną. Podolog po zbadaniu stóp ustali przyczynę, a następnie dopasuje indywidualną terapię, która obejmuje m.in. pedicure podologiczny wraz z oczyszczeniem płytki paznokciowej przy pomocy specjalnych frezów. Ponadto specjalista udzieli wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji zgrubiałych paznokci, preparatów podologicznych do samodzielnego stosowania w domu oraz działań zapobiegających powstawaniu problemu w przyszłości.