Choroba Hashimoto a zdrowie stóp
Choroba Hashimoto, jedno z najczęstszych schorzeń tarczycy, nie pozostaje bez wpływu na cały organizm. Jej objawy dotyczą również skóry i paznokci, co może prowadzić do szeregu problemów podologicznych. Dowiedz się, jak podolog pomaga pacjentom z chorobą Hashimoto.
Choroba Hashimoto – najważniejsze informacje
Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, to schorzenie autoimmunologiczne, które atakuje tarczycę, prowadząc do jej niedoczynności. Objawia się ogólnym spowolnieniem procesów metabolicznych, co ma szerokie konsekwencje dla całego organizmu.
Przyczyny choroby Hashimoto
Dokładne przyczyny choroby Hashimoto nie zostały poznane. Wiele wskazuje na to, że schorzenie rozwija się pod wpływem czynników genetycznych, epigenetycznych i środowiskowych. Prowadzą one do zaburzenia funkcji limfocytów, które na skutek nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej powodują niszczenie komórek pęcherzykowych tarczycy.
Objawy choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto to schorzenie przewlekłe, które ma postępujący przebieg. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się, gdy dojdzie do znacznego uszkodzenia komórek tego narządu i rozwinie się jawna niedoczynność tarczycy.
Możliwe objawy choroby Hashimoto to m.in.:
- powiększenie się tarczycy (lub jej zanik),
- przyrost masy ciała,
- przewlekłe osłabienie i zmęczenie,
- zmniejszona tolerancja wysiłku,
- nadmierna senność,
- problemy z koncentracją i uwagą,
- zaburzenia pamięci,
- zmniejszona tolerancja zimna,
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
- niepłodność,
- zmniejszenie libido,
- bóle mięśni i stawów,
- zaburzenia depresyjne,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- pogorszenie stanu włosów i ich nadmierne wypadanie.
Choroba Hashimoto – objawy skórne
W przebiegu choroby Hashimoto pojawiają się różnego rodzaju objawy skórne. Schorzenie powoduje pogorszenie kondycji skóry. Dochodzi przede wszystkim do jej przesuszenia, co widoczne jest głównie na stopach, łokciach i kolanach. Sucha skóra jest podatna na pęknięcia – szczególnie w miejscach zwiększonego nacisku, czyli na piętach. Pojawia się ból i tworzą się rany, które zwiększają ryzyko infekcji.
Ponadto w chorobie Hashimoto skóra:
- jest sucha,
- jest zimna,
- jest blada,
- nadmiernie się łuszczy,
- przyjmuje lekko żółte zabarwienie.
Dodatkowo może pojawić się obrzęk podskórny.
Wpływ choroby Hashimoto na stopy i paznokcie
Stopy osób cierpiących na Hashimoto mogą wykazywać szereg problemów, takich jak: zwiększona łamliwość paznokci, zmiany w ich kolorze oraz strukturze, a także suchość skóry prowadząca do pęknięć. Te objawy nie tylko wpływają na komfort życia, ale również mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.
Paznokcie przy chorobie Hashimoto:
- łatwo się łamią, kruszą i pękają,
- oddzielają się od łożyska (onycholiza),
- mają poprzeczne zagłębienia (linie Beau),
- mogą być pogrubione i przyjmować żółtawe zabarwienie.
Choroba Hashimoto wpływa również na układ ruchu, powodując:
- osłabienie mięśni,
- sztywność mięśni,
- bolesne skurcze mięśni,
- ból i obrzęk stawów (w tym stawu skokowego).
Prowadzi to do zaburzenia biomechaniki chodu. Osoby chore mogą mieć problemy z chodzeniem, codzienną aktywnością oraz pielęgnacją stóp i podstawowymi czynnościami higienicznymi.
Rola podologa w chorobie Hashimoto
Przy chorobie Hashimoto konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kondycję skóry stóp i paznokci. Pomóc mogą regularne wizyty u podologa oraz odpowiednia pielęgnacja. Indywidualnie dopasowane działania znacząco poprawiają jakość życia osób zmagających się z tym schorzeniem.
U osób z chorobą Hashimoto podolog może zaoferować specjalistyczną pielęgnację, dzięki której zostaną zminimalizowane negatywne skutki schorzenia w obrębie skóry i paznokci. Podstawowym zabiegiem jest pedicure podologiczny, podczas którego specjalista usuwa zrogowaciały naskórek, hiperkeratozy i ewentualne zmiany skórne, a także prawidłowo skraca płytkę paznokciową – tak, aby zapobiec wrastaniu paznokci.
Podolog udziela informacji i praktycznych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji w domu oraz specjalistycznych preparatów nawilżających i poprawiających kondycję skóry. Podpowiada, jakie obuwie wybrać, a w razie potrzeby analizuje stopy skanerem 3D i na tej podstawie wykonuje indywidualne wkładki do butów, które działają korzystnie na biomechanikę chodu i poprawiają komfort chodzenia.