Brodawki wirusowe – przyczyny, objawy, terapia podologiczna
Brodawki wirusowe, zwane potocznie kurzajkami, są to niewielkie, guzkowate zmiany skórne spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, ale mogą występować także na innych częściach ciała. Wymagają odpowiedniego leczenia, ponieważ łatwo może dojść do przeniesienia na zdrową osobę. Dowiedz się, co to są brodawki wirusowe, jakie dają objawy i jak wygląda terapia podologiczna.
Brodawki wirusowe – objawy
Brodawki wirusowe to zmiany skórne wywołane przez infekcję wirusową. Występują dość często. Szacuje się, że nawet 7–10% populacji jest nosicielem wirusa odpowiedzialnego za ich pojawienie się.
Brodawki wirusowe to zmiany grudkowe. Ich powierzchnia jest rogowaciejąca, nierówna i szorstka, a barwa zbliżona do koloru skóry. Średnica wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Brodawki wirusowe mogą występować pojedynczo lub w grupie. Najczęściej wokół pierwszej zmiany rozprzestrzeniają się samoistnie nowe. Niekiedy wykwity zlewają się ze sobą. Najczęściej niepowikłane brodawki wirusowe są bezbolesne i nie towarzyszy im stan zapalny.
Brodawki wirusowe mogą wystąpić na całym ciele. Najczęściej obserwuje się je na dłoniach i stopach. W drugim przypadku umiejscawiają się głównie na podeszwach, wałach okołopaznokciowych i pod płytką paznokciową.
Przyczyny brodawek wirusowych
Przyczyną brodawek wirusowych jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje nawet 120 typów tego patogenu. Kurzajki wywołuje typ niskiego ryzyka – HPV 1 lub HPV2.
Do zakażenia wirusem HPV dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej lub przedmiotem codziennego użytku, na którym obecny jest patogen (np. ręcznik, przybory higieniczne). Zdarzają się też autozakażenia na skutek rozdrapania już istniejącej zmiany.
Brodawki wirusowe na stopach i dłoniach – co robić?
Pojawienie się objawów wskazujących na brodawki wirusowe jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej lub podologicznej. Aby możliwe było wyleczenie problemu i zmniejszenie ryzyka powikłań, diagnoza powinna być postawiona przez specjalistę. Nie jest wskazane leczenie się na własną rękę.
Należy mieć świadomość, że brodawki wirusowe rozprzestrzeniają się szybko i łatwo może dojść do zakażenia innej osoby. Specjalistyczna terapia pozwala na całkowite wyleczenie problemu.
Jak wygląda terapia podologiczna przy brodawkach wirusowych na stopach?
Terapia brodawek wirusowych może być prowadzona w gabinecie podologicznym. Podolog dysponuje kilkoma metodami umożliwiającymi złagodzenie infekcji skóry stóp wirusem HPV i jej objawów. Zalicza się do nich m.in.:
- stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych o działaniu miejscowym,
- jonoforezę,
- laser chirurgiczny CO2,
- wymrażanie (krioterapia).
Zdarza się, że terapia brodawek wirusowych jest długotrwała, a problem może nawracać, jeżeli nie zostaną wyeliminowane czynniki ryzyka i wdrożone działania profilaktyczne. Bardzo ważna jest ścisła współpraca pacjenta z podologiem i ścisłe stosowanie się do zaleceń.
Brodawki wirusowe – zapobieganie
Dbanie o higienę osobistą pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HPV. Profilaktyka brodawek wirusowych obejmuje działania, takie jak:
- codzienne mycie stóp pod bieżącą wodą z delikatnym środkiem myjącym,
- codzienne zmienianie skarpet,
- noszenie obuwia i skarpetek z naturalnych i przewiewnych materiałów,
- unikanie chodzenia na boso w miejscach publicznych,
- unikanie korzystania z przyborów higienicznych wspólnie z innymi osobami,
- unikanie pożyczania butów,
- regularną dezynfekcję obuwia.
Osoby zmagające się z nadpotliwością stóp lub problemami ogólnoustrojowymi sprzyjającymi infekcji (m.in. cukrzyca, obniżona odporność), powinny monitorować swój stan zdrowia oraz rozpocząć odpowiednie leczenie pod okiem lekarza.