Ból palca a wrastający paznokieć
Wrastający paznokieć może prowadzić do uciążliwego bólu i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Problem najczęściej dotyczy dużego palca u stopy. Występuje zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Warto wiedzieć, jak rozpoznać wrastający paznokieć oraz jakie kroki podjąć, by złagodzić objawy i zapobiec dalszemu rozwojowi problemu.
Wrastający paznokieć – co to jest?
Wrastający paznokieć to stan, w którym krawędź paznokcia zaczyna wbijać się w tkankę otaczającą paznokieć, powodując ból, zaczerwienienie i obrzęk.
Główne przyczyny wrastającego paznokcia to:
- nieprawidłowe obcinanie paznokci – obcinanie paznokci w półokrągły kształt może powodować, że paznokieć zaczyna wrastać w skórę po bokach. Płytkę paznokciową powinno się skracać na prosto, a ostre brzegi spiłować pilniczkiem;
- noszenie ciasnego obuwia – źle dopasowany but może powodować nacisk na paznokcie i ich wzrost w nieodpowiednim kierunku. Szczególnie narażone są osoby uprawiające sport oraz te, które noszą buty na obcasie;
- urazy – uszkodzenie paznokcia lub palca może przyczynić się do jego wrastania. Należy uważać na wszelkie kontuzje oraz uderzenia w okolicach paznokcia, które mogą zmienić jego naturalny kierunek wzrostu;
- czynniki genetyczne – w niektórych przypadkach wrastający paznokieć może mieć podłoże genetyczne: niektóre osoby mają naturalnie zakrzywione paznokcie, co zwiększa ryzyko wrastania. Dziedziczne mogą być również pewne cechy anatomiczne, np. kształt stopy.
Objawy wrastającego paznokcia
Objawy wrastającego paznokcia mogą być bardzo dokuczliwe i utrudniać normalne funkcjonowanie. Do najczęstszych należą:
- ból palca – szczególnie odczuwalny podczas chodzenia lub dotykania palca,
- zaczerwienienie i obrzęk – skóra wokół paznokcia staje się czerwona i opuchnięta.
- nadwrażliwość – skóra wokół wrastającego paznokcia staje się bardzo wrażliwa na dotyk.
W bardziej zaawansowanych przypadkach może pojawić się wydzielina ropna, świadcząca o infekcji bakteryjnej.
Jak radzić sobie z bólem palca przy wrastającym paznokciu?
Jeżeli pojawia się ból palca, a brzegi płytki paznokciowej wbijają się w otaczające tkanki, należy skonsultować się ze specjalistą. Podczas konsultacji podologicznej podolog zbiera dokładny wywiad oraz ocenia stan stóp i paznokci. Na tej podstawie indywidualnie dopasowuje terapię wrastającego paznokcia.
Terapia podologiczna wrastającego paznokcia może obejmować:
- podcięcie wrastającej części płytki paznokciowej,
- tamponadę paznokcia (umieszczenie pod wolnym brzegiem paznokcia specjalnego opatrunku),
- klamry ortonyksyjne.
W niektórych przypadkach terapia zachowawcza może nie przynieść oczekiwanego efektu. Wówczas podolog może skierować pacjenta na zabieg podochirurgiczny, jakim jest plastyka wałów okołopaznokciowych.