Badanie stóp skanerem 3D i wkładki indywidualne. Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Wkładki ortopedyczne dopasowane indywidualnie do Pacjenta mogą wspierać terapię podologiczną oraz stanowią ważny element w profilaktyce wielu schorzeń i dolegliwości. Ich wykonanie jest poprzedzone komputerową analizą stóp. Instytut Podologii w Poznaniu dysponuje nowym modelem skanera 3D. O tym, jak działa urządzenie i kiedy wykonać badanie stóp, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Angelika Janowicz: Od niedawna Instytut Podologii w Poznaniu wykonuje badanie stóp nowym skanerem 3D. Czym wyróżnia się to urządzenie?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Skaner 3D to zaawansowane urządzenie, które jest wyposażone w 4 kamery. Pozwala to na przeskanowanie stóp pod różnymi kątami, aby wszelkie pomiary były bardzo dokładne.
Jak wygląda badanie stóp skanerem 3D?
Badanie stóp skanerem 3D jest bezinwazyjne i bezbolesne. Pacjent staje na podoskopie boso. Kamery rejestrują ułożenie stóp w pozycji stojącej, a także podczas wykonywania określonych ruchów. Wszystkie parametry są przesyłane bezpośrednio do komputera, który dokonuje analizy. Dodatkowo w nowym skanerze 3D wynik badania ukazuje się na ekranie w postaci przestrzennego modelu. Taka analiza zaledwie kilka minut.
Po co wykonuje się badanie skanerem 3D u podologa?
Dzięki badaniu stóp skanerem 3D otrzymujemy wiele ważnych informacji na temat stóp i biomechaniki chodu. Urządzenie:
- skanuje stopę,
- pokazuje ułożenie stóp,
- pokazuje nacisk stóp na podłoże,
- mierzy wysokość wysklepienia stopy,
- bada pronację i supinację,
- mierzy rozmiar stopy,
- mierzy wysokość łuku stopy,
- analizuje ułożenie Achillesa w trzech pozycjach.
Te informacje pozwalają podologowi zdiagnozować problem, określić ryzyko schorzeń w obrębie stóp oraz indywidualnie dopasować parametry wkładek ortopedycznych. Tym samym Pacjent odnosi realne korzyści z noszenia wkładek do butów.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma problem z biomechaniką chodu lub nieprawidłowym ułożeniem stóp. Z tego właśnie wynikają nieprzyjemne dolegliwości nie tylko ze strony stóp, ale także całego układu ruchu. Informacje z badania stóp skanerem 3D są przydatne nie tylko do wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych, ale także np. do terapii fizjoterapeutycznej.
Czy można wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne bez badania skanerem 3D?
Nie. Nie jest możliwe wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych bez wcześniejszego badania stóp podoskopem. Bez komputerowej analizy podolog nie jest w stanie poznać najważniejszych parametrów, a tym samym dopasować szerokości, materiału i stopnia amortyzacji wkładki.
Ile czeka się na wynik badania stóp skanerem 3D w Instytucie Podologii?
Wynik badania stóp skanerem 3D jest dostępny od razu. Podolog omawia go z Pacjentem. Dodatkowo jest on przesyłany na adres e-mail osoby badanej.
Jak wygląda proces wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych po badaniu skanerem 3D?
Na podstawie informacji z komputerowego badania stóp podolog dopasowuje parametry wkładek, czyli model, rozmiar, szerokość, stopień amortyzacji, materiał i przeznaczenie. Inne wkładki są polecane na co dzień, a inne do aktywności sportowej. Ważny jest też rodzaj obuwia, w którym będą noszone wkładki.
Następnie wkładki są podgrzewane i dopasowywane do kształtu stóp. Odbywa się to na specjalnej poduszce. Badanie stóp skanerem 3D wraz z uformowaniem wkładek trwa około 10 minut. Wkładki są od razu gotowe do użycia, chociaż przez kilka dni należy stopniowo się do nich przyzwyczajać.
Komu zaleca Pani badanie stóp skanerem 3D?
Badanie stóp skanerem 3D w Instytucie Podologii w Poznaniu zalecam wszystkim Pacjentom. Poznanie tych istotnych informacji na temat biomechaniki stóp jest bardzo ważne w terapii podologicznej i profilaktyce. Szczególnie dotyczy to osób, które zmagają się z wrastaniem paznokci, koślawością pięty, koślawością stopy, ostrogą piętową, płaskostopiem, atrofią tkanki tłuszczowej, bolesnością stóp, stopą cukrzycową. Wkładki zalecam Pacjentom po zabiegach podochirurgicznych – m.in. po plastyce opuszka palca.
Indywidualne wkładki ortopedyczne można wykonać u osób w każdym wieku – również u dzieci oraz u kobiet w ciąży.
Jak indywidualne wkładki do butów wspierają terapię podologiczną?
Indywidualne wkładki ortopedyczne wspierają stopę dynamicznie, a także poprawiają jej funkcjonalną sprawność i korygują łańcuch kinematyczny ciała. Wiele schorzeń podologicznych i nieprzyjemnych dolegliwości wynika z nieprawidłowości w obrębie stóp – m.in. przeciążenia pewnych struktur. Jeżeli tego nie skorygujemy, objawy będą ciągle nawracać. Indywidualne wkładki ortopedyczne stabilizują i odciążają piętę, poprawnie rozkładają masę ciała, wspomagają amortyzację, zmniejszają zmęczenie stóp i zwiększają komfort chodzenia. Ponadto dają wsparcie przy różnego rodzaju wadach, schorzeniach i urazach. Stanowią także element profilaktyki przed kontuzjami.
Czy osoby bez dolegliwości podologicznych również mogą zbadać stopy skanerem 3D i wykonać indywidualne wkładki do butów?
Oczywiście. Indywidualne wkładki ortopedyczne wspierają nie tylko przy dolegliwościach podologicznych, ale na co dzień. Na ich wykonanie decyduje się wiele osób w ramach profilaktyki. Mowa m.in. o sportowcach czy pracownikach stojących. Wkładki do butów są doskonałym wyborem dla każdego, komu zależy na komforcie chodzenia oraz na zdrowiu stóp.