Pękające pięty
z którym zgłaszają się pacjenci do podologa. Skóra w tej okolicy ciała jest dwa razy grubsza niż gdziekolwiek indziej. Pięty spełniają ważną funkcję. To właśnie one przyjmują cały ciężar i są nośnikiem ciała ludzkiego.
Przy pękających piętach skóra jest mało elastyczna. Zwiększa się podatność na pojawienie się rozpadlin, które są idealnym miejscem do rozwoju patogenów. Wzrasta nie tylko ryzyko infekcji, ale także przekrwienia pięt i powstawania pod skórą wylewów krwi.
rozpoczyna od oceny równowagi hydro-lipidowej skóry. Ustala też przyczynę problemu. Dzięki temu może dopasować odpowiedni zabieg podologiczny na pękające pięty oraz zastosować profesjonalne preparaty pielęgnacyjne.
Podolog usuwa zrogowaciały naskórek. Dzięki temu zostaje złagodzone nadmierne napięcie skóry, które prowadzi do powstawania rozpadlin. Jeżeli to konieczne, na stopy zakładany jest specjalny opatrunek, który pozwala skórze szybciej się zregenerować.
Przy pękających piętach podolog zleca stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji w domu. Kremy zawierają mocznik w indywidualnie dopasowanym stężeniu. Substancja ta zmiękcza skórę i zapobiega jej przesuszeniu.
- uwarunkowania genetyczne,
- spożywanie małej ilości wody,
- ciasne obuwie i wykonane ze sztucznych materiałów,
- szorstkie skarpety,
- duża ilość przyjmowanych leków (np. na rozrzedzenie krwi),
- choroby przewlekłe (m.in. reumatyzm, łuszczyca),
- problemy hormonalne u kobiet,
- nadwaga i otyłość,
- nieprawidłowa dieta (uboga w witaminę A),
- częste i nadmierne usuwanie naskórka tarką lub pumeksem,
- niewłaściwa higiena osobista.