Brodawki wirusowe wywołuje wirus HPV. Pojawiają się one u osób młodszych jak i starszych, które posiadają osłabiony układ odpornościowy, nadmierną potliwość stóp oraz często odwiedzają baseny.
Kurzajki mogą być płaskie lub mozaikowe. Brodawki mogą być również podobne do odcisków. Często towarzyszy im łuszczący się naskórek. Przybierają kolor biały, żółtawy lub szaro-zielonkawy. Wirus HPV bardzo szybko się rozprzestrzenia, jest zakaźny i może ulegać stanom zapalnym. Dlatego też ważne jest usuwanie brodawek, ponieważ im starsza brodawka tym głębsze jej umiejscowienie w skórze, co z czasem może przysporzyć bolesnych problemów.
Leczenie kurzajek jest długotrwałe, wymagające samodyscypliny pacjenta oraz jego współpracy z podologiem.
Terapia brodawek wirusowych polega na stworzeniu środowiska niesprzyjającego rozwojowi wirusa, tzn. zastosować odpowiedni środek, który doprowadzi do odrzucenia zainfekowanych wirusem komórek skóry. Chorobowo zmienione miejsce można smarować azotanem srebra lub poddać krioterapii – za pomocą podtlenku azotu. Stosujemy również elektrokoagulację w połączeniu z farmakologią, która w skuteczny sposób zwalcza brodawki wirusowe stóp.
Uzupełnieniem terapii są zabiegi z wykorzystaniem prądu galwanicznego. Jonoforeza neutralizuje wilgotne środowisko sprzyjające rozwijaniu się wirusa, dzięki czemu usuwanie brodawek jest jeszcze skuteczniejsze. W niektórych przypadkach zmian brodawkowych ma zastosowanie laser chirurgiczny CO2.