Zapytaj podologa o: zapalenie rozcięgna podeszwowego
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pięty, która dotyka zarówno sportowców, jak i osoby prowadzące mniej aktywny tryb życia. Jest to schorzenie tkanki łącznej, która biegnie wzdłuż spodu stopy i wspiera jej łuk. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego.
W zdecydowanej większości przypadków ból pięty jest spowodowany zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Szacuje się, że w pewnym momencie życia doświadcza go nawet 10% populacji.
Jakie są przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego?
Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego nie są dokładnie poznane. Wiadomo, że schorzenie jest związane z nadmiernym obciążeniem stóp. Czynniki ryzyka to m.in.:
- długotrwałe stanie,
- długotrwałe chodzenie,
- siedzący tryb życia,
- intensywna aktywność fizyczna (szczególnie bieganie),
- noszenie nieodpowiedniego obuwia (takiego, które nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji i wsparcia stóp),
- otyłość (BMI powyżej 27),
- stopa płaska z nadmierną pronacją,
- nieprawidłowości w obrębie ścięgna Achillesa,
- stopa wydrążona,
- różnica w długości kończyn dolnych.
Warto wiedzieć, że zapalenie rozcięgna podeszwowego nie jest związane ze stanem zapalnym. Schorzenie jest spowodowane mikrouszkodzeniami, rozpadem kolagenu i bliznowaceniem tkanek.
Jakie są objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego?
Głównym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból w okolicy pięty. Jest on odczuwany szczególnie podczas wykonywania pierwszych kroków po dłuższym odpoczynku lub przy wyginaniu palców ku górze. Zwykle nasila się po aktywności fizycznej. Dodatkowo obecna jest sztywność stopy. Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego w większości przypadków dotyczą jednej stopy, ale zdarza się, że schorzeniem objęte są obie stopy jednocześnie.
Na czym polega leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego?
W większości przypadków wystarcza zachowawcze leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego. Obejmuje ono:
- odpoczynek i zmniejszenie aktywności fizycznej obciążającej stopy,
- ćwiczenia rozciągające mięśnie stóp i łydek,
- przyjmowanie leków przeciwbólowych,
- fizjoterapię i fizykoterapię (np. masaże stóp, terapia falą uderzeniową).
W łagodzeniu dolegliwości pomóc mogą indywidualne wkładki ortopedyczne wykonane przez podologa po uprzednim badaniu stóp skanerem 3D.
Jeżeli powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, konieczne jest rozszerzenie leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego o leki przeciwzapalne czy glikokortykosteroidy. W niektórych przypadkach zalecana jest operacja. O metodzie leczenia decyduje lekarz.
Jak wygląda profilaktyka zapalenia rozcięgna podeszwowego?
Ryzyko zapalenia rozcięgna podeszwowego można zmniejszyć poprzez działania profilaktyczne. Zalicza się do nich:
Odpowiednie obuwie
Noszenie odpowiedniego obuwia, które zapewnia dobrą amortyzację i wsparcie dla łuku stopy. Należy wybierać buty z miękką podeszwą, które są dopasowane do stopy oraz rodzaju aktywności.
Kontrola wagi
Utrzymanie zdrowej masy ciała zmniejsza obciążenie stóp i minimalizuje ryzyko zapalenia rozcięgna podeszwowego.
Regularne ćwiczenia rozciągające
Regularne rozciąganie mięśni łydek i stóp pomaga utrzymać elastyczność i zmniejsza ryzyko nadmiernego napięcia rozcięgna podeszwowego.
Przerwy i zmiana pozycji
Osoby przez dłuższy czas przebywające w pozycji stojącej, powinny w miarę możliwości wykonywać przerwy. Również w planie treningowym powinno znaleźć się miejsce na regenerację.
Terapia deformacji w obrębie stóp
Osoby ze zdiagnozowanymi deformacjami w obrębie stóp lub wadami postawy powinny rozpocząć odpowiednią terapię pod okiem ortopedy i fizjoterapeuty. W korekcie pomocne mogą być również indywidualne wkładki ortopedyczne.