Czym różnią się modzele od odcisków?
Osobom bez wykształcenia podologicznego na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić modzele od odcisków. Oba problemy mają podobną przyczynę powstawania oraz kilka wspólnych objawów. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest bardzo ważne dla przeprowadzenia skutecznego leczenia. Dowiedz się, czym róznią się modzele od odcisków.
Odciski na stopach
Odciski to okrągłe i kopulaste zmiany na stopach. Powstają na skutek długotrwałego i nawracającego ucisku – głównie na skutek noszenia ciasnego obuwia lub intensywnego wysiłku fizycznego. Czynnikami zwiększającymi ryzyko są otyłość, nieprawidłowa biomechanika chodu i deformacje.
Odciski zwykle występują pojedynczo. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Mogą mieć średnicę od 1 milimetra do 2 centymetrów. W ich środku widoczny jest rdzeń, który uciska nerwy, co skutkuje bólem i trudnościami z poruszaniem się.
Modzele
Modzele są przejawem nadmiernego rogowacenia naskórka, który jest skutkiem długotrwałego ucisku lub tarcia. Najczęstszą przyczyną jest noszenie ciasnego obuwia, ale sprzyjają im również haluksy, intensywna aktywność fizyczna, nieprawidłowa postawa, czy praca stojąca.
Modzele to obszary zgrubiałej skóry. Przyjmują kremowo-żółtą barwę. Jest ona wynikiem nagromadzenia martwych komórek skóry. Zdarza się, że towarzyszy im opuchlizna i zaczerwienienie. Podczas nacisku może pojawić się pieczenie lub wyraźny dyskomfort.
Odciski a modzele – różnice
Podstawowe różnice między odciskami a modzelami:
- Modzele są rozlane i obejmują dużą powierzchnię. Odciski są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry i wystają ponad jej powierzchnię.
- W przeciwieństwie do modzeli odciski posiadają rdzeń, które tworzy martwy i stwardniały naskórek.
- Odciski bardzo często powodują ból spowodowany obecnością rdzenia uciskającego na zakończenia nerwowe. Natomiast przy modzelach występuje pieczenie i dyskomfort podczas chodzenia.
- Modzele mają kremowo-żółty kolor, a na ich powierzchni widoczne są linie skóry. Odciski są żółte, wypukłe, a ich powierzchnia może być gładka lub szorstka.
- Modzele najczęściej powstają na piętach, dużym palcu lub w okolicy główek kości stopy. Natomiast odciski zwykle zlokalizowane są pomiędzy palcami, na podeszwie stopy lub w okolicy stawów palców.
Różnice między odciskami i modzelami dotyczą także sposobów leczenia. Dlatego tak ważne jest rozróżnienie obu problemów.
Leczenie odcisków może odbywać się mechanicznie przy użyciu specjalistycznych narzędzi – dłutka i frezarki. W terapii stosuje się także preparaty podologiczne lub naświetlanie laserem.
W przypadku modzeli zastosowanie ma pedicure podologiczny, podczas którego hiperkeratozy usuwane są mechanicznie. Dodatkowym elementem terapii są preparaty podologiczne o działaniu nawilżającym i zmiękczającym naskórek.
W obu przypadkach konieczne jest rozpoznanie i wyeliminowanie przyczyny problemu. Pomocne mogą okazać się indywidualne wkładki ortopedyczne, ortezy, dobrze dopasowane obuwie czy współpraca z fizjoterapeutą.
Odciski i modzele – kiedy do podologa?
Zarówno odciski, jak i modzele, wymagają specjalistycznej terapii. W obu przypadkach niezbędna jest pomoc podologa. Na konsultację podologiczną należy zgłosić się niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Zaniechanie leczenia powoduje, że problem postępuje, co stwarza ryzyko pogłębiania się dyskomfortu i rozwoju powikłań.