Badanie histopatologiczne w podologii
Badanie histopatologiczne jest kluczowym narzędziem diagnostycznym w wielu dziedzinach medycyny, w tym w podologii. Pozwala na szczegółową analizę tkanki, co jest niezbędne do dokładnej diagnozy wielu chorób – m.in. nowotworów. Dzięki temu możliwe jest postawienie trafnego rozpoznania i wdrożenie odpowiedniej terapii. Dowiedz się, na czym polega badanie histopatologiczne.
Co to jest badanie histopatologiczne?
Badanie histopatologiczne jest metodą diagnostyczną polegającą na mikroskopowej analizie tkanki pobranej z ciała. Ma ono na celu dokładne zbadanie jej struktury, określenie rodzaju oraz identyfikację wszelkich nieprawidłowości.
Jakie zastosowanie ma badanie histopatologiczne w podologii?
Dzięki badaniom histopatologicznym, możliwe jest szybkie i precyzyjne diagnozowanie problemów zdrowotnych w obrębie stóp. Wiedza ta jest niezbędna nie tylko dla podologów, ale również dla pacjentów, którzy dzięki szybkiej i dokładnej diagnozie mogą liczyć na skuteczne i celowane leczenie. Tego typu diagnostyka ma szczególne zastosowanie w przypadku zmian chorobowych o charakterze narośli lub wykwitów.
W podologii badanie histopatologiczne przeprowadza się głównie po usunięciu zmian, takich jak fibroma lub egzostoza podpaznokciowa w celu potwierdzenia ich niezłośliwego charakteru. Dokładne zbadanie struktury tkanki jest kluczowe w różnicowaniu chorób o podobnych objawach.
W przypadku wykrytego nowotworu precyzyjna diagnoza na podstawie badania histopatologicznego może być kluczowa dla dalszego leczenia i rokowania.
Jak przebiega badanie histopatologiczne?
Pierwszym etapem badania histopatologicznego jest pobranie próbki tkanki. W Instytucie Podologii w Poznaniu ma to miejsce podczas zabiegów podochirurgicznych przeprowadzanych w celu usunięcia fibromy i egzostozy podpaznokciowej. Wycinki są przesyłane do laboratorium i tam poddawane szczegółowej analizie. Specjalista barwi je i umieszcza na szkiełku mikroskopowym. Histopatolog jest w stanie ocenić rodzaj tkanki, a także znaleźć różnego rodzaju nieprawidłowości w jej budowie i zmiany chorobowe.
W wycinkach pobranych od pacjentów Instytutu Podologii/Wielkopolskiego Centrum Podologii w Poznaniu najczęściej wykrywana jest narośl chrzęstno-kostna o niezłośliwym charakterze. Przyczyna tworzenia się tego typu zmian nie została do końca poznana. W większości przypadków pojawiają się one na skutek mikrourazu.